TürkiyeSON - 17.06.2021 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Türkiye Avrupa’nın En Borçlu 3. Futbol Ülkesi

Türkiye Avrupa’nın En Borçlu 3. Futbol Ülkesi
Reklam

2017 yılında en borçlu futbol ülkesi İngiltere olurken, konuyla ilgili medyada inceleme yapan Interpress’in UEFA verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin Avrupa futbolunda net borç miktarı en yüksek üçüncü ülke olduğu belirlendi. Avrupa futbolunda en çok gelir elde eden ülkeler sıralamasında ise Türkiye’nin 734 milyon euro ile 6. sırada yer aldığı tespit edildi. İngiltere’de net kulüp borçları yüzde 10 düşüş gösterirken, İtalya’da yüzde 11’lik artış yaşandığı saptandı. Türkiye’de ise yüzde 6 oranında artış olduğu tespit edildi.

En borçlu Türk kulübü Galatasaray oldu …

Avrupa’da en fazla borcu olan ilk 20 kulüp içinde 3 Türk takımı yer aldı. Manchester United’ın 561 milyon euro ile ilk sırada yer aldığı listeye  Galatasaray 203 milyon euro ile 11’inci, Fenerbahçe 150 milyon euro ile 17’nci, Beşiktaş ise 142 milyon euro ile 18’inci sıradan girdi. Avrupa’da 2017 yaz döneminde transfer harcamaları 5,6 milyar euroya çıkarken Türk takımlarının ise 95 milyon euro transfer harcaması yaptıkları ortaya çıktı. Aynı dönemde kulüplerimizin transferlerden 80 milyon euro gelir elde ettiği belirlendi.

Türkiye gelir sıralamasında 6. ülke …

Avrupa futbolunda en çok gelir elde eden ülkeler sıralamasında ise Türkiye’nin, 734 milyon euro ile 6’ncı sırada yer aldığı belirlendi. Avrupa’da en fazla gelire sahip 30 kulübün yer aldığı sıralamada Galatasaray 159 milyon euro ile 27’nci, Fenerbahçe 149 milyon euro ile 29. sıranın sahibi oldu. Avrupa’da televizyon yayın gelirleri sıralamasında ise İngiltere, 2,2 milyar euro ile ilk sırada yer alırken, Türkiye’nin 286 milyon euro ile bu alanda da 6’ncı olduğu anlaşıldı. Avrupa’da sponsor ve ticari gelirler sıralamasında da Türkiye’nin, 242 milyon euro ile 7. sırada yer aldığı görüldü.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: