19.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Türkiye-Filistin Cerrahi Kongresi bombaların gölgesinde başladı

Türkiye-Filistin Cerrahi Kongresi bombaların gölgesinde başladı

Yeryüzü Doktorları’nın desteğiyle düzenlenen 1. Türkiye-Filistin Cerrahi Kongresi bombaların gölgesinde başladı. 28 Mart’ta sona erecek kongrede, Filistin’deki sağlık eğitimi, bilimsel araştırma kapasitesinin geliştirilmesi ve ortak bilimsel çalışma olanaklarının artırılması hedefleniyor.
IMG-20150326-WA0021Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik askeri operasyonu 1. Türkiye-Filistin Cerrahi Kongresi’nde moralleri bozdu. Bombaların gölgesinde başlayan kongrenin başkanlığını İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yeryüzü Doktorları YK Üyesi Prof. Dr. Orhan Alimoğlu ve Gazze Şifa Hastanesi’nden Doç. Dr Sobhi Shaik yapıyor. Kongre, Filistin Sağlık Bakanlığı, Şifa Hastanesi, Filistin Cerrahi Derneği’nin işbirliği ile Gazze Arc Med Otel’de düzenleniyor.

Kudüs’ten video konferans

 

Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kerem Kınık, Bezmialem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Tüzgen, Yeryüzü Doktorları YK üyeleri Prof. Dr. Harun Cansız, Prof. Dr. M. Akif Kaygusuz, Dr. Süleyman Gündüz ve Celal Bayar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Murat Özsaraç, kongreye Kudüs’ten video konferans yoluyla katılıyor. Yeryüzü Doktorları ekibi, Gazze’ye giriş izni çıktığında konferansa katılacak.

 

Kongre Türkiye, Filistin, İtalya ve İngiltere’den 400 akademisyenin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Ayrıca Gazze duyarlılığıyla bilinen Norveçli Cerrah Mad Gilbert başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden birçok katılımcı da kongreye, tele konferans yöntemiyle katılacak.

 

Bu arada, Yeryüzü Doktorları Filistin Temsilciliği de aynı tarihlerde Gazze’de hizmete açılacak. Yeryüzü Doktorları’nın TİKA desteğiyle gerçekleştireceği 2015 Gazze projeleri arasında; Han Yunus Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Kurulumu, Gazze İslam Üniversitesi Fizik Tedavi Laboratuvarı Kurulumu, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinin güçlendirilmesi ve evde sağlık hizmeti gibi projeler de yer alıyor.
.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.