TürkiyeSON - 22.04.2024 -

Türkiye yükselişte

Türkiye yükselişte

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, Türkiye’nin 2016 sonunda faizsiz finans anlamında çok mesafe alacağını belirterek, 2023 yılından bile önce Türkiye’nin dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olacağını söyledi.
Onuncu Kalkınma Planı kapsamında yer alan ve İstanbul’un faizsiz finans alanında merkez olması potansiyelini güçlendirmek amacı ile katılım bankacılığı, sigortacılığı, kooperatifçilik ve faizsiz finans sisteminin geliştirilmesi için yürütülmesi öngörülen eylemler Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe girdi. 2016 yılı programının uygulanması koordinasyonu ve izlenmesine dair ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Faizsiz finans sistemine yönelik mevcut algının iyileştirilmesi, faizsiz finans alanına ilişkin insan kaynağının geliştirilmesi ve literatürün zenginleştirilmesi, faizsiz finans sisteminin kurumsal yapısının ve hukuki altyapısının geliştirilmesi, faizsiz finans ürün ve hizmet çeşitliliğinin arttırılması, Politikaları altında Yüksek Planlama Kurulunun 2015/3 sayılı kararı ile toplam 31 eylemin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı.
Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü ve ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün, katılım sigortacılığının gelişmesi için verdiği destekle bu güne kadar geldiklerini söyledi. Kırmızı bu eylem planında katılım sigortacılığının ve kooperatifçiliğin gelişmesi ile ilgili alınan kararların altını çizerek, “Hükümetimiz bu kararlarla katlım sigortacılığına ve kooperatifçiliğe verdiği desteği devlet politikası haline getirmiştir. Bizlerde bu politikaya uygun olarak çalışmalarımızı dahada hızlandırıp İstanbul’un bu anlamda bir finans merkezi olması için önemli katkılarda bulunmak istiyoruz. Doğa Sigortanın 2016 hedefi ortak sayısını 1 milyona ulaştırarak ülkemizdeki kooperatif sigortacılığı ve katılım sigortacılığında onuncu kalkınma planı çerçevesinde yapılması planlanan eylemler içinde üzerine düşen görevi olacaktır” dedi.
“ARTIK KENDİMİZİ DAHA GÜVENDE HİSSEDECEĞİZ”
Başladığımız günden beri bürokrasiden ve özel sektörden bu alanın gelişmesini istemeyen bir takım kişilerin de artık daha realist düşünerek kendilerini yenilemeleri gerektiğine değinen Kırmızı, “Gerek katılım sigortacılığının, gerek kooperatif sigortacılığının, gerekse yerli sermayenin önünü kesmek için bir takım saldırılara maruz kalmaktaydık. Bu tutum yabancı sermayeyi de ürkütmekte ve faizsiz finans ve katılım sigortacılığı alanlarına yatırım yapmaları üzerinde tereddüt oluşmasına neden olmaktaydı. Çamur atma politikasında hep başarısız olmuş bu kişilere de bunun bir milli mesele olduğunu kavga etmeden polemiğe girmeden sabırla anlatacağız herkesi ve herkesimi ikna edene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunun milli bir mesele olduğunu ülkemizin gelişiminde çok önemli bir anlamı olduğunu göstermek için daha fazla enerji harcayacağız bu çok yeni ve gelişmeye açık bir konu” ifadelerini kullandı.
“YABANCI SERMAYE İLGİSİ ÇOK ARTAR”
Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı; Hükümetin, bu konudaki kararlılığı ve politikası kendileri gibi yatırımcıları daha güvenli bir zeminde çalışmaya çektiğini belirterek, “Bu hem yerli hem yabancı sermayenin ilgisini dahada arttıracaktır. Yabancı sermaye daha rahat ve güvende yatırımlar yapacaktır. Ülkemiz 2016 sonunda faizsiz finans anlamında çok mesafe alacak. Ülkemize dışarıdan sermaye girişi hızlanacak ve artacak. İstanbul bu anlamda önemli merkezlerden biri olacaktır. İnanıyorum ki 2023 yılından bile önce ülkemiz Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olacaktır. Bilindiği gibi doğa sigorta kurulduğu tarihten itibaren faizsiz sigortacılıkla ilgili çalışmalarında bulunmuş ve 2015 yılından beri de faizsiz sigortacılık diğer adıyla katılım sigortacılığı ürünlerini ayrı bir pencere altında hayata geçirmişti.
Finans sisteminin içinde temel kurumlar olan Bankalar ve Sigorta Şirketlerinin yukarıda bahis edilen eylemlerden etkin bir biçimde yararlanacaklarını varsayarak bu konuda bazı tespitleri yapmak isterim. Faizsiz Finans sistemi içinde Katılım Bankaları, Katılım Sigortacılığı ve buna bağlı olarak Kooperatif Sigortacılığının Onuncu Kalkınma Planı Döneminde yıldızı parlayacak finans kurumları olacağına inanıyorum” diye konuştu.
Özellikle 2015 yılı sonu itibarı ile sigortacılık sektöründeki toplam ödenmiş sermaye içindeki yabancı sermayenin payının yüzde 71,7 olarak gerçekleşmiş olmasının, bir başka deyişle sektörde yer alan 63 adet şirketin 39 unda yabancı ortak payının yüzde 50 üzerinde olduğunu vurgulayan Kırmızı sözlerini şöyle tamamladı “Doğa Sigorta, sigortacılık faaliyetine başladığı 2014 yılından bu zamana kooperatif sigortacılığını gerek sektöre gerekse sigortalılara iyi bir şekilde anlatmış ve kooperatif şirketlerin sigortacılık faaliyetlerine güveni de oldukça üst düzeye çıkartarak bu alanda lider olmuştur. 1 milyon üye/ortağa ulaşmayı hedefleyen doğa sigorta ortak sayısında ve prim üretiminde hızla büyümektedir. Ülkemizde şuan faaliyet gösteren 2 kooperatif sigorta şirketi bulunmaktadır. Doğa sigortada kooperatif sigortacılığında bu özelliği ile Türk sigorta sektöründe faizsiz sigortacılığı uygulayan ilk ve şu an için tek kooperatif şirket olma özelliğini taşımaktadır”.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.