TürkiyeSON - 24.02.2024 -

Uclg-Mewa Konseyi Malatya’da Toplanıyor

Uclg-Mewa Konseyi Malatya’da Toplanıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde yapılacak olan programa

yurt dışından ve Türkiye’den önemli isimler katılacak

UCLG-MEWA KONSEYİ MALATYA’DA TOPLANIYOR

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde Malatya’da yapılacak olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı, 13 Kasım Cuma günü başlıyor.

Yurt dışı ve Türkiye genelinde önemli kişilerin katılacağı organizasyon ile ilgili olarak Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Kernek Şelale Lokantası’nda düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Genel Sekreter Yardımcıları Ertan Mumcu, Ercan Turan, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Alican Bozkurt katıldı.

Toplantı ilklere sahne olacak

Basın toplantısında ilk olarak konuşan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın dünya genelindeki 9 bölge teşkilatından birisi olduğunu ve İstanbul’da Genel Sekreterliği bulunduğunu belirterek, 20 ülkede faaliyetlerini yürüttüğünü söyledi. Nüfus itibariyle dünyadaki 4 milyar insanı ilgilendiren bir kuruluşun bölge teşkilatı olarak, bu yıl Malatya’da düzenledikleri toplantının ilklere sahne olacağını belirten Duman, “Malatya’daki gerçekleştireceğimiz toplantımıza Türkiye Belediyeler Birliği UCLG-MEWA ve Malatya Büyükşehir Belediyemizle birlikte 3’lü bir ekip halinde organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Yine komşu bölge teşkilatımızın Avrasya bölge teşkilatı genel sekreteri ve yardımcısı burada olacak. Ve bölgemizle işbirliği protokolünü Malatya’da imzalamış olacağız. Diğer yenilik D8 ülkelerinin sekretaryası bildiğiniz gibi İstanbul’da bulunmakta. İstanbul’daki genel sekreter, büyükelçiyle birlikte Malatya’mıza geldi. Yarın onunla beraber bir protokol imzalayacağız. 2 bölümlük etkinlikler sonunda Malatya’da çevre ile ilgili bir deklarasyonu da yayınlamış olacağız. Bu teşkilatımızın çevre konusunda yayınladığı ilk deklarasyon olma özelliği taşıyacak” dedi.

Toplantıya, Gaziantep büyükşehir Belediye Başkanı ile İran’dan da katılımcıların olacağını kaydeden Duman, teşkilatın genel merkezinin Barcelona’da olduğunu, İstanbul’da Genel Sekreterlik olduğunu çalışma dillerinin ise Türkçe, İngilizce ve Arapça olduğunu söyledi.

Yapacakları toplantının bir diğer özelliğinin de kurum, belediye, STK ve Üniversite camiasını bir araya getirerek birlikte hareket etme olduğunu söyleyen Duman, “ Bu şekilde de ortak aklın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaya gayret ettik. Burada gerçekleştireceğimiz 2 günlük toplantı Malatya’mız için bir zenginlik olur, katkı sağlar” şeklinde sözlerini tamamladı.

Çakır: Uluslar arası büyük kuruluşların üyesiyiz

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’nın gelişmesi ve kalkınması noktasında yaptıkları önemli yatırımlarla birlikte, aynı zamanda Malatya’nın uluslararası arenada da iyi bir şekilde temsil edilmesi için de çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin uluslararası büyük kuruluşlara üye olduğunu hatırlatan Başkan Çakır, “UCLG-MEWA Birleşmiş kentler ve yerel yönetimin ulaşım ve çevre alanları üyesiyiz. Bu alanda da Malatya’da çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Uluslararası toplantı ile birlikte bu çalışmalarımızı tanıtma imkanı bulacağız.

Toplantımızın Çevre komitesi toplantısı, sürdürülebilir kentler toplantısı olarak gerçekleştirilecek. Buradaki amaçlardan bir tanesi de 2016 da UCLG-MEWA Yapılıyor olması. Burada dört başlık var.

– Yerel Yönetimler ve Sürdürülebilir Yaşam: Değişimin Temel Aktörleri Kentler

– COP 21’e Doğru İklim Değişikliği Politikalarının Bölgemizdeki Yansımaları

– Yeşil Şehirler Yetiştirmek: Kentsel ve Kent Çeperi Tarım Alanları

– Sürdürülebilir Atık Yönetimi: Enerji Üretimindeki Fırsat ve Kaynağında Azaltma

Özellikle sanayileşmenin kentlerin çok hızlı büyümesi kentlere vermiş olduğu zararın ortadan kaldırılması adına bu tür etkinlikleri Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak çok önemsiyoruz” dedi.

Programda 2 önemli projemiz var

Başkan Çakır, program içerisinde iki önemli projelerinin olduğunu belirterek, bunları sunma fırsatlarının olacağını söyledi. Çakır, “Bunlardan bir tanesi bizim çevre ile ilgili katı atıkların entegre projesi. İl genelindeki katı atıklardan yaklaşık 12 Megawat elektrik üreteceğiz. Hem de bu katı atıkların çevreye vermiş olduğu zararları minimum seviyeye indirmiş olacağız.

Bir diğer projemiz de Trambüs projemiz. Bu da yine çok önemli bir çevre projesi. Trambüsle hem ulaşımda konfor ve sağlıklı ulaşım amaçlarken aynı zamanda çevre dostu bir yatırımı kazandırmış olduk. Dolayısıyla bizler de bu önemli heyete bu sunumlarımızı gerçekleştirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

Amaçlarının her alanda Malatya’yı en iyi şekilde temsil etmek olduğunu kaydeden Çakır, “Bugüne kadar yapmış olduğumuz etkinliklerle de burada çok önemli mesafeler aldık. Artık şehrimiz uluslar arası birçok toplantıya ev sahipliği yapıyor, birçok fuara ev sahipliği yapıyor, genel manada baktığımız zaman ayda ortalama 2 programı gerçekleştirmiş oluyoruz.

13-14 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan bu toplantının Malatya’mızda yapılmasından büyük bir memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Çok önemli konuklarımız var inşallah çok güzel ev sahipliği yaparak konuklarımızı ağırlamış olacağız” şeklinde sözlerini tamamladı.

RAMADA ALTIN KAYISI OTEL

PROGRAM AKIŞI

08:00 – 09:00 KAYIT

09:00 – 10:00 AÇILIŞ OTURUMU * Mehmet DUMAN UCLG-MEWA Genel Sekreteri * Hayrettin GÜNGÖR Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri * Rasikh SAGITOV UCLG-Avrasya Genel Sekreteri * Dr. Seyed Ali-Mohammad MOUSAVI D-8 Genel Sekreteri * Ahmet ÇAKIR Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı UCLG Dünya Teşkilatı ve UCLG-MEWA Konseyi Üyesi * İbrahim KARAOSMANOĞLU Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı * Fatma ŞAHİN Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanı * Dr. Mohammad Bagher QALIBAF Tahran Belediye Başkanı, UCLG-MEWA Başkanı Adına, Goshtasb MOZAFARI * Süleyman KAMÇI Malatya Valisi

İMZA TÖRENLERİ * UCLG-MEWA & UCLG-AVRASYA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ * UCLG- MEWA & D8 MUTABAKAT ZAPTI

10:30 – 11:15 MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SUNUMU: Çevreci Proje: TRAMBUS Sunumu

Malatya Entegre Çevre Projesi Sunumu

11:15 – 13:00 Öğle Yemeği

13:00 – 14:30 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI TEKNİK/KÜLTÜREL GEZİ

14:30 – 14:45 Kahve Arası

14:45 – 15:45 UCLG-MEWA ULUSLARARASI FAALİYETLER Moderatör: Adrien LICHA, Proje Koordinatörü, UCLG-MEWA, İstanbuL * UCLG Genel Sekreteri Josep ROİG’dan Mesaj * Kalkınma için Politika Forumu Andreea SCHMIDT, Politika Bölümü Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Ankara * Habitat III Konferansı: Yerel Yönetimler için Fırsatlar Jo BERG, Program Danışmanı, BM-İnsan Yerleşimleri Programı (UN Habitat) Arap Ülkeler için Bölge Ofisi, Gize, MISIR * HABITAT III’e Doğru UCLG Hazırlıkları Tunç SOYER, Seferihisar Belediye Başkanı, Türkiye

16:00 – 17:15 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ TOPLANTISI

19:30 – 21:30 Gala Yemeği ve Kültürel Gece

Cumartesi, 14 Kasım 2015 Toplantı Yeri: Ramada Plaza Altın Kayısı Otel

SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTLER FORUMU

09:00 –

10:30

1. Oturum: Yerel Yönetimler ve Sürdürülebilir Yaşam: Değişimin Temel Aktörleri Kentler Moderatör: Prof. Dr. Levent Kurnaz, Boğaziçi Üniversitesi & BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümler Ağı Eş-Başkanı (UN SDSN) * Ghassan SAMMAN, Medya ve Uluslararası İlişkiler Müdürü, Arap Kentleri Teşkilatı (ATO), Kaifan, KUVEYT * Pınar AKPINAR, Proje Yöneticisi, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye, Ankara * Güneş YERLİ, Operasyon Müdürü, EMBARQ Türkiye- Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, İstanbul * Mustafa Uğur ALVER, Operasyonlar Sorumlusu, Dünya Bankası Türkiye Ofisi

10:30 – 10:45 Kahve Arası

10:45 – 12:00 2. Oturum: COP21’e Doğru İklim Değişikliği Politikalarının Bölgemizdeki Yansımaları Moderatör: Prof. Dr. Gökhan ORHAN, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Balıkesir * Prof. Dr. Levent KURNAZ, Boğaziçi Üniversitesi & BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümler Ağı Eş-Başkanı (UN SDSN), İstanbul * Juliette DANIELS, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Şehirler Sorumlusu, CDP Driving Sustainable Economies, Londra, BİRLEŞİK KRALLIK * Fatih EROL, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı * Emel KIRAÇ, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı

12:00 – 13:00 Öğle Yemeği

13:30 – 14:30 3. Oturum: Yeşil Şehirler Yetiştirmek: Kentsel ve Kent Çeperi Tarım Alanları Moderatör: Hilmi ÖKSÜZTEPE, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Projeler Daire Başkanı * René van VEENHUIZEN, Kentsel Tarım ve Gıda Güvenliği için Kaynak Merkezi (The RUAF), Leusden, HOLLANDA * Fevzi ÇİÇEK, Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı * Berfin ÇELİKKOL UZUN, Seferihisar Belediyesi, İzmir * Gülay SARIŞEN, Çanakkale Kent Konseyi

14:30 – 14:45 Kahve Arası

14:45- 15:45 4. Oturum: Sürdürülebilir Atık Yönetimi: Enerji Üretimdeki Fırsatlar ve Kaynağında Azaltma Moderatör: Alican BOZKURT, Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı * Serkan HANGÜN, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yardımcısı, Malatya * Mevlüt Fatih PEKER, İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş İSTAÇ * Recep AYDOĞDU, Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Şube Müdürü

16:00 – 17:00 KAPANIŞ OTURUMU ve MALATYA DEKLARASYONU * Mehmet DUMAN, UCLG-MEWA Genel Sekreteri * Ahmet ÇAKIR, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.