21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

UCLG-MEWA Programı Sona Erdi

UCLG-MEWA Programı Sona Erdi

TEMEL HEDEFİMİZ, DOĞAYI KORUMAK OLMALI

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 13 Kasım Cuma günü Malatya’da başlayan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı, Çevre Komitesi Toplantısı ve Sürdürülebilir Kentler Forumu programı sona erdi.

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’nın yapıldığı programın ikinci gününde Sürdürülebilir Kentler Forumu kapsamında; Yerel Yönetimler ve Sürdürülebilir Yaşam: Değişimin Temel Aktörleri Kentler, COP21’e Doğru İklim Değişikliği Politikalarının Bölgemizdeki Yansımaları, Yeşil Şehirler Yetiştirmek: Kentsel ve Kent Çeperi, Sürdürülebilir Atık Yönetimi: Enerji Üretimdeki Fırsatlar ve Kaynağında Azaltma adı altında 4 oturum yapıldı.

Program sonunda UCLG-MEWA Sürdürülebilir Çevresel Politikalar için Yerel Yönetim Liderleri Malatya Deklarasyonu yayınlanırken, kapanış konuşmasını ise UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır yaptı.

Duman: Malatya, Konya ve Seferihisar Belediyeleri Eş Başkan seçildi

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman yaptığı konuşmada 2 gün süren programlar sırasında ev sahipliği ve organizasyondan dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve diğer emeği geçenler ile katılımcılara teşekkür etti. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı D-8 ile imzalanan mutabakat zaptı ve UCLG Avrasya Bölge Teşkilatı ile imzalanan ortak çalışma protokolü çerçevesinde gelecekte yapılacak güzel işlerin temelinin Malatya’da atıldığını kaydeden Duman, “UCLG-MEWA bünyesinde bulunan 7 komiteye ek olarak Kentsel Mobilite Komitesi ve Kentsel Turizm Komitesi’ni kurduk.

Çevre Komitemizin gerçekleştirdiği toplantıyla birlikte komitemize İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni Başkan seçip, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Seferihisar Belediyelerini de eş başkan seçmek suretiyle çalışmamızı tamamladık. Toplantımızın bundan sonraki ilk toplantısını İstanbul’da yapmaya karar verdik. Umut ediyorum ki Çevre Komitesi toplantımızla beraber yerel yönetimlerde bu konudaki duyarlılık artacaktır” dedi.

UCLG-MEWA çalışma ve projeleri hakkında kısa bilgiler de veren Mehmet Duman, “UCLG-MEWA olarak yerel yönetimlerin ortak sesi olma gayreti ile çalıştığımız bu yolda geleceğin şehirlerini hep birlikte insani değerler çerçevesinde inşa etmeyi umut ediyorum” diyerek, toplantıda emeği geçenlere teşekkür etti.

Çakır: Temel hedef, doğaya verilecek zararı ortadan kaldırmak olmalı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı kapanış konuşmasında, Malatya’nın çok önemli bir programa ev sahipliği yaptığını belirterek, böyle bir programın Malatya’da yapılmasından dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

Yapılan toplantıda çok önemli sonuçların çıktığına inandığını belirten Başkan Çakır özetle; “Bizler sürekli olarak insanların yaşamlarını kolaylaştırmak adına yeni buluşlar, yeni arayışlar içerisine giriyoruz. Dünyada sürekli olarak bir ekonomik yarış var. Ancak bununla birlikte insanların geleceğini tehlikeye atacak çevre kirliliği ortaya çıkıyor. Bir yandan insan yaşamını kolaylaştırırken, bir yandan da insan yaşamını kolaylaştırmak için gerçekleştirilen yatırım ve hizmetler sırasında insana ve insan geleceğine, doğaya vereceği zararı tamamen ortadan kaldırmak temel hedefimiz olmalı. Malatya’daki toplantı bu anlamda çok önemliydi.

Bu konu hiçbir zaman bitmeyecek. Bir taraftan hizmet yaparken, diğer taraftan çevreye karşı duyarlılığımız da devam etmek zorunda. Yapılan toplantılarda bununla ilgili güzel sonuçlar çıktığına inanıyorum. Katılımcıların da bundan yeterince istifade ettiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Katılımcılara kristal kayısı hediye edildi

Kapanış konuşmalarının ardından UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür plaketi verirken, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da vazo hediye etti. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da programa katılanlara kayısı kristali verdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.