TürkiyeSON - 27.09.2020 -
Türkiye Son , Malatya Son Habercilikte Son..

Ulusal Çıkarlar

Ulusal Çıkarlar
Reklam

ABD; kendi ”ulusal çıkarlar” ı ( aslında küresel sermayenin, Amerikan savaş sanayicilerinin çıkarı uğruna olarak anlamak gerekir.) uğruna dünyanın en ücra köşelerine ” demokrasiyi tesis edeceğiz” yalanıyla mudahale etmektedir.

ABD’nin geçmişte Vietnam’da yaptıkları halen hafızalardadır. Yakın tarihte Afganistan ve Irak’da yaptıkları da… Oralara demokrasi değil, bomba, kurşun, kan, ölüm, işkence, yoksulluk, bölünmüşlük-iç çatışmalar ve istikrarsızlık götürdü.

Kendisini ” Dünyanın Jandarması” rölüne kaptıran bu devşirme devlet; şimdi de, Suriye’de sinsi planlar peşindedir. Kendi kapitalist sermayedarlarının çıkarına göre pozisyon bellirlemektedir. Suriye’de kim kimi öldürmüş, ülke bir harabeye dönmüş onun umurunda bile değildir. Onu ilgilendiren sadece kendi çıkarlarıdır. Şayet böyle olmasaydı, Suriye meselesine iç savaş başladığında mudahil olur ve demokratik zeminde bir çözüm sunardı.

Rusya ve İran’ın direk ve endirekt olarak Suriye’de iç savaşta Beşar diktatörünün yanında yer alması ABD yi endişelendirdi ve Ortadoğu’daki çıkarlarını savunmak ve mevzilerini-muttefiklerini kaybetmemek için, lütfen de olsa NATO’yu devreye soktu. Sadece NATO ile yetinmeyip, uluslarası terör örgütleri listesinde olan PKK’ nın Suriye kolu olan PYD/YPG yi resmen-alenen desteklemeye başladı. Bu yanlış davranışına da ” PYD/YPG; DAEŞ ile savaşıyor ” kılıfını uydurmaya çalışıyor. Bu,kocaman bir yalan ve ikiyüzlü politika gütmektir. Çünkü; DAEŞ le savaşan sadece PYD değildir. DAEŞ, PYD nin kontrolünü elinde tuttuğu Kobani ve diğer ”Kanton” cuklarına saldırdığı için PYD onunla savaşmak mecburiyetinde kaldı. Ve o savaşı da PYD sadece kendi gücüyle değil, Irak Kürt Federe Bölge Yönetimine bağlı peşmergelerinTürkiye üzerinden Kobani’ye geçirilmesi sayesinde kazandı.

Mesele ” DAEŞ ile savaşmak” ise; en başta Türkiye DAEŞ’i terörist örgütler listesine alarak bu kukla örgüte büyük darbeler vurdu. Ayrıca Suriye’deki muhallif demokratik cephe ve Türkmen mucahitler de DAEŞ ile savşıyorlar. ABD niçin onları değil de, sadece PYD yi destekliyor?

ABD nin PYD yi desteklemesinin altında yatan sebep başkadır. PYD nin anası PKK Türkiye’de kaos ortamı yaratmak, iç savaş çıkarmak için birçok şehir ve yerde hendek-sokak çatışmaları başlattı. Bu durumu ABD bilmiyor mu? Tabii ki, biliyor.

Türkiye’nin son yükselişinden, bölgede ve dünyada söz sahibi bir devlet olmasından ve yeri geldiğinde kendi ulusal çıkarları için RUSYA, İSRAİL ve ABD başta olmak üzere herkese kafa tutuşundan OBAMA yönetimi rahatsız olmuştur.

Obama yönetimi ; Türkiye’nin düşmanlarını alanen destekleyerek Türkiye’yi hizaya getirmek, Türkiye’deki siyaseti dizayn etmek ve Türkiye’nin önünü kesmek istiyor.

ABD ve RUSYA şunu iyice anlamalıdır; Türkiye, eski Türkiye değildir. Hiçbir devletin sömürgesi, ileri karakolu, hizmetkârı, paralı askeri değildir. Hiçbir devlete de muhtaç değildir çok şükür.

İç ve dış siyasetimizi kendimiz bellirleriz.

Dost/müttefik ve düşmanlarımızı kendimiz seçeriz.

Suriyede ve başka yerlerde nasıl hareket etmemiz gerektiğine kendimiz karar veririz. Başkaları bizi yönlendiremez.

ABD ve RUSYA’ya rağmen PYD yi de, DAEŞ’i de ve PKK’yı da vururuz.

Türkiye için tehlike arz eden, Türkiye’ye zarar vermeye çalışan herkes düşmanımızdır. Türkiye’nin toprak bütünlüğüne ve mevcut yönetimine saygı duyanlar da müteffikimizdir.

Türkiye’nin sabrını taşırmaya kalkışanlar, gücünü sınamaya çalışanlar bunun bedelini ağır öderler bizden söylemesi.

Abdulkadir Aygan

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: