TürkiyeSON - 14.04.2024 -

Uluslararası Madde Bağımlılığı Sempozyumu Sona Erdi

Uluslararası Madde Bağımlılığı Sempozyumu Sona Erdi

HEDEF, MADDE BAĞIMLILIĞINI MİNİMUM SEVİYEYE İNDİRMEK

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 18 Aralık Cuma günü Malatya’da başlayan ‘Uluslararası Madde Bağımlılığı Sempozyumu’ 20 Aralık Pazar günü sona erdi.

Malatya Valiliği, İnönü Üniversitesi, Hayat Vakfı Malatya Şube Başkanlığı, BAM ve Yeşilay Cemiyeti Malatya Şubesi, ulusal olarak da Başbakanlık Tanıtım Fonu, Yeşilay Cemiyeti, Diyanet işleri Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve TRT, uluslararası olarak da Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Yemen Uyuşturucu Derneği, Kırgızistan ve Bosna Hersek Yerel Yöneticileri, Malezyalı Psikiyatrist Dr. Rusdi Abd Rashid’in destek verdiği 3 günlük sempozyum süresince, 11 oturum, 1 konferans ve 1 söyleşi yapıldı.

Uluslararası Madde Bağımlılığı Sempozyumu Bildirim Kitabı’nın da yayınlandığı Sempozyum’un 2. Gününde Gala ve Kültürel Gece düzenlendi.

Çakır: Sempozyumda değerli bilgiler paylaşıldı

Sempozyum katılımcıları ile birlikte kalabalık bir topluluğun katıldığı Gala ve Kültürel Gece’de Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır bir selamlama konuşması yaptı. Dünya ve Türkiye gündeminde olan bir konu için yurt içi ve yurt dışından çok değerli misafirleri Malatya’da ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, madde bağımlılığının geçmişte olduğu gibi gelecekte de var olacağını söyledi. Madde bağımlılığının sürekli mücadele edilmesi gereken önemli bir konu olduğunun altını çizen Başkan Çakır, “Gerçekleştirmiş olduğumuz bu sempozyum ile madde bağımlılığı ile mücadelelerin nasıl yapılacağına dair bir yol haritasının çizileceğine inanıyorum. Yerel Yönetim olarak bizler gençlerimizin kötü alışkanlıklar edinmeden, topluma ve insanlığa faydalı bireyler olarak yetişmeleri için sosyal ve kültürel alanda birçok hizmetler veriyoruz.

Madde bağımlılığı ile mücadelede, toplumun her kesim ve kesiti ile ortak hareket ederek, topyekün mücadele etmemiz gerekiyor. Malatya’mızda düzenlenen bu sempozyumda çok değerli bilgiler paylaşıldı ve Malatya’da bir farkındalık oldu. Bundan sonraki mücadelemizde buradan çıkan sonuçların neticesinde madde bağımlılığının minimum seviyelere, hatta sıfır seviyelerine düşürmek hedefimiz olmalı. Bunda da başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

Vali ve Başkan’a teşekkür plaketi

Uluslararası Madde Bağımlılığı Sempozyumu’na yurt içinde olduğu gibi yurt dışından da önemli katılımlar oldu. Sempozyum’un yurt dışı katılımcılarından Yemen Uyuşturucu Dernek Başkanı Munir El Jabri, Malatya Valisi Süleyman Kamçı ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a

birer teşekkür plaketi verirken, Malezya Üniversitesi’nden Dr. Rusti Bin Abd Raşid de ayrıca Başkan Çakır’a bir teşekkür plaketi verdi.

Konser ve Pandomim Gösterisi

Gala ve Kültürel Gece’de yemeğin yanı sıra konser ve pandomim gösterileri de düzenlendi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu kursiyerleri tarafından madde bağımlılığı ile ilgili hazırlanan pandomim gösterisi izleyenlerden büyük alkış alırken, yine Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi eğitmenlerinden oluşan Türk Halk Müziği dinletisi katılımcılara keyifli saatler yaşattı.

11 Oturum yapıldı

18-20 Aralık tarihleri arasında 3 gün süren Uluslararası Madde Bağımlılığı Sempozyumu’nda toplam 1 konferans, 1 söyleşi ve 11 oturum yapıldı. Sempozyumun açılışında Sağlık Bakanlığı Tütün ve Bağımlılık Daire Başkanı Sertaç Polat tarafından Uyuşturucu ile Mücadelede Devlet Politikaları konulu konferans verilirken, Uyuşturucu Madde Ticareti: Güvenlik ve Hukuk, Madde Bağımlılığında Mevcut Durum: Dünya, Türkiye ve Bölge, – Gençlik ve Madde Bağımlılığı: Rehberlik, Koruyucu ve Önleyici Faaliyetler, – Bağımlılık Yapan Maddeler ve Bağımlılık Süreci, – Tıbbi Tedavi ve Madde Bağımlısını Bekleyen Tehditler, – Madde Bağımlılığı ile Mücadele: Toplum, Aile, Okul, – Madde Bağımlılığı ile Mücadele: Devlet Kurumları, – Madde Bağımlılığı ile Mücadele ve Medya, – Madde Bağımlılığı ile Mücadele: Yerel Yönetimler, – Madde Bağımlılığı ile Mücadele: Sivil Toplum Kuruluşları, Madde Bağımlılığı ile Mücadele: Din konulu 11 oturum yapıldı.

Sempozyum’da ayrıca ünlü oyunculardan Haluk Piyes’in katıldığı bir söyleşi programı da düzenlendi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.