TürkiyeSON - 25.02.2024 -

Üreticilere Yem Gübrede KDV İndiriminin Faydası Yok

Üreticilere Yem Gübrede KDV İndiriminin Faydası Yok

Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu 2016 yılında Ocak ayından itibaren yürürlüğe giren Yem ve Gübredeki KDV oranlarının düşürülerek girdi maliyetlerinin azaltılması ile Üreticilere yansıyan bir şeyin olmadığını yine kazananın satıcılar olduğunu belirttiği açıklamada KDV indirimlerinin iptal edilerek KDV tutarlarının direkt üreticiye verilmesi gerektiğini belirtti.

Yapılan açıklama Şöyle “ Hükümetimizin kasım seçimleri öncesinde çiftçimize vermiş olduğu yem ve gübrede KDV indirimi vaadini Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak üzere gerçekleştirmiş olup yem de uygulanan kdv % 8’den %1’e,gübrede uygulanan %18 kdv % 1’e düşürülmüştür.

Tarımsal üretimin ve hayvancılığın en önemli iki girdisindeki bu indirim üreticimizi rahatlatmak adına atılmış önemli birer adımdır. Yem ve gübredeki bu kdv indirimine karşın gerek fabrikalar gerekse bayiler nezdinde bu indirimler fiyatlara yansımamış yem ve gübre üreticileri kar oranlarını yükselterek fiyatların aşağı düşmesini engellemişlerdir.

Kdv tutarlarında yapılan indirimler perakende satış fiyatlarına yansımamış üreticinin yapılan bu indirimlerden karı olmamıştır. Hükümetimizin üreticimizi rahatlatma adına attığı bu adım üreticiler nezdinde bir etki yaratmamış kdv indirimlerinin iptal edilmesi ve kdv tutarlarının üreticiye direk destek şeklinde verilmesinin daha iyi bir etki yaratacağını düşünmekteyiz.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.