TürkiyeSON - 25.09.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Vadiyi korumak için ‘GÜNDER’i kurdular

Vadiyi korumak için ‘GÜNDER’i kurdular

DARENDE, ‘UZUNGÖL VAKASI’ YAŞANSIN İSTEMİYOR

Vadiyi korumak için ‘GÜNDER’i kurdular

 Güzergahını ‘Küçük Tohma’ çayının oluşturduğu Günpınar Vadisi’ni, bölgenin kültürüyle birlikte korumak isteyen çevreciler ‘Günpınar Vadisi Koruma Derneği’ni kurdu.

Reklam

Darende’nin Günpınar, Beybağı, Kılıçbağı, Sayfiye, Mehmetpaşa ve Nadir mahallelerinin ortasından geçen Küçük Tohma çayının oluşturduğu ‘Günpınar Vadisi’ndeki güzellikleri yaşatmak isteyenler dernek kurdu.

Kısa adı GÜNDER olarak belirlenen Günpınar Vadisi Koruma Derneği’nin ilk genel kurula kadar başkanlığını üstlenen Barış Sürenkök, “Türkiye’nin en güzel kanyonları arasında yer alan Günpınar Vadisi’ni korumak amacıyla kurduğumuz GÜNDER, aynı zamanda 6 mahallemizin kültürünü yaşatacak faaliyetler gerçekleştirecek. Temeli sosyal medyada oluşan ve binlerce çevre ve Darende’yi sevenlerin ilgi gösterdiği platformu dernekleştirme kararı aldık. Amacımız başta yerel yönetim olmak üzere ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde Günpınar Vadisi’ni korumak ve bölge kültürünü yaşatmak olacak” dedi.

İKİNCİ UZUNGÖL VAKASI OLMASIN!

Son dönemde Günpınar Vadisi güzergahında Darende Belediyesi’nin altyapı gerekçesiyle uygulamak istediği projelerin doğayı tahrip edeceğini belirten Sürenkök, “Vadide bulunan her mahallemiz yol, kanalizasyon, doğalgaz, aydınlatma gibi tüm altyapı hizmetini uzun yıllardan beri bekliyor. Ancak, burada uygulanacak projenin doğaya zarar vermemesi, yöre halkının rızası alınarak hayata geçirilmesi ve akılcı olması gerekiyor. Kuşu, böceği, yeşili, çağlayan suyu ve havasıyla Türkiye’nin en güzel vadilerinden birini sadece kendimiz için değil, geleceğimiz için korumak zorundayız. Bu bölge Doğu Anadolu Bölgesi bozkırında adeta çölde bir vaha gibi. İkinci bir Uzungöl vakasının Darende’de yaşanmasını istemiyoruz. Bu bölgenin doğallığına, gelişimine katkı sunanlarla birlikte, doğayı tahrip edecek proje ve faaliyetlerde bulunanların da karşısında olacağız” diye konuştu.

Geçici başkanlığını Barış Sürenkök’ün yaptığı GÜNDER’in kurucuları arasında Mehmet Uluğtürkan, Ahmet Fırat, Bahadır Sezegen, Yalçın Ateş, Osman Günpınar, Fuat Turgut ve Cebrail Akan bulunuyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: