TürkiyeSON - 21.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Vagon Düzenlemesi Dünyanın Tercihi

Vagon Düzenlemesi Dünyanın Tercihi

HAZİRAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISINDA KONUŞAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BAYAN ÖNCELİKLİ VAGON UYGULAMASININ BURSA’YA HAS OLMADIĞINI, BENZER UYGULAMALARIN TOKYO, BERLİN VE NEW YORK GİBİ ÖNEMLİ METROPOLLERDE DAHA ETKİN BİR ŞEKİLDE YAPILDIĞINI AÇIKLADI.

AMERİKA´DA İNSANLARIN METROLARDA AYAKLARINI NEREYE KOYACAĞININ BİLE BELİRLENDİĞİNİ, JAPONYA’NIN 15 YILDIR BAYANLARI ‘RENKLENDİRİLMİŞ VAGONLARLA’ TAŞIDIĞINI HATIRLATAN BAŞKAN ALTEPE, “BİZİM AYRIMCILIK GİBİ BİR DÜŞÜNCEMİZ YOK, OLAMAZ DA. DERDİMİZ HUZUR. VATANDAŞTAN GELEN TALEP ÜZERİNE, KISMİ BİR DÜZENLEMEYE GİTTİK, O KADAR” DEDİ.

BURSA – Haziran ayı olağan meclis toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bayan öncelikli vagon uygulamasının Bursa’ya has olmadığını, benzer uygulamaların Tokyo, Berlin ve New York gibi önemli metropollerde daha etkin bir şekilde yapıldığını açıkladı. Amerika´da insanların metrolarda ayaklarını nereye koyacağının bile belirlendiğini, Japonya’nın 15 senedir bayanları ‘renklendirilmiş vagonlarla’ taşıdığını hatırlatan Başkan Altepe, “Bizim ayrımcılık gibi bir düşüncemiz yok, olamaz da. Derdimiz huzur. Vatandaştan gelen talep üzerine, kısmi bir düzenlemeye gittik, o kadar” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin haziran ayı olağan toplantısı yapıldı. Ankara Yolu’ndaki meclis binasında gerçekleşen oturumda, Bursa’da gündem konusu olan ve bayanların ayrı vagonlarda seyahat etmelerine imkan tanıyan düzenleme ile Büyükşehir Stadyumu’nun isminin ne olacağı tartışıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, toplumun geniş kesimlerince destek gören kadın öncelikli vagon uygulamasının Bursa’ya has olmadığını söyledi. Benzer uygulamaların Avrupa, Amerika ve Japonya’da bulunduğunu, konunun bazı siyasiler tarafından polemik konusu yapıldığını vurgulayan Başkan Altepe, toplumun geniş kesimlerinden uygulamaya yönelik olumlu geri bildirimler aldıklarını ifade etti.

Başkan Altepe, bayan öncelikli vagon uygulamasının isteğe bağlı bulunduğunu, metrolardan şikayet eden bayanların son vagonu kullanabileceğini ifade etti. Hedeflerinin ayrımcılık değil kalite ve huzur kenti Bursa’yı daha da üst standartlara taşımak olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Yaptığımız düzenlemeler boşuna değil. Yaşam kalitesi açısından Bursa, Türkiye’de ilk sırada. Dünyada ise 20 şehir arasında. Bu da kalite anlamında vatandaşa yönelik tercihli bir uygulama. Erkek ve kadın taşımacılığı son bulmuş değil. Böyle bir şey söz konusu da değil. Burada rahatlığı ön planda tuttuk. İsteyen bayanlar, arka vagonda eşleriyle birlikte seyahat edebilsinler” diye konuştu.

Başkan Altepe, Bursa’da metro ve toplu taşıma sistemlerinde standartların vatandaşlardan gelen talepler üzerinde şekillendiğini kaydetti. Daha önce yüz yüze olan oturma sisteminin bu anlayış çerçevesinde gidiş yönünde tek yön olarak değiştirildiğini, yine gece yarısı toplu taşıma araçlarını kullanan bayanlara istedikleri noktalarda inip binme özgürlüğünün tanındığını vurgulayan Başkan Altepe, “Amerika´da vatandaşın ayağını nereye koyacağı bile metrolarda belirlenmiş. Biz de ise toplumun talepleri doğrultusunda kurallar koyuluyor. Sadece metroda değil toplu ulaşımda da kadınlara yönelik belirli düzenlemelere gittik. Geceleri durak harici biniş inişlerde kolaylık ve öncelik sağladık. Herkes memnun. Bu dünyanın her yerinde bu şekilde” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, bayan öncelikli vagon sisteminin siyasilerce polemik konusu yapıldığını söyledi. Sistem daha uygulamaya girmeden olumsuz yönde gündem oluşturulduğunu, acımasız ve mantıksızca eleştiriler yapıldığını kaydeden Başkan Altepe, Japonya’nın isteyen bayanları 15 yıldır farklı renklerde vagonlarla taşıdığını vurguladı. Toplu taşımada kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkının bulunmadığını, bu doğrultuda talep edilen bir alanda daha küçük bir düzenleme yaptıklarını belirten Başkan Altepe, “Bunun için kimseye zorlama getirmedik. Yeni uygulama çerçevesinde herkes istediği gibi inip binebilecek. Bunlar kent içi yaşam kalitesini, huzurunu arttırmak için yapılıyor. Ortalığı karıştıranların New York´tan, Tokyo´dan haberi yok” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, meclis toplantısında, yeni yapılan Büyükşehir Stadyumu’nun isminin ne olacağı tartışmalarına da açıklık getirdi. Konunun sürekli ısıtılarak meclis gündemine taşındığını kaydeden Başkan Altepe, 360 milyon TL borcu bulunan Bursaspor’un paraya ihtiyacı olduğunu, bu nedenle parayı veren kişi ya da kurumun stadyumun isim hakkını alabileceğini kaydetti.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: