25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Vahşet gecesinin tüyler ürperten ayrıntıları!

Vahşet gecesinin tüyler ürperten ayrıntıları!

KCK ve HDP’nin çağrısıyla sokağa dökülen teröristler, 6-8 Ekim 2014 olayları sırasında kurban eti dağıtan 4 genci vahşice öldürmüştü. Olayla ilgili iddianamede yer alan her detay tüyler ürperten cinsten…

yasin-boruDiyarbakır’da 6-8 Ekim 2014 olaylarındaki Kobani protestoları sırasında kurban eti dağıtan 4 gencin öldürülmesiyle ilgili soruşturma tamamlandı. Savcılık tarafından hazırlanan ve mahkemeye sunulan 53 sayfalık iddianamede tüyler ürperten detaylar yer aldı. İşte o ayrıntılar; “IŞİD, Kobani’nin büyük bölümünde kontrolü sağlayınca KCK ve HDP’nin halka sokağa dökülme çağrısıyla ülke geneline yayılan olayların fitili ateşlendi. 7 Ekim’de kurban eti dağıtırken saldırıya uğrayan Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökoğuz, evdeki kadının yardımıyla bir apartmanın 3’üncü katındaki daireye sığındı. Olayı öğrenen ev sahibi Hasan Okçu da eve gelerek Yasin ve arkadaşlarının dışarı çıkmalarını istedi. Yasin ve arkadaşları ile ev sahibinin eşi polisi arayıp yardım isterken, ev sahibi Hasan Okçu ise saldırganlarla bağlantılı birini aradı.

PKK KAMPINDA EĞİTİM...

Bu sırada kapıdaki grup arasında bulunan ve PKK’nın kamplarında askeri eğitim alan Uğur Doğanay, üst katın balkonundan perde ve çarşaf yardımıyla alt kata girip ilk ateşte Hasan Gökguz’u vurdu. Ardından Yusuf Er’e ateş etmek istedi. Yusuf, tuvaletteki sabun kutusunu fırlatınca silahını düşürdü. Ancak belinden çıkardığı ikinci silahla Yusuf Er’i elinden ve bacağından yaraladı. Bu sırada ev sahibi Hasan Okçu’nun verdiği anahtarla kapıyı açan Uğur Doğanay, dışarıda bekleyen grubu içeri aldı. Grup, Yasin ve arkadaşlarını ateşli silahla vurup 3’ünü pencereden attı. Birini de sürükleyerek binadan çıkardı. Atıldıkları yerde can çekişen Yasin ve arkadaşları aşağıda bekleyen grup tarafından, satır, taş, sopa ve tekmelerle linç edilerek, üzerlerindeki değerli eşyaları gasp edildi. Evi arayan saldırganlar, yaralı halde tuvalette buldukları Yusuf Er’i döverek binadan dışarı çıkardı. Yerde yatan 4 cesede işkence edilirken, kaçmayı başaran Yusuf Er’in arkasından ateş edildi. İsabet almayan Yusuf Er bir süre kaçtıktan sonra bir sokakta bayılınca çevredekiler tarafından hastaneye kaldırıldı. Ahmet Dakak’ın vücudunda 22, Hasan Gökguz’un vücudunda 20, Yasin Börü’nün vücudunda 15 kesici ve ateşli silah yarası tespit edildi. Vücudunda çok sayıda bıçak yarası olan Riyat Güneş ise kafatası ezildiği için beyin kanamasından öldü. Olay yerinden toplanan boş kovanların, 16 gün sonra Bağlar Polis Merkezi’ne silahlı saldırı olayında kullanılan silahla aynı olduğu tespit edildi. İddianamede 26’sı tutuklu 34 sanık hakkında, “Canavarca hisle eziyet çektirerek birden fazla kişiyi öldürmek, ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmak” suçlarından 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 40’ar yıl hapis istendi.

‘GEBERTİN ŞUNLARI’ DİYE BAĞIRDILAR

Sanıkların yaptığı vahşi eylemler iddianamede tek tek şöyle anlatıldı:

Uğur Doğanay: Balkondan girip gençleri vurduktan sonra, kapıyı açarak içeriye girenlerle birlikte aşağıya attı.

Yıldız Doğanay (Uğur Doğanay’ın annesi): “Gebertin bunları” diye bağırarak kalabalığı yönlendirip provoke etti.

Ümit Doğanay (Uğur Doğanay’ın kardeşi): Olaylarda aktif yer aldı. Cesetleri defalarca tekmeledi.

Ahmet Tura: Grubu yönlendirdi. Yusuf Er’i döverek çıkarıp kalabalığın içine attı.

Abdurrahim Pamuk: Yasin ve arkadaşlarının sığındığı binayı görünce kalabalığa, “IŞİD’çiler buraya kaçtı, yakalayın” diyerek olayların içinde yer aldı.

Sedat Çoban: Binadaki kapıları tek tek çalarak Yasin ve arkadaşlarını aradı. Elinde sopayla eve girdi. Taşla cesetlerin başında bekleyerek slogan attı.

Mecnun Akkoyun: Yerde yatan cesetlere taşlarla saldırıp slogan attı.

Ahmet Biçici: Cesetler aşağıya atılırken, tekmelerle saldırıp gruptakilere “Öldürün, gebertin” diye bağırdı.

Mehmet Şah Yüce: Uyuşturucu kullanıp satırla cesetlere vurdu.

Ali Güler: Satır ve palayla eve girip yerde yatan yaralılara defalarca vurdu. Cesetlere, aşağıya atıldıktan sonra da vurdu.

Mahsun Kurt: Grup içinde yer alıp sloganlar attı.

Cihan Yıldız: Elinde sopayla grup içinde yer aldı. Cesetleri defalarca tekmeledi.

Remzi Özşan: Sopa ve palayla eve girdi. Cesetlerden birini sürükleyerek sokağa çıkardı. Sopayla cesetlere vurup slogan attı. Ölenlerden ikisinin saati evinde bulundu.

Hasan Aldemir: Cesetlerin binadan atılması ve birinin sürüklenerek çıkarılmasında yer aldı.

Rıdvan Baş: Elinde tabancayla girdiği evden bir cesedi sürükleyip çıkardı. Cesetlerin başında elinde silahla kalabalığı yönlendirdi.

Ahmet Taylan: Taşla kalabalığın içinde yer aldı. Evinde bir tabanca bulundu.

Hasan Uyanık: Cesetlerden birini pencereden aşağı attı.

Burhan Dicle: Uyuşturucu alıp elinde taş ve palayla cesetleri tekmeledi.

Ali Karakurt: Elinde taşla aşağıda bekleyip slogan attı.

Adem Kaçmaz: PKK üniformasıyla cesetlerin başında bekleyip slogan attı. Bulunamayınca hakkında yakalama emri çıkarıldı.

Erkan Balaban: Elinde taşla cesetlere vurup slogan attı.

Mehmet Çağlar: Cesetlerden birinin dışarı çıkarılmasında yer aldı. Elinde sopayla cesetlere vurdu.

Resul Savur: Elinde sopayla kalabalığı yönlendirip slogan attı.

Abdulvahap Turan: Demir sopayla eve girip öldürülme olayında yer aldı.

Ersin Adıyaman: Evin odalarını tek tek arayıp, öldürülenlere sopayla vurdu.

Abdurrahman Turan, Burhan Ay, Cevher Türk: Cesetleri tekmeleyip slogan attılar.

Ahmet Arif Yusufoğlu, İsa Özel, Ersin Filizer, Ahmet Tanrıverdi: Sopayla binaya giren grup içinde slogan attılar.

‘EL VE AYAKLARINI BAĞLAYIP ÖLDÜRDÜKTEN SONRA YAKALIM’

Korkunç olaydan yaralı kurtulan Yusuf Er’in tüyler ürperten ifadesi de iddianamede yer aldı. İşte Er’in anlattıkları: Evin kapısını zorladılar. Biri, ‘dinamit getirin, kapıyı uçuralım’ diye bağırdı. Ev sahibi eşini ve çocuklarını bir odaya kilitledi. Bize ateş eden bir kişinin silahını paspas sopasıyla elinden düşürdüm. Ama belinden ikinci silahı çıkarıp beni elimden ve bacağımdan vurdu. Ev sahibi ise evin anahtarını saldırgana doğru fırlattı. O da kapıyı açınca aşağıdakilerin hepsi içeriye doluştu. 3 el silah sesinden sonra 4 arkadaşımın öldürüldüğünü anladım. Ev sahibinin babası Hüseyin Okçu elinde kanlı bir keserle beni tuvalette bulup saldırdı. Beni sürükleyerek aşağı indirdiler. Gruptakilerden biri ‘öldürmeyelim ki ibret olsun’ dedi. Hüseyin Okçu da ‘el ve ayaklarını bağlayıp öldürdükten sonra yakalım’ dedi. KAYNAK SABAH GAZETESİ

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.