25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Valilikten Bayram Genelgesi

Valilikten Bayram Genelgesi

Malatya Valiliği, Kurban Bayramı süresince vatandaşın huzur ve güven içerisinde bir bayram geçirmelerini sağlamaya yönelik talimat ve önlemleri içeren bir genelge yayınladı.ryy

İldeki kamu kurumları ile ilgili özel kuruluşlara gönderilen genelgede şöyle denildi:

“Önümüzdeki Kurban Bayramı süresince vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde bir bayram geçirmelerini sağlamak amacıyla vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunmasında üstün gayret ve şevk içerisinde çalışmakta olan güvenlik güçlerimize önemli görevler düşmektedir.

Bu kapsamda 04-07 Ekim 2014 tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramında bayram süresince genel güvenlik ve asayişin temini açısından ilçe kaymakamlıkları, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca aşağıdaki tedbirlerinin alınması uygun görülmüştür.

1-Tatil süresince trafik ekiplerinin, şehri içi trafiğinde görevli personel ile takviye edilip, karayolu güzergâhlarında özellikle tatilin başlangıç ve bitiş günlerinde ekip sayısının uygun bir şekilde çoğaltılarak görevlendirilmesi sağlanacaktır. Ayrıca, ilimizin önemli kavşak ve geçit noktalarında sabit ekipler konuşlandırılacak, ekipler hava karardıktan sonra tepe lambalarını mutlaka yanar durumda bulunduracaklardır.

2-Bayram Öncesi, Bayram sırası ve bayram sonrası karayolu trafiğini denetim altına almak, hatalı davranışları görülen yol kullanıcılarını trafik denetim ekiplerine bildirmek ve karayolu üzerinde gereken tedbirler aldırılacaktır.

3-Trafik hizmetlerinden sorumlu birim amirleri, bayram tatilinin özellikle başlangıç ve bitiş günlerinde, bizzat güzergâhlarında bulunacak ve alınan tedbirlerin uygulanması için gerekli koordinasyonu sağlayacaklardır.

4-Bayram öncesinde yerel basın yayın kuruluşları kanalıyla, yol kullanıcılarına şehir içi ve şehirlerarası yolculuklarında toplu taşıma araçlarını kullanmaları, ayrıca tatil süresince de trafik kurallarına, trafik işaret ve işaretçilerinin ikazlarına uymaları yönünde yerel duyuru ve yayınların yapılması sağlanacaktır.

5-Terminallere giriş ve çıkış yapan bütün otobüslerin, takoğrafları, şoförünün alkol durumu, taşımacılık yetki belgeleri (korsan taşımacılık yapıp yapmadıkları), zorunlu mali mesuliyet ve zorunlu ferdi kaza koltuk sigortaları, şoförlerin sürücü belgeleri ve ceza puanları ile aracın fenni muayene durumu titizlikle kontrol edilecek, arıza ve eksikliklerin tespiti halinde gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Ayrıca, karayolu güzergâhlarında da otobüs ve minibüsler üzerindeki denetimlere ağırlık verilecektir.

6-Güzergâh üzerinde yapılan trafik kontrollerinde, araçlarda teknik yönden bir aksaklığın bulunup bulunmadığını, özellikle de aşınmış lastik kullanılıp kullanılmadığını, dış ışık donanımlarının faal olup olmadığına dikkat edilecek, görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda gündüzleri de yakını gösteren ışıkların yakılması sağlanacak, far ayarı ve ışık donanımı bozuk araçlar eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edilecek, yangın söndürme cihazı ve ilk yardım çantası bulunmayan, mevsim şartlarına göre gerekli teçhizat ve avadanlıkları (takoz, çekme halatı vb.) olmayan araçların eksikliklerini tamamlamaları sağlanacaktır.

7-Aşırı hız, alkollü araç kullanımı, hatalı sollama, yakın takip, şerit ihlali, çalışma süresi ihlali gibi trafik kazalarının oluşumunda büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilecektir.

8-Özellikle gün batımı ve sabaha karşı yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücüler durdurularak, araçlarından inmeleri ve gerekiyorsa güzergâh üzerindeki trafik kuruluşlarımızda dâhil olmak üzere, müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacaktır.

9-Sürücü ve yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanmasına yönelik denetimlere ağırlık verilecek, vatandaşlarımıza emniyet kemeri kullanılmaması durumunda karşılaşabilecekleri riskler konusunda eğitici nitelikte bilgilendirmelerde bulunulacaktır.

10-Yol kullanıcıları üzerindeki algılanan yakalanma riskini arttırmak amacıyla, trafik denetim hizmetlerinde görevli personellerden sivil ihbarlı denetimlerde personel görevlendirilecek, bu personel kazaların neden ve sonuçlarında etkin olan hatalı sollama, yakın takip, kırmızı ışık ihlali, sürücülerin araç kullanırken cep telefonu kullanımı ve emniyet kemerini takmama gibi kural ihlallerinin tespitini yaparak, güzergâh üzerindeki çevirme ekiplerine bildirecek ve bu ekiplerce de gerekli cezai işlemler uygulanacaktır.

11-Denetimler; Trafik Kontrolleri ve Şerit Daraltma Yöntemlerine İlişkin Yönerge esaslarına uygun olarak, yolda her türlü güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle, kontrol noktasından önce yeterli mesafede ikaz ve işaretler konularak kontrol ceplerinde, kontrol cepleri olmayan yerlerde ise yolu aniden daraltmaksızın ve akan trafiği tehlikeye düşürmeden yapılacaktır.

12-Aynı güzergâh üzerinde olup da birden fazla ilimizin sorumluluğunda olan önemli karayolu güzergâhları ve geçitlerinde heyelan, yol çökmesi, yolda çalışma, yağış ve sel gibi trafik akımını ve güvenliğini etkileyen durumlarda, iller arasında koordinasyon sağlanarak, araçların alternatif güzergâhlara yönlendirilmesi de dâhil olmak üzere gerekli tedbirler ivedilikle alınacaktır.

13-Karayollarında trafik akımını olumsuz yönde etkileyecek şekilde yağmur veya sis olması halinde veya iki yönlü trafiğin kullanıldığı karayollarında, bayram tatilinin başlangıç ve bitiş günlerinde ve trafik yoğunluğunun önemli oranlarda arttığı tespit edilen yol kesimlerinde gerek görülmesi halinde ağır tonajlı araçların (TIR, kamyon, tanker gibi) uygun yerlerde kısa süreler ile trafik akımı, hava ve yol şartları normale dönünceye kadar bekletilmesi sağlanacaktır.

14-Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen hava, yol ve trafik durumları hakkında basın ve yayın organları aracılığıyla vatandaşlarımızın zamanında uyarılması ve tedbirli olmaları sağlanacaktır. Ayrıca, 155 ve 156 telefon hatlarını arayan vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirme ve yardım yapılacaktır.

15-İlimiz ve ilçelerimizdeki vatandaşlarımızın Kurban Bayramı süresince katılacağı etkinlik, faaliyet ve gündelik yaşamda hırsızlık olaylarına karşı azami dikkat ve özenin gösterilmesi sağlanacaktır.

16-Şehir içi araç ve yaya trafik yoğunluğunun artacağı düşünülen önemli kavşaklarda, çarşı merkezleri ile alışveriş merkezleri civarında gerekli trafik tedbirleri planlanarak uygulanacaktır. Ayrıca, arefe ve bayram günlerinde vatandaşlarımızın yoğun olarak ziyaretlerde bulunacakları şehitlik ve mezarlıklar civarında da trafik düzenini sağlamaya yönelik gerekli tedbirler alınacaktır.

17-Bayram öncesinde kurbanlık hayvanların yoğun bir şekilde ilimiz ve ilçelerimiz arasında sevkleri gerçekleşeceğinden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri personelinin ve veteriner hekimlerin yapacakları denetimlerde, talepleri halinde güvenlik görevlilerimizce kendilerine yardımcı olunacaktır.

18-Çocuklarımız tarafından büyük bir coşkuyla kutlanan Kurban Bayramı süresince; şeker toplama, bayramlaşma, oyun parkları ve eğlence yerlerinde meydana gelebilecek çocuk kaçırma ve çocuk istismarı tehlikelerine karşı gerekli önlemlerin alınması ve ailelerin bayram boyunca bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

19-Kurban Bayramı süresince vatandaşlarımızın kurban yaralanmalarına maruz kalması nedeniyle gerekli sağlık işlemlerinin aksatılmaması ve acil servislerin yoğunluğunun giderilebilmesi için hastanelerimizde yeterli sayıda doktor ve personel görevlendirilecektir.

20-Kurban Bayramı süresince yangın ihbarları doğrultusunda yeterli sayıda itfaiye personeli görevlendirilecek ve her an hazır bulundurulacaktır.

21-İl ve İlçelerimiz arasında hayvan sevkiyatı 07 Ağustos 2014 tarih ve 29081 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “2014 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Genel Tebliğe”de belirtilen usul ve esaslara göre yapılacak, ilimiz ve ilçelerimizde yapılan tüm hayvan sevklerinde sorumluluk bölgelerine göre ilgili kurumlar ve kolluk kuvvetleri tarafından denetimler yapılacaktır.

22-Alınan bütün tedbirlere rağmen herhangi bir nedenle Kurban Bayramının olumsuz yönde etkilendiği hallerde, durumun en seri şekilde 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat, 112 Ambulans Servisi ve 110 Yangın İhbar, 186 Elektrik Arıza, 121 Telefon Arıza hatlarına bildirilecektir.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.