TürkiyeSON - 03.06.2023 -

VATANDAŞTAN PROJEYE TAM DESTEK…

VATANDAŞTAN PROJEYE TAM DESTEK…

Selçuklu, Osmanlı ve genç cumhuriyet dönemine ait eserleri bünyesinde barındıran Kent Meydanı çevresindeki binaların dış cepheleri tarihi eserlere uygun hale getiriliyor. Sivas Belediyesinin başlattığı projeyle birlikte; açık hava müzesini andıran, dünyanın sayılı meydanları arasındaki tarihi Kent Meydanı'nın güzelliğine güzellik katılacak.

Bir süredir üzerinde çalışılan projenin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen Sultan Şehir Estetiğine Kavuşuyor adlı programa Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın ve il protokolünün yanı sıra projenin uygulanacağı meydan çevresinde işletmesi bulunan esnaflar ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Tanıtım toplantısının açış konuşmasını projeyi hazırlayan ekip adına mimar Ahmet Kaplan gerçekleştirdi. Kaplan, meydanda bulunan binalara uygulanacak dış cephe çalışması hakkında bilgiler vererek bu projenin daha önce uygulandığı illeri de sunumunda anlattı.

Projenin amacından bahseden Belediye Başkanı Sami Aydın ise Sivas Kent Meydanı Sivasın en önemli markalarından bir tanesi. Sivas kadim bir şehir, ecdadımız asırlar önce bize muhteşem bir miras bırakmış. Selçuklu dönemine ait abide diyeceğimiz önemli eserler mevcut. Gerek hükümetimizin politikası, gerekse ülke olarak bu ecdat yadigârının bir hazine  olduğu, çok önemli bir değer olduğu algısının her geçen gün güçlendiğini görüyoruz. Başta Divriği Ulu Camii olmak üzere yine Gökmedrese, Şifaiye, Buruciye, Çifte Minareli Medreseleri ayağa kaldırıp fonksiyonlar yükleyip ve çevresiyle de bütün bir yapıya kavuşturduğumuz zaman emin olun şehrimizde ciddi bir turizm potansiyeli olacaktır dedi.

Sivas Belediyesi olarak şehrimizdeki bu eserleri ortaya çıkartmak adına adımlar attık. diyen Başkan Aydın, İlk aşama Tarihi Kent Meydanının açığa çıkarılmasıydı. Bu eserleri gölgeleyecek, etkisini azaltacak nedenleri bertaraf etmemiz gerekiyordu. Temel yaklaşım buydu. Bunun neticesinde bu meydan ortaya çıktı. Henüz süreç tamamlanmadı. Bu meydana bakan tarihi eserlerin ön kısmı rahatladı ama bir de arka yüzleri var. İşte bunlardan bir tanesi Valilik binamız. Geçmişte arka kısmı kamu yatırımlarıyla kapatılmıştı. Bunlar hem şehir içerisindeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla, hem de tarihi eserlerin tamamen ortaya çıkarılması amacıyla bir takım çalışmalar başlatıldı. Dolayısıyla bu meydanların altının da bu şehrin hizmetine sunulmasının doğru olacağı kanaatine vardık. Maliyeti yüksek. Yer üstüne yapmak kolay ama yer altına yapmak zor. Buna rağmen maliyet kısmı göz ardı edilerek bu alanın altına 3 kat otopark yaptık. Yaklaşık 800 araç kapasiteli. Aynı şekilde Kongre Müzesinin ve Jandarma Binasının olduğu alanın etrafını da açıyoruz. Bu projeleri de dahil ettiğimiz zaman emin olun Sivas Kent Meydanı dünyada hatırı sayılan, markalaşmış meydanlardan bir tanesi olacak. ifadelerini kullandı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: