24.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Veli Ağbaba Eğitim-Sen’i Ziyaret Etti

Veli Ağbaba Eğitim-Sen’i Ziyaret Etti

“Darbecilerin yapmak istediğini AKP yapıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Darbecilerin yapmak istediğini bugün AKP yapıyor. Tamda darbecilerin yapmak istediği şey buydu. Laik, bilimsel eğitimi savunan bir kurumu toptan kapatmaktı. AKP’nin yaptığı tamda budur” dedi.

Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve partililerle birlikte Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Malatya Şubesini ziyaret etti.

 

“AKP BUGÜN KARARNAMELERLE DARBE YAPMAKTADIR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 15 Temmuz akşamı bir darbe girişiminin yaşandığını anımsatarak, “Eğer darbe girişimi başarılı olmuş olsaydı, herhalde darbeyi yapanların yapacakları birkaç şeyden birisi meclisin yetkilerini almak, birde şimdiye kadar bu anlayışla mücadele eden, şimdiye kadar bu anlayışın hakim olmaması için mücadele eden kurumları kapatmak olacaktı. Onlardan bir tanesi de Türkiye’de her zaman demokrasi mücadelesinde önemli yeri olan, emek mücadelesinde önemli yeri olan Eğitim-Sen’i herhalde kapatmak olacaktı. Darbecilerin yapmak istediğini bugün AKP yapıyor. Tamda darbecilerin yapmak istediği şey buydu. Laik, bilimsel eğitimi savunan bir kurumu toptan kapatmaktı. AKP’nin yaptığı tamda budur. Yani bir darbedir. 15 Temmuz’da silahla yapılmayan şeyi, AKP bugün kararnamelerle bir darbe yapmaktadır” iddiasında bulundu.

 

“BU MÜCADELEYİ EĞİTİM-SEN KAZANACAK”

Ağbaba, Eğitim-Sen’in geçmişinin hiçbir darbeye teslim olmadığını ifade ederek, şunları söyledi: “12 Eylül’ün cuntasına teslim olmadı, bunlara da teslim olmayacaktır. Bu mücadelede her zaman sizlerin yanında olacağımı bilmenizi istiyorum. Her türlü eyleminizde, hukuksal olarak her anlamdaki mücadelenizde hem kurumsal olarak hem de parti olarak her zaman yanınızda olacağız. Bu yapılan şey, sadece görünen 11 bin 500 öğretmenin açığa alınması değildir. Burada sadece 11 bin 500 aile mağdur olmayacaktır. Burada yapılmak istenen şey, Türkiye’de AKP’nin baştan beri hedeflemiş olduğu laik, bilimsel eğitimi yok etmektir. Burada laik, bilimsel eğitimi en çok savunan da Eğitim-Sen’dir. Toptan herhalde akıl edemediler Eğitim-Sen’i kapatmayı, yavaş yavaş üyelerini atıyorlar. Ama bu mücadelede herkes bilsin ki AKP başarılı olamayacaktır. Çünkü bu karşısında mücadele ettiği insanlar hırsızlık, yolsuzluk, hukuksuzluk yapmamışlardır. Karşısında hedef aldığı insanlar, şimdiye kadar hukuksuzlukla, darbecilerle, ahlaksızlıkla ilgileri olmamıştır. Bu insanlar her zaman emek mücadelesi vermiştir, her zaman demokrasi mücadelesi vermiştir. Karşısındaki gücü, öğretmenleri hafife almasınlar. Sindireceği, kendine benzeyeceği insanlar değil bunlar. Bu mücadeleyi bizler, hep beraber kazanacağız. Bu mücadeleyi Eğitim-Sen kazanacak. Bu yapılan sadece Eğitim-Sen’in 11 bin 500 üyesine değil, Türkiye’nin laik, bilimsel eğitimini savunan herkese karşı yapılmış bir darbedir.”

 

“SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, 15 Temmuz sonrası yaptıkları uyarıların dikkate alınmadığını savunarak, “Açığa alma ve ihraç işlemlerinin tamamen bir cadı avına dönüştüğünü, bu ülkenin muhaliflerine karşı dönüştüğünü hep birlikte yaşıyoruz. Ülkede yaşayan bütün muhalifler ve ülkenin 79 milyonu tedirginlik içerisinde bulunuyor. Bu tedirginliği yaşatan bugün ki iktidar, geçmişten beri yaptığı uygulamalarla bunu aynen devam ettirmektedir. Bugün gelinen noktada da biz demokrasi ve emek mücadelesi veren sendikalara karşı açıkça cadı avlarını devam ettirmektedir. B uğun Türkiye’nin dört bir yanında eğitim emekçileri açığa alınmayla furyasıyla karşı karşıyadır. 108 yıllık bir geçmişi olan Eğitim-Sen örgütü, faşizme karşı direndi, demokrasiden yana tavrını koydu. Bugünde bu tavrını koyacak. Alanlardaki eylem, etkinlik, mücadele ve dayanışmasıyla demokrasiden yana olan tüm kurumlarla ortak mücadelesini geliştirerek, ülkenin tüm muhalifleriyle beraber güç birliği içerisinde haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizliklere karşı ‘dur’ diyeceğiz. Bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Başımız dik. Bizler ahlaksızlık, hırsızlık yapmadık. Bizler, bu ülkenin aydınlık yüzleri, eğitim emekçileriyiz. Bizi herhangi bir iddiayla, ithamla; savunmamızı, ifademizi almadan suçlayıp, açığa alacağını sananlara da sesleniyoruz; yaptırmayacağız, susmayacağız. Bizi susturamayacaksınız. Eğitim-Sen susmayacak” diye konuştu.

VELİ AĞBABA

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.