TürkiyeSON - 25.09.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Yaş Kayısı Yarışması sonuçlandı

Yaş Kayısı Yarışması sonuçlandı

200 ÜRETİCİNİN KATILIMIYLA YAŞ KAYISI YARIŞMASI YAPILDI

EN İYİ YAŞ KAYISILAR DARENDE VE DOĞANŞEHİR İLÇELERİNDEN

Bu yıl 25’incisi gerçekleştirilen Malatya Kültür Sanat ve Kayısı Festivali çerçevesinde ‘En Güzel Kayısı Yarışması’  düzenlendi.

Reklam

Dünya kuru kayısı üretiminin başkenti olan Malatya’da bu yılın en iyi yaş kayısıları seçildi. Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yarışmada en iyi yaş kayısılar Kale ve Doğanşehir İlçelerinden seçildi.

Mişmiş Park Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Yaş Kayısı yarışmasına iştirak eden AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, “Festival dolayısıyla kayısının başkenti Malatya’dayız. 200’e yakın çiftçimiz, kayısı üreticimizin numuneleri yarışa girdiler. Çok heyecanlı bir süreç yaşadılar. Sonuçlar yarışma sonunda açıklanacak ama benim nazarımda bütün üreticilerimiz birincidir. Üretmek çok kutsal bir şeydir. Üretmek insanlarımıza, insanlığa yapılabilecek en önemli hizmetlerin başında geliyor. Kayısı sadece bir bahçe değil. Bir bahçeyi bir ülkenin en temel ihracat ürünü haline getiren Malatya’yı ve Malatya çiftçisini tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum” dedi.

200 kayısı üreticisinin katıldığı yarışmada, jüri tarafından en iyi kayısılar seçildi. Yapılan değerlendirme sonucunda Kabaaşı kategorisinde birinciliği Doğanşehir İlçesinden Hüseyin Mete, Akçadağ ilçesinden katılan Hasan Genç ikinci ve Kale ilçesinden katılan Selim Kızıltaş ise üçüncü oldu.

Bir diğer kategori olan Hacıhaliloğlu türünde de Darende ilçesinden katılan Murat Özdemir birinci, Yeşilyurt ilçesinden katılan Hasan Genç ikinci ve Doğanşehir’den katılan Hatun Mete ise üçüncü oldu.

Yarışmada birinci olanlara 15’er bin TL, ikinci olanlara 12 bin 500’er TL ve üçüncü olanlara ise 10’ar bin TL para ödülü verildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: