TürkiyeSON - 17.06.2021 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Yazıhan ve Arapgir İlçelerinde Proje Toplantıları Düzenlendi

Yazıhan ve Arapgir İlçelerinde Proje Toplantıları Düzenlendi
Reklam

Birlik Başkanı ihsan AKIN bir konuşma yaptı ve yetiştiricilere önemli uyarılarda bulundu.

Bugün Arapgir ve Yazıhan ilçemizdeydik, hayvan sağlığı hastalıklarla alakalı, yemleme ile alakalı, yine küpeleme ile alakalı, kayıtların düzgün tutulması ile alakalı, sizleri bilgilendirmek, burada proje küpelerinizi dağıtıp, bir an önce doğum yapan projede ki kuzularınıza küpelerini takmanız ve doğru kayıt altına almanız için buradayız. tabi ki doğumdan sonra özellikle bu aldığınız desteklemelerden biraz hayvanlarınıza destek verin, yedirin, yani farklı farklı yem türleri, sadece arpa saman değil, örneğin diyelim kuru ot yoncadır, fiğdir ve korungadır. bu anlamda destek verirseniz geri sizin ekonominize, size döner. O yüzden muhakkak hayvana yem vermeniz yedirmeniz lazım, altını temiz tutmanız lazım, eğer bu projedeyseniz, bilinçli örnek yetiştirici olmamız gerekiyor diyerek toplantıya yoğun katılımdan dolayı teşekkür etti.

Gıda Tarım ve hayvancılık il müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Zeki SADAK ise aşılar ve hastalıklar ile ilgili bilgilendirme yaparak, Dap desteklerini anlattı.

Mutlaka bu yıl projede bulunan yetiştiricilerimizin her konuda önceden tedbirlerini almak zorundadır. Bruce’la hastalığı, yavru atma ve insan sağlığını önemli bir şekilde etkileyebiliyor. Bu anlamda insanlara bulaşabilen ve insanların da hayvanlar kanalı ile hasta olduğu bir hastalık şeklidir. dolayısı ile sizin burada göstereceğiniz gayret insan sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir. aynı zamanda ilçe tarım müdürlüğümüzde bu konuda size destek vererek hayvan hastalıkları ile ilgili tüm koruyucu önlemleri alacağız dedi ve Dap desteklerini anlattı.

Fırat ünversitesi öğretim görevlisi proje lideri Doç.Dr. Zeki ERİŞİR ise verilerin düzgün alınması ve kayıtların tutulması ile ilgili konuştu.

Projedeki yetiştiricilerimizin hayvanları diğer yetiştiricilerimizin hayvanlarından daha iyi durumda olmalı hem canlı ağırlık artışları, hem doğum oranları gibi konularda, süt verimleri bu açıdan daha iyi olmalı, yani diğer yetiştiricilerden bir farkınız olmalı, bunun için de özverili davranmanızı istiyoruz dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: