TürkiyeSON - 05.02.2023 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Yerel Güçlenmenin Temelinde Muhtarlar Var

Yerel Güçlenmenin Temelinde Muhtarlar Var

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Büyükşehir Belediyesi olarak muhtarlarla sahada birlikte çalıştıklarını belirterek, yerel güçlenmenin temelinde muhtarların olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Akçadağ Muhtarlar Derneği tarafından düzenlenen Bilgisayar Dağıtım Töreni’ne katıldı.

23 Kasım Pazartesi günü Akçadağ Öğretmenevi’nde düzenlenen programa Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Akçadağ Kaymakamı Serdar Demirhan Akçadağ Muhtarlar Derneği Başkanı Eyüp Gönültaş ve mahalle muhtarları ile diğer protokol üyeleri katıldı.

e-devlet projesi kapsamında muhtarlar için temin edilen laptopların dağıtım töreninde ilk olarak Akçadağ Muhtarlar Derneği Başkanı Eyüp Gönültaş bir konuşma yaptı. Muhtarlar için e-devlet, iletişim, yazışma ve bilgisayar kullanım eğitimi için e-devlet projesi kapsamında proje hazırlayarak İçişleri Bakanlığı’na gönderdiklerini belirten Dernek Başkanı Eyüp Gönültaş, “80 bin TL bedelle başvurduğumuz projemiz, 48 bin 800 lira olarak onaylandı. Proje içerisinde Çanakkale gezisi de vardı. Çanakkale gezisini gerçekleştirdik. Bilgisayar eğimini de yaptık. Şimdi pratik eğitime geçeceğiz. Proje kapsamında 30 tane tablet geldi, ancak bunu Belediyelerimizin desteğiyle 60 laptop olarak aldık. Bunun Türkiye’de bir ilk olduğunu sanıyorum. Desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Çakır: Muhtarlarla işbirliği içerisindeyiz

Projeden dolayı Akçadağ Muhtarlar Dernek Başkanı Eyüp Gönültaş ile yönetim kurulunu tebrik eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi olarak Muhtarlarla sahada birlikte çalıştıklarını belirterek, mahallelerde ilk muhatap oldukları, bilgi aldıkları kişinin muhtar olduğunu söyledi.

Yerel güçlenmenin temelinde muhtarların olduğunu ve kendilerinin de muhtarlarla işbirliği içerisinde olduklarını kaydeden Başkan Çakır, “Büyükşehir statüsü Malatya için, yerel kalkınma ve bütünlük için çok önemli. Her bölgenin daha hızlı kalkınması gerekiyor. Her geçen gün Büyükşehir’in faydaları, katkıları, getirisi görülmüş oluyor. Büyükşehirle birlikte artık biz sadece merkezde değil, bütün bölgedeki yerleşim alanlarıyla, muhtarlarımızla daha sıkı bir işbirliği içerisindeyiz” dedi.

Konulan hedeflerin yüzde 80 düzeyinde yakalanması halinde başarılı sayıldığını, kendilerinin de 2015 yılı için koydukları hedeflerde bazı yerlerde yüzde 100 ve üzerinde başarı sağladıklarını kaydeden Çakır, “Bu bir ekip ve takım işi. Biz muhtarlarımızı kendi ekibimizden biri sayıyoruz. Ekip içerisinde de bir rekabet oluyor. Ama bu şehir, Malatya, Akçadağ hepimizin. Her yöremiz bizim için birbirinden kıymetli. Hiçbir ayırım yapmadan, kalıcı hizmetler getirmek, temel amacımız. Sizlerle birlikte bu amacımızı, önümüzdeki bu süreç içerisinde daha çok çalışarak, daha güzel hizmetler getirerek, gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Günümüzde iletişimin çok önemli olduğunu da vurgulayan Çakır, “Artık herşey bilimle ve iletişimle sağlanıyor. muhtarlarımız da bilgisayarı ve sistemi kullanabilmeli. Böyle güzel laptopların muhtarlarımıza dağıtılıyor olması, dernek açısından güzel bir etkinlik, muhtarlarımız için de bir kazanç olarak görüyorum. Bunlar çalışmayla, proje hazırlamakla oluyor. Kaynak da bulunur. Eğer çalışmazsanız, kimse getirip size vermez. İnşallah bu laptoplarla güzel hizmetleri birlikte yapmak nasip olur” dedi.

Kamçı: Muhtarlık görevi çok önemli

e-devlet projesinden dolayı Dernek Başkanı ile yönetim kurulunu tebrik eden Vali Süleyman Kamçı da yaptığı konuşmada, bu projenin tüm ilçelere örnek olmasını diledi. Muhtarların devletin en uc noktadaki temsilcileri olduğunu ve devleti temsil ettiğini belirten Kamçı şunları söyledi:

Muhtarlık görevi çok önemli. Büyükşehirle birlikte köy muhtarlığının etkisi azalmış görülebilir. Basından takip ettiğimiz kadarıyla, Sayın cumhurbaşkanımızın söylemleriyle yapılacak olan değişikliklerle, köy muhtarların yetkilerin tekrar size verileceğini duydum. Eğer bu olursa muhtarlar hem devleti temsil etme noktasında hem de muhtarlığın gerektirdiği görevleri yerine getirme noktasında yetkilenmiş olacaklar. Sizin görevlerinizin, yetkilerinizin artmazı bizi mutlu eder. Sizler devleti temsil eden en uc noktadaki görevlilersiniz. Bizler size güveniyoruz. Devletimiz adına bizi temsil ettiğinizi biliyoruz. Bilgisayarların muhtarlık hayatınızda hayırlı hizmetlere vesile olmasını diliyor, güzel hizmetler yapmanızı temenni ediyorum.

Yapılan konuşmaların ardından, e-devlet projesi kapsamında temin edilen laptoplar, muhtarlara dağıtıldı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: