26.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Yerel Medya Anket Analizi Çerçevesinde Medya’nın Sorunları Ele Alındı

Yerel Medya Anket Analizi Çerçevesinde Medya’nın Sorunları Ele Alındı

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi STK’ların sorunlarını ele almak ve çözüm bulmak adına düzenlemiş olduğu istişare toplantılarına medya dernekleri, kamu kurum ve kuruluşlarının basın temsilcileri, yerel ve ulusal medya temsilcilerinin katıldığı program ile devam etti.

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Kent Konseyi tarafından medya derneklerinin katıldığı yerel medyanın sorunlarının tespiti için düzenlenen anket çalışmasının sonuçlarını değerlendirmek üzere Kent Konseyi binasında bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, yerel ve ulusal medya temsilcileri, kamu ve kurum birimlerinin basın temsilcileri ile ilimizde faaliyet gösteren medya dernekleri katıldı.

Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektaş, medya dernekleri, kamu kurum ve kuruluşlarının basın temsilcileri, yerel ve ulusal medya temsilcileri ile yaptıkları anket çalışması sonucunda medyanın sorunları adı altından başlıklar hazırladıklarını ve bu sorunlar üzerinden çözüm yolları aramanın çözüme ulaşma noktasında daha faydalı olacağını dile getirdi.

Basının en büyük sorununun ekonomi olduğunu ifade eden Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Nihat Abacı, kalifiye eleman konusunda da sıkıntıların yaşandığını söyledi. Abacı, “Basın ilin sorunlarını dile getirmede öncüdür. Fakat sosyal medyanın etkisiyle gazete satışlarındaki düşüş sorunların dile getirilmesini kısıtladı” dedi.

Radyocular Derneği Başkanı Sinan Cavlak, medya organlarındaki gelir düzeylerinin hızlı bir şekilde düşünün medyanın en büyük sorunlarından biri olduğunu belirtti. Cavlak, Malatya da açık hava reklamcılığının medya sektörünü olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Anadolu Basın Birliği Derneği Malatya Şube Başkan Yardımcısı Hidayet Özpolat, internet sitelerinin her geçen gün sayıca arttığını, internet sitesi kurmanın herhangi bir gazete çıkarmak arasında büyük ekonomik farklar olduğunu belirterek “Artık herkes kendi sitesini kurabiliyor ve bu site üzerinden istediği reklamı yapabiliyor” dedi.

İnternet haberciliği ile ilgili  yasanın bir an önce çıkması gerektiğine vurgulayan Malatya Valiliği İl Basın ve Halk İlişkileri Müdürü İbrahim Halil Kılıç, Malatya da medyanın bir an önce birleşmesi gerektiğine değindi. Kılıç, “Yerel medyanın sorunlarına çözüm bulmak adına bütün dernekler birleşmeli,  yerel gazetelerin, televizyon kanallarının, radyoların dinletilmesi okutulması veya izletilmesi teşvik edilmeli” dedi.

Malatya Sonsöz Gazetesi Temsilcisi Hakan Yağzı Özdemir, medya çalışanlarının maaşlarının görünenden daha az olduğunu ve çalışma saatlerinden daha fazla çalıştırıldığını Özdemir, çalışanlara birden çok görev verildiğini belirtti. Yine Malatya Sonsöz Gazetesi adına söz alan Muhammed Ali Günaydın basında çalışanların kişisel ve kurumsal olarak güvenliğinin sağlanmasının önemine işaret etti.

Toplumun medyaya bakışının internet haberiyle sınırlı olduğunu söyleyen İnternet Habercileri Cemiyeti Başkanı Kemal Turgut, “İnternet medyası olarak kurumsal destek alamıyoruz, kendimize ait bir yerimiz yok ve ekonomik bağımsızlığımız olmadığı için özgün içerikli haberler yapamıyoruz” dedi.

İstişare toplantısına katılan dernek başkanları ve medya temsilcileri bu tür toplantıların devam etmesinin medya sorunlarının çözüme kavuşması noktasında faydalı olabileceklerini dile getirerek, toplantıların sürekliliğinin önemli olduğu söylediler. Katılımcılar toplantıya öncülük ettikleri için Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreterliğine teşekkür ettiler.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.