TürkiyeSON - 23.02.2024 -

Yeşilyurt’ta 29 Camide 25 Bin Kişiye Aşure İkram Edildi

Yeşilyurt’ta 29 Camide 25 Bin Kişiye Aşure İkram Edildi

Yeşilyurt Belediyesi tarafından Cuma namazı çıkışında 29 camide vatandaşlara aşure ikram edildi.

29 CAMİDE 25 BİN KİŞİYE AŞURE İKRAM EDİLDİ

29 CAMİDE 25 BİN KİŞİYE AŞURE İKRAM EDİLDİ

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeni Sanayi Sitesi Sanayi Camii’nde Cuma namazını kıldıktan sonra namaz çıkışı vatandaşlara aşure ikram etti. Başkan Hacı Uğur Polat, günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmadan sonra Sanayi Camii İmamı Osman Sağır’ın duasıyla namazdan çıkan vatandaşlara aşure ikramını gerçekleştirdi.Haksızlığa karşı bir bütün olarak karşı koyulması gerektiğine dikkat çeken Başkan Polat, “Rabbim her güzümüzü güzel kılsın ve tarihteki gibi dünyaya örnek olmayı nasip etsin. Yeşilyurt Belediyesi olarak 29 noktada 25 bin kardeşimize aşure ikram ediyoruz.

Muharrem ayı Hicri yılın başlangıcıdır. 1437 Hicri yılımızın başlangıcı ile beraber Muharrem ayının ilk on günü aynı zaman da Kerbela’yı ifade etmektedir. Hz. Hüseyin efendimizin bütün Ehli Beyti’ni alarak zulme, zalimliğe, haksızlığa karşı dimdik ayakta durmak için ve yenileneceğini bile bile zulme haksızlığa karşı duruşudur. Bugün Hz. Hüseyin efendimiz ve Ehli Beyt, o günden beri kıyamın, doğruluğun, adaletin temsilcisi olarak anılıp, hakkında dua edilmektedir. Diğer taraftan yezitlere herkes lanet okumaktadır. Biz de bugün hem Hicri yılbaşımız hem de Muharrem ayı münasebetiyle Yeşilyurtlu kardeşlerimizle Yeşilyurt’un her tarafında birlikte aşure tadında olmayı istedik. Burada ki amacımız bir kase aşure değil, aşure tadında aşure gibi birlikte ve beraber olmaktır. Aşurenin kelime anlamı on rakamından gelmektedir. 10 farklı tahılı bir araya getirerek lezzetli yeni bir tat oluşturmaktır. Bizler de inşallah Yeşilyurt’un her tarafında aynı lezzeti tadarken bir yandan da Kerbela’yı, Hz. Hüseyin’i ve Hicri yılbaşımızı anmaktayız. Ben bütün kardeşlerimizin aşuresini tebrik ediyorum. Rabbim inşallah tarihteki o şanlı günleri milletimizle bizlerle yaşamayı nasip etsin” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.