16.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Yeşilyurt’ta Şeb-i Aruz Çoşkusu Büyüledi

Yeşilyurt’ta Şeb-i Aruz Çoşkusu Büyüledi

Sosyal Belediyeciliğin gerekliliği olan kültürel projelere önemli destekler sağlayan Yeşilyurt Belediyesi tarafından düzenlenen Şab-ı Aruz Tasavvuf Müzik Dinletisinde duygusal anlar yaşandı.

Hz.Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü Anma etkinlikleri kapsamında kısa adı TAMUYAD olan Tasavvuf Musiki Yaşatma ve Koruma Derneği ile birlikte Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Müzik Dinletisi, Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, (DAP ) Bölge Kalkınma İdaresi Genel Başkanı Adnan Demir, Defterdar Murat Yiğiter, İŞ-KUR Müdürü Vahap Toman, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay,Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Muhtarlar ve kalabalık bir vatandaş topluluğu önünde sergilendi.

BAŞKAN POLAT,”HZ.MEVLANA, ANADOLU’DA MÜSLÜMANLIĞIN YAYGINLAŞMASINI SAĞLAYAN İSLAM BÜYÜĞÜDÜR”

Müzik Dinletisinin açılış konuşmasını yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Hz.Mevlana, Anadolu’da İslamın yaygınlaşmasında önemli görevler üstlenmiş, çok büyük zorluklar çekmiş bir İslam büyüğüdür”dedi.

Hz.Mevlana’nın öldüğünü günü düğün gecesi olarak kabul ettiği ‘Şeb-i Arus”un büyük bir derinliği ve anlamı olduğuna dikkat çeken Başkan Polat,” Hz.Mevlananın Vuslatının 742 nci yıldönümünü yaşamaktayız, O ki ölümü Allah’a vuslat olarak telakki edip, Şeb-i Aruz olarak tasvir eden ve Anadolunun İslamlaşmasında çok önemli görevler üstlenmiş çok değerli İslam büyüğüdür.Bugün onun vuslatı dolayısıyla Malatya’nın güzide derneklerinden TAMUYAD ile birlikte düzenlediğimiz programı hemşerilerimizle buluşturduğumuz için mutluyuz.TAMUYAD Derneğini maneviyatımıza yönelik konserler verdikleri için tebrik ediyorum.Toplumda daha ileriye gitmek, en ucra noktalara kadar nufüs etmek ancak sivil toplumun eliyle mümkün olabilir.TAMUYAD Derneğimizde belki bir çok sivil toplum kuruluşunun boş bırakmış olduğu bir alanı doldurdu ve hizmetlerinede takdir edilecek çalışmalarla devam ettirmekteler” dedi.

Yeşilyurt Belediyesinin kültürel faaliyetlere her zaman destek verdiğini, bu desteğin artarak devam edeceğini sözlerine ekleyen Başkan Polat, ” Belediyeler olarak rutin belediyecilik hizmetlerini en güzel şekilde yapmak durumundayız.Aslında yarış rutin beleciyecilik hizmetlerinin ötesinde olmalıdır.Yeşilyurt Belediyesi olarak kültürel, sanatsal ve sosyal faaliyetler alanlarında farklılık yaratma peşindeyiz.Bu organizasyonda emeği geçen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüze,TAMUYAD Derneğine ve bizi bu özel günde yanlız bırakmadığınız için tüm hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum” dedi.

TAMUYAD KOROSU GÖNÜLLERİ FETH ETTİ

Hafız Bülent Acar tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından sahne alan TAMUYAD Topluluğu Korosu, Koro Şefi Sami Koyunoğlu yönetiminde “Şeb-i Aruz” Müzik Dinletisini izleyicilerle buluşturdu

Birbirinden güzel parçaların seslendirildiği konser ile tasavvuf musikisi ziyafeti gerçekleştirilen TAMUYAD Korosu, icra edilen kaside ve ilahilerle izleyenleri tam anlamıyla büyüledi. Koroda yer alan sanatçıların okudukları kasideler salonda duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. Malatya halkına unutulmaz bir gece yaşatıp muhteşem bir konser veren TAMUYAD Korosu, 1 saate yakın süren müzik dinletisinden sonra ayakta alkışlandı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu ve (DAP ) Bölge Kalkınma İdaresi Genel Başkanı Adnan Demir, konser bitiminde okudukları kaside ve ilahilerle gönülleri fetheden sanatçıları tek tek kutlayarak tebrik ettiler.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.