21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Zirvede ara karar açıklandı

Zirvede ara karar açıklandı

Zirve Yayınevi davasının 97’nci duruşmasında ara karar açıklandı.

SDFSDFSF

Malatya’da Zirve Yayınevi’nde 18 Nisan 2007’de 1’i Alman 3 kişinin boğazlarının kesilerek öldürülmesiyle ilgili davanın 97’nci duruşması, Malatya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar Emre Günaydın, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım polis araçlarıyla getirildi.

 

Duruşmada, tutuklu sanıklar Mehmet Ülger, Haydar Yeşil ve Ruhi Abat ile tutuksuz sanıklar Murat Göktürk, Abdullah Atılgan, Adil Akçay, Mehmet Çolak, Adem Gedik, Levent Ercan Gelegen ve Hüseyin Yelki de hazır bulundu.

 

Görülen duruşmada  söz alan Zirve Yayınevi davasının tutuklu sanığı Binbaşı Haydar Yeşil, özel yetkili mahkemede yargılanırken kendilerinden bilgi ve belgelerin ısrarla gizlendiğini iddia etti. Yeşil savunmasında, “Gizli tanık ve sanık İlker Çınar’ın Emekli Sandığına vermiş olduğu 19 Ocak 1994 tarihli dilekçesinin incelenmesini talep ettim. Ancak reddedildi. Bu yazı TUSHAD iddialarını çürütecek bir belgedir. Bizden kasten belge ve bilgiler gizlendi. HTS kayıtlarının ham halleri bizden ısrarla saklandı. Ara kararlar alınmasına rağmen bu kayıtlar bize verilmedi. HTS kayıtlarında sahtecilik yapıldığına dair ciddi şüphelerim var. Tüm sanıkların HTS kayıtları ham olarak verilmeli. İddianamenin 17 bin 170 sayfası dava ile ilgisi bulunmayan kişilere ait belge ve verileri kapsıyor. Zekeriya Beyaz’ın evinde yapılan aramada elde edilen belge ve veriler bu dava dosyasında yer alıyor. Hulki Cevizoğlu’nun evinde yapılan aramada elde edilen belge ve veriler bu dava dosyasında yer alıyor. Salim Çöhçe’den elde edilen belge ve veriler bu dava dosyasında yer alıyor. Dava dosyası bilinçli bir şekilde karmaşık hale getirilmiştir. Bu davanın sanığı olmayanlarla ilgili belge ve veriler bu dosyada alıyor” diye konuştu.

 

TAHLİYE TALEBİNE RED

 

1. Ağır Ceza Mahkemesi, 97’nci duruşmayı sonlandırarak ara kararlarını açıkladı. Mahkeme Başkanı Vedat Koç tarafından açıklanan ara kararlarda, tutuklu sanıklar Emekli Kurmay Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, Araştırma Görevlisi Ruhi Abat ve Varol Bülent Aral’ın tutukluk hallerine devam kararı verildi. Mahkeme heyeti ayrıca, Ankara Polis Kriminal Laboratuarı’nda raporun verildiği polisin belirlenmesi için Emniyet’e yazı yazılmasına ve polisin dinlenilmesine, ses kayıtlarının bulunduğu hard diskin incelenmek üzere TÜBİTAK’a gönderilmesine, TUSHAD ile ilgili belgelerin İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek bilirkişi raporu aldırılmasına, HTS kayıtlarının ham halleri ile diğer HTS kayıtlarının bilirkişiye incelettirilmesine karar vererek duruşmayı 10 Aralık 2014 tarihine erteledi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.