17.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

25 bin eczane ile işbirliği hasta mağduriyetini önleyecek

25 bin eczane ile işbirliği hasta mağduriyetini önleyecek

Sağlık Bakanlığı’nın yurtdışı ilaç temini için daha fazla firmayı yetkilendirmesi ile hem hasta mağduriyetleri önlenecek, hem de firmalar arasında yaşanan rekabet ortamı devlet bütçesindeki yükü azaltacak.idm_gorsel1

Bakanlığın yetkilendirdiği firmalardan İlaç Dağıtım Merkezi Başkanı Ecz. Burhan İsen, hastaya yüksek standartlarda, en hızlı şekilde hizmet verilmesi için pek çok eczane ile işbirliği yaptıklarını belirtti. İsen, “Türkiye genelinde 25 bin 200 eczane ile çalışmaya başladık. Hizmeti hızlandırdık, mağduriyetlerin önüne geçiyoruz. Hastalar, yaşadığı yerde istediği eczaneye giderek ilaçlarını hızlı ve güvenli şekilde alabilecekler” dedi.

Türkiye’de çeşitli nedenlerle üretimi veya ithalatı yapılamayan ilaçların, yurtdışından teminini uzun yıllar sadece Türk Eczacıları Birliği (TEB) sağlıyordu.  Ancak Sağlık Bakanlığı “Şahsi Tedavi için Yurtdışından İlaç Temini” hususunda mevzuat değişikliğine gitti. Bu değişiklikle birlikte İlaç Dağıtım Merkezi (İDM), yurtdışı ilaç temini hususunda yetki alan ilk ecza deposu oldu. İDM, daha sonra da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bir protokol imzalayarak hizmet alanını genişletti.

Devlet kasasına yaklaşık 72 milyon liralık tasarruf

İDM Başkanı Ecz. Burhan İsen, “İDM faaliyetine başladıktan sonra TEB, 10 yıldan beri yüzde 10 hizmet bedeli aldığı SGK’ya yönelik hizmet bedelini yüzde 6’ya çekti. Bu rekabet nedeniyle SGK’nın bütçesinde yüzde 4’lük tasarruf sağlanacak.  Yılda yaklaşık 72 milyon TL devletin kasasında kalmış olacak. Böylece devletin yükü azalacak” dedi.

Eczanelerle işbirliği hızlı ve güvenli hizmet sağladı

Başkan İsen, yurtdışı ilaçtaki rekabetin en çok hasta, hasta yakınları başta olmak üzere eczacılara da fayda sağladığını belirtti. İsen, “Daha önce reçetelerini kargoyla TEB’e göndermek zorunda kalan hastalar, İDM’nin faaliyetine 25 bin 200 eczaneyi de dâhil etmesiyle aylarca ilaç beklemekten kurtuldular” dedi. İsen,  reçete tutarının yüzde 1’lik oranının da hizmet bedeli olarak eczanelere verildiğini ifade ederek “Bu işbirliği sayesinde hastalar ilinde, ilçesinde, beldesinde, mahallesinde istediği eczaneye giderek, daha hızlı ve güvenli hizmet alabilecek. Bunu sağlıyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.