TürkiyeSON - 05.02.2023 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

3 yılda, 380 çocuk dünyaya geldi

3 yılda, 380 çocuk dünyaya geldi

Avrupa ülkelerinin karşı karşıya kaldığı mülteci nedeniyle olağanüstü durum yaşarken, Türkiye yıllardır Avrupa standartlarında tesislerle Suriyeli mültecileri barındırıyor

kampMalatya’da 3 yıl önce açılan ve dünyanın en iyi mülteci kamplarından birisi olarak gösterilen Malatya Beydağı Konaklama tesislerinde 3 yılda 380 çocuğun dünya geldi. 7 bin 874 Suriyeli mültecinin bulunduğu tesiste 2 bin konteynerde tüm altyapı hizmetleri profesyonel şekilde sunuluyor.  Ailelerin eğitim, sağlık, spor, beslenme, sosyal faaliyetler uzman personel tarafından veriliyor. Konu ile ilgili AFAD İl Müdürü ve tesis sorumlusu Hamza Demiralp, 3 yıl önce temeli atılan tesiste bugün çocuk seslerinin duyulmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi. Demiralp, Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan sığınmacılar için çeşitli kentlerde kurulan konaklama tesislerinden biride Malatya’da var. Dünya standartlarının üstünde olan bu tesisimizde 7 bin 874 Suriyeli mültecinin bulunuyor. Tesiste 2 bin konteynerde tüm altyapı hizmetleri profesyonel şekilde sunuluyor.  Ailelerin eğitim, sağlık, spor, beslenme, sosyal faaliyetler uzman personel tarafından veriliyor” dedi.

BİR AİLE OLDUK

Mültecilerin daha iyi barınma olanaklarını sağlaya bilmek için tesis ekibinin sürekli projeler ürettiklerini anlatan Demiralp, “Kampımızda yetişmiş kalifiye elamanlar ile Suriyeli kardeşlerimize ev sahipliği yapıyoruz. 3 yıl önce açılan kampımızda bugün itibari ile 380 çocuğumuz dünya geldi. Artık bir aile olduk. Bayramlarda ve özel günlerde insanlar buraya gelerek ziyaretler gerçekleştiriyor. Buda Türk halkı ve ülkemizin yardımsever ve dost olduğunu gösteriyor”diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: