TürkiyeSON - 28.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

7 Federasyon ve 74 Cemiyet Başkanı Darbe teşebbüsünü kınadı

7 Federasyon ve 74 Cemiyet Başkanı Darbe teşebbüsünü kınadı

“Medya darbeye geçit vermedi”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonuna bağlı 7 Gazeteciler Federasyonu ile 74 İl Gazeteciler Cemiyet Başkanları, meslek sorunlarını görüşmek üzere toplandıkları Ağrı’da darbe teşebbüsünün ardından ortak bir bildiri yayınlayarak darbe teşebbüsünü kınadı. Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Haydar Karaduman’ın da hazır bulunduğu toplantıda Ağrı Valisi Musa Işın’a da destek veren Cemiyet Başkanları “Medya darbeye geçit vermedi” dediler. Ağrı’daki toplantıda Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu darbe bildirisinin okunmasının ardından Ağrı Valiliğine giderek Ağrı Valisi Musa Işın’a destek verdi. TGK Başkanı Nuri Kolaylı, darbe teşebbüsünü asla kabullenemeyeceklerini belirterek, Ağrı’da toplanan 7 Federasyon ve 74 Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarını toplayarak darbe gündemli bir toplantı yaptı. Toplantıya Ağrı Valisi Musa Işın da katılarak, Garnizon Komutanı ile yaşanan “seni almaya geliyorum” konuşmasını anlattı. Hazırlanan darbeyi kınama bildirisine 7 Federasyon ve 74 Gazeteciler Cemiyeti Başkanı imza koydu. Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman’ın da imza attığı TGK Bildirisini Genel Başkan Nuri Kolaylı okudu. Bildiride şu görüşlere yer verildi:

 

KAMUOYUNA DUYURU

 

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) mensupları olarak, vatanın güzel parçası Ağrı’ya, mesleğimizin sorunlarını paylaşmak, birliğimizi pekiştirmek ve bağımızı güçlendirmek için yurdun dört bir yanından koşup gelmiş bulunuyoruz. Gazetecilik mesleğini milletin değerlerinin dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da yaşanılır kılınması adına, tüm zorluklara rağmen mücadelesini sürdüren bizler; büyük bir karar ve inançla, dün geceden itibaren yaşanan darbe girişiminin demokrasimiz adına endişe verici olduğunu ifade ediyor ve şiddetle kınadığımızı belirtiyoruz. Vatanın her bir rengini, kokusunu ve coğrafyasını temsil eden bizler;

 

Türkiye’nin sorunlarının çözümünün ancak ve ancak demokratik sistem içinde olabileceğini,Seçimle gelinen makamlardan seçimle uzaklaşılacağına ve hesabın halka verileceğini, Farklı düşüncelerin zenginlik görülmesini, Bir başkasına hayat hakkı tanımayan yaklaşımların  Türkiye’nin gündeminden bir daha gelmemek üzere düşmesi gerektiğini, Güvenlik güçlerinin ancak ve ancak vatanın birliğini korumak maksadı ile kullanılabileceğini, Şanlı Türk Ordusu’nun böylesi, çılgınca, ahmakça girişimlerle lekelenemeyeceğini, Milleti oluşturan unsurların tümüne ve milletin değerlerine karşı tüm girişimleri reddettiğimizi, Milli iradenin üzerinde başka bir beşeri gücü kabul etmediğimizi haykırıyoruz. 7 federasyonu ve 93 üye cemiyetten 74’ünün, 8. Başkanlar Kurulu için hazır bulunduğu Ağrı’dan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu mensupları olarak diyoruz ki bizler, en zor zamanda, en zor şartlar altında birliğimizi, beraberliğimizi ve kararlılığımızı muhafaza edeceğiz.

 

Dün yaşanan gelişmeler göstermiştir ki; Türkiye’de zemin, darbe zihniyetindekiler için asla eskisi gibi uygun olmayacaktır. Çünkü geçmiş dönemlerde sadece devlet tekelinde olan, günümüzde ise bağımsız ve özgür yayın yapan medya, tüm gücüyle bu tür girişimlerin karşısında duracak ve engellenmesine katkı sağlayacaktır. Demokrasi adına Türk halkı ve Türk medyası dün gece önemli bir sınav ve bir de şehit vermiştir. Medyamız darbecilerin müdahalelerine rağmen yayınlarını sürdürerek darbeye geçit vermemiştir. Milletimize bir kez daha geçmiş olsun derken, darbe girişimini ve terörü lanetliyor, başta basın şehidimiz olmak üzere hayatlarını kaybeden demokrasi ve terör şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: