22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

783 okulda 171 bin öğrenci var

783 okulda 171 bin öğrenci var

Okullaşma oranlarının yüzde 100 olarak hedeflendiğini kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, şu anda yüzde 99.95 civarında okullaşma oranları olduğunu ifade ederek, stratejik planlama hedeflerinin stratejik planlama dönemine kadar okullaşmada yüzde 100’ü yakalamak olduğunu söyledi.

nrhrMalatya Milli Eğitim Müdürlüğü 2015 stratejik planını açıkladı. Yaptığı basın açıklamasıyla gazetecilerle bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya’da toplam 783 okulda 171 bin öğrenci ve 12 bin öğretmenle eğitim ve öğretim faaliyetlerini devam ettiklerini ifade etti. Tatlı, Bugüne kadar yeni inşaat sezonunda 33 yeni okulun da sisteme girmesiyle iki bütünleşmiş ilçe Yeşilyurt ve Battalgazi dışındaki bütün ilçelerde derslik başına düşen öğrenci sayısının Türkiye ortalamasının altına çekildiğini belirterek, derslik başına düşen idealin üzerinde bir öğrenci potansiyeli yakalandığını söyledi.
“OKULLAŞMA ORANIMIZ YÜZDE 99.95 CİVARINDA”

Stratejik palanda hedeflerini koyduklarını kaydeden Tatlı, “Bizim Milli Eğitim sistemi içerisinde özellikle dezavantajlı grupların eğitimi bizim için önemlidir. Stratejik planımızda da hedeflerimizi koyduk. Eğitime erişimin sağlanması bizim için önemli bir konudur. Eğitime erişimde temel eğitim, temel eğitimde okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretimde de mesleki teknik eğitim, genel ortaöğretim ve din öğretimi konuları var. Bunların tamamında yüzde 100 olarak hedeflenen bir okullaşma oranı var. Şu anda yüzde 100 olarak değil okullaşma oranımız yüzde 99.95 civarında. Okul öncesinde yüzde 47, ortaöğretimde yüzde 85 civarında. Ama okullaşma oranının stratejik plan hedefimiz stratejik planlama dönemine kadar yüzde 100 yakalamaktır” şeklinde konuştu.

PLANLAMAMIZI YAPTIK”

Görme Engelliler Okulu için 2015 yatırım tekliflerini sunduklarını kaydeden Tatlı, şunları söyledi:

“Bununla birlikte özel eğitime muhtaç bireylerin eğitimi bizim için önemlidir. Bu bireylerin okula kazandırılması veya eğitimlerinin verilmesi önemli. Bunun için hem kaynaştırma eğitim yoluyla normal okullarımızın sınıflarında bu eğitimi vermek hem de okula getiremediklerimizi evde eğitim vermek. Çünkü şu anda ilimizde 40 öğrencimize evde eğitim veriyoruz. Bir kısım özel eğitime muhtaç çocuklarımızın da kendileri için oluşturulmuş okullarda eğitim görmeleri. İlimizde şu anda orta ve ağır düzeyde zihinsel okulumuz var. Yine işitme engelliler okulumuz var. Bir de görme engellilerle alakalı bir çalışmamız var. Bu okulla ilgili hem arazi hem de inşaat planlamamız var. İnşallah bu dezavantajlı grupların da okula kazandırılmasıyla biz ilde eğitime erişimi genel anlamda yüzde 100 olarak hedefliyoruz. Görme engelliler okulu için 2015 yatırım programına teklifimizi sunduk. Tabi teklif aşamasında olduğu için değerlendirmeyi bakanlık yapacak. Ama biz planlamamızı yaptık. Ye olarak da planlamamızı yaptık.”

 ÖĞRETMENLER HİZMET İÇİ EĞİTİMDEN GEÇECEK

2015 Stratejik Planıyla birlikte eğitimde 3 ana hedeflerinin olduğunu dile getiren Tatlı, “Birincisi eğitimin bütün kademelerinde eğitime erişimi sağlamak. İkincisi eğitimde kaliteyi, başarıyı artırmak. Akademik, sosyal, duygusal olarak çocukların gelişimi olabilecek en düzeye taşımak. Üçüncüsü ise kurumsal kapasiteyi geliştirmek. İlimizde özellikle fiziksel kapasite eski yapılarımızın çokluğu, açık bir alan öncelikle mevcut yatırımlarımız bittikten sonra var olan kapasitemizi dönüştürmek için bir çaba sarf edeceğiz. Bir de ildeki bütün öğretmenlerimizin kendi alanlarıyla ilgili mutlak suretle hizmet içi eğitimden geçirilmesi. Öğretmenlerimizin sınıfta yürüttükleri faaliyetin sağlıklı ve iyi icra edilebilmesi için ki, bunu yapıyorlar, hizmetlerini daha üst düzeyde yapabilmeleri için öğretmenlerimizi hizmet içi eğitimden geçmelerini sağlayacağız. Hedeflerimizden birisi de bu” söylemlerinde bulundu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.