17.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

81 ilden muhtarları ağırladı

81 ilden muhtarları ağırladı

Malatya Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 22. İstişare ve Yönetim Kurulu toplantısı öncesi, Malatya’da bulunan 81 ilden muhtarları ağırladı.

1160150İstişare ve Yönetim Kurulu toplantıları çerçevesinde Türkiye’nin değişik illerinden gelen muhtarlar, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Çamlıca Restourant’da ağırladı. Yemeğe konfederasyona bağlı tüm Türkiye’deki muhtarlar katıldı.
81 ilden gelen Konfederasyona bağlı muhtarı ağılamaktan mutluluk duyduğunu belirten Başkan Gürkan, muhtarların demokrasi nehrinin esas kaynağı olduğunu söyledi. Gürkan, Malatya’nın İnsanlık ve İslam tarihindeki önemine değinerek şunları söyledi:“Ülkemizin değişik kentlerinden ilimize gelen tüm misafirlerimiz hoş geldiniz. Sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Battalgazi ‘Anadolu’yu Anayurt yapan’ yerdir. 1071’den 400 yıl önce Battalgazi, Emir Ömerler, Kırklar, Yediler, Üçler buraya gelerek Anadolu’nun fetih sürecini 1071’den 400 yıl hazırlamışlardır. Horosan erenleri dediğimiz insanlar tarafından da Anadolu’nun hem fetih sürecini kılıçla, hem de ilmi olarak Mevlanalar, Saadettin Koneviler, İbni Arabiler Malatya’da Şahabe-i Kübra Medresesinde yetişerek tüm Anadolu’ya yayılmışlardır. Tarihe baktığımız zaman Battalgazi’nin türbesinin Eskişehir’de Seyitgazi’de olduğunu görürüz ve Battalgazi’nin babası Hüseyin Gazi’ninde şahadetini Ankara kalesinde olduğunu görürüz. Yani Battalgazi ve Malatya’nın dünya ve Türkiye tarihindeki önemi budur. İslam tarihinde bu kadar önemli bir yer alan Malatya’mız, insanlık tarihinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. İlk yerleşim birimi Arslantepe ve Cafer Höyük, ilk bürokrasi hayatının, ilk devlet hayatının, ilk muhasebe kayıtlarının, ilk demirin kullanıldığı yerde burası Arslantepe ve Cafer Höyüktür. Yani Malatya Yukarı Mezopotamya’daki ilk yerleşim birimidir. İlk yerleşim yeri de Battalgazi’dir”
Muhtarların seçimle gelen taçlandırılmış kişiler olduğunu dile getiren Gürkan, “Onun için muhtarlarımız bizim nezdimizde gerçekten de kıymetlidir. Muhtarlar bizzat vatandaş nezdinde seçilmenin yanında güvenilir kişilerdir. Muhtarlar aynı zamanda memleketin hafızası ve memleketteki insanların sır küpüdür. Dolayısıyla gönlümüz muhtarlarımızın daha iyi yerde olmasını arzu eder. Hükümetimiz döneminde de muhtarlarımıza asgari ücret üzerinde maaş bağlanması ve daha da yüksek bir maaş bağlanması temel amacımızdır” ifadelerini kullandı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.