TürkiyeSON - 23.09.2020 -
Türkiye Son , Malatya Son Habercilikte Son..

AĞBABA; “7 AYDIR ŞOV YAPTILAR. İNSANLAR KIŞA ÇADIRDA GİRECEK”

AĞBABA; “7 AYDIR ŞOV YAPTILAR. İNSANLAR KIŞA ÇADIRDA GİRECEK”
Reklam

AĞBABA; “7 AYDIR ŞOV YAPTILAR. İNSANLAR KIŞA ÇADIRDA GİRECEK”

ZİRAAT BANKASI VE KOOPERATİFLER ALACAKLARI İÇİN TEBLİGAT YOLLUYOR

DEPREMZEDELERİN BORÇLARI YAPILANDIRILSIN

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Pütürge, Doğanyol ve Kale’yi deprem vurdu, pandemi vurdu, kayısı rekoltesi vurdu. Şimdi de Ziraat Bankası ve kooperatifler tebligat gönderip alacağını istiyor.Depremzedelerin borçları mutlaka yapılandırılmalıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba , beraberinde İl Başkanı Enver Kiraz ve Battalgazi İlçe Başkanı Abdulvahap Ayzabar ile birlikte  İl Başkanlığı’nda basın toplantısı gerçekleştirdi.Depremzedelerin sorunlarına değinen Ağbaba, “7 aydır şov yapıyorlar, insanlar kışa çadırda girecek” dedi.

7 AY SONRA EVRAK İŞİ NİHAYET BİTTİ! ŞİMDİ SIRADA HAK SAHİPLİĞİ VAR

24 Ocak Elazığ ve Malatya depremi ile ilgili yaşanılan sıkıntıları gündeme getirmeye devam ettiklerini belirten Veli Ağbaba, “İnsanlar 24 Ocaktan beri çadırdalar.7 aydır kendilerine ev yapılmasını bekliyorlar. 13 Ağustosta ev yapılması için bölgedeki insanlardan istenen belgelerin teslim süresinin son günüydü. Hak sahibi olup olmayacakları 15 günlük itiraz süresinin ardından belli olacak. 7 ay geçmiş hala belge topluyorlar. Bu kış o bölgeye ev yapılabilir mi? Yapılamayacak. İnsanlar çadırlara mahkum bırakılacak.7 Aydır şov yaptılar.Vatandaş devletten ümidi kesti.Çadırlarda karda ,kışta,tipide kışı nasıl geçireceklerini düşünüyorlar.” İfadelerini kullandı.

DEPREMZEDELERİN BLOKE KONULAN PARALARI İADE EDİLECEK

Bölgede bir garabet yaşandığını belirten Ağbaba, “ 24 Ocak depreminin ardından maddi yardım yapılan çok sayıda depremzededen ‘sehven’ yatırıldığı gerekçesiyle paraların geri istendiğini, bankada parası olan depremzedelerin paralarına bloke konulduğunu, hatta hayırseverlerden yapılan yardımlara bile el konulduğunu belirtmiş,konuyu meclis gündemine taşımış, basın açıklaması yaparak bunun bir rezalat olduğunu belirtmiştim. Açıklamamızın ardından bakanlık yaptığı yanlışın farkına vararak hatasından döndü.  Bu durumdaki 238 afetzedenin hesaplarına konulan bloke kaldırıldı.  Hesaplarındaki paralara el konulmuş ise geri iade edilecek” dedi.

KOYUN CAN DERDİNDE KASAP ET

“Depremzedeler Tarım kredi ve Ziraat Bankası’na olan kredi borçlarının nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyorlar” ifadelerini kullanan Ağbaba, “ Depremden dolayı perişan olan insanlar üzerine bir de Pandemi ile karşılaşınca kredilerini ve taksitlerini ödeyemez noktaya geldiler. Bölgede bu yıl geçtiğimiz yıllara göre kayısı da daha az. Yani Pütürge, Doğanyol ve Kale’yi deprem vurdu, pandemi vurdu, rekolte vurdu. Şimdi bir de Ziraat Bankası ve koparatifler vurmaya çalışıyor. Bölgede adeta bir zulüm yaşanıyor.Borcu olan depremzedelere arka arkaya tebligat gönderip ‘Borcunuzu ödeyin’ diyorlar.Koyun can derdinde, kasap et derdinde.” Dedi.

ÇİFTÇİLERİN TAMAMI İCRALIK OLUR

Deprem sürecinin kötü yönetildiğini belirten Veli Ağbaba, “İki şey yapıyorlar,  Veli Ağbaba gerçekleri açıklayınca ona cevap veriyorlar, bir de Bakanlarla bölgeye gidip şov yapıyorlar. Depremin en fazla vurduğu Pütürge, Doğanyol ve Kale’deki depremzedeler başta olmak üzere Malatya’daki depremzedelerin tamamının banka ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının faizsiz şekilde yapılandırılması gerekiyor. Bu şekilde bir yapılandırma yapılmaz ise bölgedeki çiftçilerin, üreticilerin neredeyse tamamı icralık olur.” İfadelerini kullandı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: