21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Ağbaba’dan veryansın

Ağbaba’dan veryansın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, hükümetin Malatya’nın verdiği desteğe rağmen gereken önemi vermediğini söyledi. sdegft

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İl Başkanı Enver Kiraz ve İl yönetimi ile birlikte, CHP İl binasında düzenlediği basın toplantısı ile 5-6 Eylül tarihlerinde CHP tarafından yapılan 18. Olağanüstü kurultayı değerlendirdi. Kurultayı barış içerisinde gerçekleştirdiklerini söyleyen Ağbaba, kurultayımızın ismi barış, kardeşlik kurultayı olan kurultayın sonuçlarının da öyle olduğunu kaydederek, CHP’nin bu kurultaydan çıktığını söyledi.

2015 için önemli bir adım attık

Ağbaba, “AKP’nin mağdur etmiş olduğu insanların sesinin yükseldiği ve temsil edildiği bir kurultay oldu. Gezi eylemlerinde şehit düşenlerin aileleri, Uludere’de katledilenlerin ailelerin, Balyoz davasında haksızca, hukuksuzca katledilen insanların temsil edildiği bir kurultayı hep beraber izledik. Benim kurultayda en yüksek 3’üncü oy almamın şahsımla bir ilgisi olabilir ama en önemli anlamı Malatya’yla ilgilidir. Malatya partimizin 2’inci cumhurbaşkanını, 2’inci Genel Başkanının yetiştirmiş olduğu bir yerdir. Bu anlamada kurultayımızın böyle bir mesaj verdiğini düşünüyorum. Bizim yaptığımız çalışmalar sadece Malatya’da değil Türkiye’de kabul gördüğünü ve bu çalışmaların bir sonucu olarak görmek gerekiyor. Ben her zaman biliyorum ki, kimse tek başına bir şey değildir. Örgütüyle beraber olduğu zaman doğru adım atıp, güçlenebilir. Ben de bunun bilincindeyim” dedi.

Malatya’nın bir ağırlığı var

Ağbaba, CHP’nin Malatya’da güçlenmesinin Malatya için önemli olduğunun altını çizerek, “Maalesef AKP geçtiğimiz seçimlerde önemli bir oy oranıyla Malatya’da 5 milletvekili çıkardı. Malatya’nın aldığıyla verdiği arasındaki karşılaştırmaya baktığınız zaman bunun arasında bir orantı olduğunu göremezsiniz. Malatya’yı hala komşu kentlerle karşılaştırdığımız zaman muhalefet için söyleyemeyeceğim, muhalefet olarak Malatya’nın Türkiye’de bir ağırlığı olduğunu övünerek söylemek istiyorum ama iktidar olarak bir siyasi ağırlığının olmadığını da altını çizmek istiyorum. Çünkü AKP’nin 5 milletvekili var, AKP önemli ölçüde Malatya’dan oy alıyor ama Malatya’ya verilen değeri gördüğümüz zaman iktidar ve hükümet kanadının Malatya’da hiçbir ağırlığını olmadığını görebilirsiniz” diye konuştu.

Malatya’ya değer verilmiyor

Malatya’ya hükümet tarafından Malatya’nın verdiği desteğe rağmen gereken önem verilmediğini söyleyen Ağbaba konuşmasını, “Bunun en önemli örneği geçtiğimiz günlerde açıklanan Toplum Yararına Projesinde Malatya’ya verilen kontenjana bakarak bunu çıplak gözle görebilirsiniz. Bu konuda Malatya’yı Sivas’la karşılaştırmak lazımdır. Sivas’ın nüfusu 623 bin, Malatya’nın nüfusu 762 bin. Sivas’a verilen kontenjan sayısı 2 bin, Malatya’ya verilen kontenjan sayısı 500. Nüfusa göre bir oranlama yaparsak Malatya’ya en az 3 bin çalışanın verilmesi gerekiyordu. Burada 2 bin 500 Malatyalıya haksızlık yapılmış oldu. Urfa’ya 4 bin, Erzurum’a 2 bin 500 ve bizden daha küçük illere bile bizim 3 katımız rakamla Toplum Yararına Projesinin desteklendiğini görüyoruz. Bunun altını çizerek söylüyorum, Malatya’nın siyasi ağırlığı hiç yok. Bununla ilgili girişimlerde bulunmamıza rağmen bir sonuç elde edilemedi. Komşu illere göre okul sayımız daha yüksek. Yapılan projeler daha çok. Öğrenci sayımız daha fazla. Bunlara da baktığımızda nasıl bir haksızlığa uğradığımızı görebiliriz” şeklinde sürdürdü.

Malatya’nın sorunlarıyla uğraşsınlar

Malatya Ak Parti Milletvekillerinin Malatya’nın sorunları ile yeterince ilgilenmediklerini iddia eden Ağbaba, “Maalesef bizim buradaki bazı milletvekillerimizde Malatya’nın sorunlarıyla uğraşacaklarına, Malatya’nın dertleriyle uğraşacaklarına Malatya’da bulunan bazı kurumun başındakileriyle polemiğe girmeye çalışıyor. Dün beraber kol kola girdiği, paralel yapı dediği, paralel yapının eteğini öptüğü, sofrasında yer bulmak için yarıştığı, omuz vurduğu insanlarla şimdi kavgaya girişiyor ve burada da Malatya’yı alet etmeye çalışıyor. Benim o arkadaşlara tavsiyem, Malatya’nın sorunlarına biraz sahip çıksınlar” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Asayiş olayları artıyor

Malatya’nın iyi yönetilmediğini söyleyen Ağbaba konuşmasını, “Malatya maalesef iyi yönetilmiyor. Malatya’da sulama suyu sorunu çözülemedi. Hala kanalizasyonları kırarak insanlar bahçelerini sulamaya çalışıyorlar. Birçok bölge ve köyümüzde içme suyu yok. Kentimiz maalesef doğru büyümüyor. Umarım Emniyet Müdürü Emniyet Binasından dışarıya çıkıyordur. Malatya’da asayiş olayları hiç olmadığı kadar arttı. Burada kayıta giren suçlar var, kayıta girmeyen suçlar var. Sokak ortasında insanlar birbirlerine saldırıyor. Ve maalesef polis ortada yok. Malatya’da sadece polisin görevi haklarını arayan öğretmenler ve memurlara yolda yürüdüğü için ceza kesmek. Malatya’da polisin yaptığı başka bir şey yok. Emniyet Müdürünü de bu anlamda göreve davet ediyorum. Malatya ekonomik şartlardan dolayı göç alıyor. Bu yüzden hem hırsızlıklar arttı hem de öldürme gibi asayiş olaylarının çok arttığını görebiliyoruz.

IŞID gerçeğini Türkiye görmezden geliyor

Orda doğudaki IŞID tarafından yapılan katliamları da değerlendiren Ağbaba konuşmasının sonunda, “Dünyanın gördüğü bir gerçeği hala Türkiye görmezden geliyor. Ortadoğu’da akan kanın IŞİD’in katlettiği insanların kanında maalesef hükümetin katkısı var. Amerikalı gazetecinin kesildiği bıçak maalesef Türkiye’den gitti. Orada bugün Kürtlere, Türkmenlere, Alevilere saldırılıyor. Oradaki 9, 10 yaşlarındaki kız çocukları köle pazarlarında 40-50 dolara satılıyor. Hükümet de bunu izlemekten başka maalesef başka bir şey yapmıyor. Çünkü AKP hükümeti IŞİD’in eline rehin düşmüştür. Ve IŞİD ne derse onu yapmaktadır. Maalesef laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten hükümet IŞİD’le aynı kafadadır. IŞİD’e terör örgütü demek bile yanlış, bu örgüt bir vahşet örgütüdür, bir cani örgütüdür. Biz oradaki insanların öldürülmesine Türkiye’nin seyirci kalmamasını istiyoruz. Silah ve insan sevkiyatına derhal son vermelidir” ifadelerine yer verdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.