TürkiyeSON - 22.04.2024 -

Albay Arnavut Ahmet Ebulfadıl’la Özel Röportaj

Albay Arnavut Ahmet Ebulfadıl’la Özel Röportaj


Türkmen dağı demek bayır bucak demek. asıl Selçuklular Suriye’de başlar.O zamandan beri Selçuklular Arap bölgesinde varlar.

Selçuklular Şam’da 5 ile 8 sene arası hakim oldular Halep ede yakın olduğu için hakim oldular benim bildiğim 1418 de Halep’in sayısı 54 55 bindi bu sayının 34 bini Türkmen’di.bu rakam yarıdan fazla yani Suriyeli Türkmenler dağınıklar.400 sene hakimlendiler bu bölgeye.bu bölgeye Türkmenleri dağıttılar Türk sınırından Mekke Medine’ye kadar Herkes hacılara yardım ederlermiş.yardımdaki amaç hırsızlığı önlemekmiş.köyden köye köyden köye yardımlaşmalar varmış.yardımlaşma olmayan köy aralarında ordular varmış.

Mekke Medine’ye kadar Türkmen köyleri vardır.bunları anlatmamdaki amacım Türkiye’nin çok iyi derecede insani yardımda bulunmalarıdır.Allah tüm Türkiye devletinden razı olsun hepsinden.çok yardımları geliyor.bir eziyet ve sıkıntı altındayız. Biz dereye nehir diyoruz.kilide enek tar diyoruz.

işte benim Türkçem bu sen Türkçe konuşursun bende Türkçe konuşurum hatta Arap bölgelerin de de lehçe ve farklılık var konuşmaların da da .alışmaları yorgunlukla beraber 5 gün 10 gün sürüyor.onun için dedim biraz fark var.televizyona çıktığında konuşma yaptığında zor oluyor.küçüklükten beri bu şekil ananız babanız Türkiye siz Suriye’desiniz.onlar bizi öyle terbiye ettiler.ben bu vatanı Türklerden fazla severim.bizim milletler kuş tüfeğiyle savaş yapıyorlar.kuş tüfeğiyle…yani geri dönmezler biz sizin şu kırmızı Türk bayrağına canımızı hazır veririz

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.