TürkiyeSON - 29.02.2024 -

“Amerika Stratejik Müttefik Değil, Yeni Tehdittir.”

“Amerika Stratejik Müttefik Değil, Yeni Tehdittir.”

Malatya Türk Ocağı olarak Ortadoğu’daki gelişmelerle ilgili olarak düzenlediğimiz konferans programımızı yaptık. Rabbimize şükürler olsun.
Eski İl Özel İdare Konferans Salonunda gerçekleşen programımıza iştirak eden konuşmacı hocamız Prof. Dr. Mustafa Öztürk başta olmak üzere;
Vali Yardımcısı Şamil M. Horasanlı,
CHP Battalgazi İlçe Başkanı Av.Selahattin Sarıoğlu,
BBP İl Başkanı Av. Sema Altuntaş,
Muhtarlar Odası Başkanı Mustafa Eren,
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren,
Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. Abdullah Korkmaz,
Cem Vakfı Başkanı Eşref Doğan,
Malatya Eğitim Vakfı Başkanı Necdet Narin,
Türkeli Akademik Düşünce Topluluğu Başkanı Doç. Dr. Hasan Aydemir,
Hukukçular Derneği Başkanı Av. Necati Karabay,
Oğuz Boyları Kardeşlik Derneği Başkanı Murat Ali Tutar,
Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ender Hıdıroğlu ve Telafer, Musul, Kerkük, Bayır-Bucak’tan gelen temsilci, öğrenci ve misafirlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Prof. Dr. Mustafa Öztürk Hocamız konuşmasında Ortadoğu olarak adlandırılan coğrafyanın dünyanın adeta kalbi niteliğinde olduğunu, sadece petrol yüzünden değil başkaca da pek çok sebepten dolayı küresel güçlerin ilgi odağında olduğunu belirtti. Dini, tarihi ve eknomik nedenlerden dolayı hep odakta olmuş bir coğrafyadır. Petrolün olmadığı dönemlerde bile bu bölgede güç savaşlarının olduğunu söyledi. Haçlı akınlarının bu bölgeye yapıldığını ve o dönemde petrol diye bir şey olmadığını belirtti. Bölgede geçmişten günümüze yaşanan hadiseleri ayrıntılarıyla anlatan Hocamız bugünlerde yaşadığımız olaylarla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Amerika’nın stratejik müttefik değil, yeni tehdit olduğunun altını çizdi. Güney sınırımızda yaşanan hadiselerle ilgili olarak sınır tahkimatımızda bir hata olduğunu, Kilis-Azez hattını açık tutmak üzerine kurulu bir stratejinin sığ bir strateji olduğunu belirtti. Mevcut sınırlarımızı korumanın yolu sınır tahkiamatının Paris’ten, Moskova’dan, Londra’dan yapılmasıdır dedi.
Sunum sonrası soru cevap kısmına geçildi. Dinleyicilerden gelen soruları cevaplayan Hocamıza program sonunda Vali Yardımcımız Şamil Horasanlı kayısı hediye etti.
Daha sonra hep birlikte Ocak binamıza geçildi. İçilen çay eşliğinde güzel bir sohbet edildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.