TürkiyeSON - 09.12.2023 -

Arslantepe Alan Yönetimi Toplantısı

Arslantepe Alan Yönetimi Toplantısı

Arslantepe Alan Yönetimi Toplantısı, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan başkanlığında yapıldı. Toplantıda, Arslantepe’nin Dünya Kültür Mirası geçici listesinden asıl listeye alınması için yapılacak olan çalışmalar değerlendirildi.

gArslantepe Höyüğü’nde gerçekleştirilen toplantıya, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kültür Bakanlığı Temsilcisi Gülşah Altunkaynar, Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Abdulvahap Şerefhanlı, Müze Müdürü Tevhit Kekeç, İtalyan La Spienza Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Arslantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane, Arslantepe Kazı Heyeti Üyesi Francesca Baloss, İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nden Yard. Doç. Dr. Muzaffer Yılmaz, İnönü Üniversitesi İktisat Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Mehmet Ozan Saray, İnönü Üniversitesi Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Yusuf Cahit Çukacı, bazı belediye meclis üyeleri ve birim müdürleri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Arslantepe’nin dünya ve insanlık tarihi açısında önemine dikkat çekerek, “Anadolu önemli bir yerleşim merkezi. Yukarı Mezopotamya’daki en önemli yerleşim merkezlerinden biridir. Bu konuda bulunduğumuz höyük ile ilgili ilk araştırma Fransızlar tarafından 1931 yılında başlatılmış. Daha sonra ikinci dünya savaşı ile birlikte sekteye uğramış, daha sonra 60’lı yılların içerisinde Roma Üniversitesi buraya el atmış, Marcella hanım o dönemde öğrenci iken buraya gelmiş ve o dönemden bu döneme kadar bu Arslantepe Höyüğü’nün gerek insanlık tarihi ile ilgili, gerek içinde bulunduğu medeniyetler bölümüyle ilgili kısımlarını araştırmışlar” diye konuştu.

Arslantepe’nin Dünya Kültürel Mirasları içerisinde önemli bir merkez olduğunu ifade eden Gürkan, “Aslantepe’de özellikle insanlık hayatının ilk yerleşik hayata geçmesi, ilk devlet hayatının burada icra edilmesi, ilk bürokrasi hayatının burada başlamış olması, ilk muhasebe kayıtlarının burada oluşması, ilk yazışmaların burada olması, demirin silah olarak ilk burada kullanılması ve o ilk burgu kılıcında burada olması, burayı önemli kılmıştır” dedi.
Türkiye’de 3 temel yer olduğunu belirten Gürkan, “Cafer Höyük var ki Battalgazi’de olduğu için Arslantepe ile anılır. Alacahöyük var Çorum’da. Öbürü’de Çatal Höyük. Yukarı Mezopotamya’da 3 temel merkez var. Son dönemde Göbekli Tepe’nin çıkması, orada çalışmaların yürütülmesi, Tarihi Kentler Birliği olarak bölgesel anlamda yerel yöneticilerin çalışmaları olarak Antep ve Şanlıurfa’da bu Göbeklitepe unsurunu da öne çıkardı. Geçtiğimiz günlerde bizim özellikle Diyarbakır’da yapmış olduğumuz Tarihi Kentler Toplantısı’nda toplantının Diyarbakır’da yapılmasının temel esprisi oradaki Evsel Bağları ile Diyarbakır Kalesi’nin aynı bizim Arslantepe’de olduğu gibi Birleşmiş Milletlerin aday listesinde asıl listeye geçmesi noktasında yerel yöneticiler, kamu yöneticileri, oradaki üniversite ve akademisyenler, sivil toplum örgütleri ve devletin ilgili kurumları Kültür Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler’in ilgili temsilcileri neler yapılabilir, bununla ilgili alan yönetim planı hazırlamışlardı. Bu hazırlanan yol ve yöntemler konusunda bize bir sunum yaptılar. Bu sunumun Tarihi Kentler Birliği’ndeki Belediye Başkanları olarak orada yakinen takip ettik” dedi.

İtalyan La Spienza Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Arslantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane ise, “Biz uzun yıllar burada çalıştık. Ancak bu zamanki gibi yardım alamadık ne yazık ki. Bundan dolayı Sayın Başkana çok teşekkür ediyorum. Biz birkaç yıl evvel Kültür Bakanlığı ile konuştuk. UNESCO Dünya Kültürel Miras listesine koymuşlar. Projeyi hazırladık. Ama şimdi sizin yardımlarınız lazım. Biz burada çalışıyoruz ancak biz arkeologuz. Her yıl 2-3 ay çalışıyoruz ancak sonra gidiyoruz. Bir plan lazım. Unesco için hep birlikte çalışmamız lazım. 3-4 önemli nokta var. Birincisi korumak. Her yıl restorasyon ve kontrol için geliyorlar. O çatı çok önemli. Biz proje çok çalıştık. O alanın altında arkeolojik tabakalar var. O zaman biz çukur yapmadık. Eski binalarınki gibi bir çatı yaptık. O çatıyı herkes çok seviyor. Mimarlar ve diğer meslek grupları o çatıyı çık beğeniyorlar. O çatı için Malatya Valiliğine çok teşekkür ediyoruz. Kültür Müdürümüz çok destek verdi. Saray devam ettiği için çatı da devam edecek. Geçen yıl büyük bir bina bulduk. O saray devam etti. O bina Arslantepe’yi daha önemli kılıyor. Mezopotamya’da büyük yerler var. Arslantepe’den daha büyük olmasına rağmen, orada tapınak var. Burada tapınak var. Ama ilk defa çok çok eski ilk defa hükümet başlıyor. Bürokrasi başlıyor. Ama sadece bunlar değil. Burada sadece tapınak değil Kral’da burada oturuyor. Büyük bir avlu bulduk. Bu bina turist için çok güzel olacak. Koridor avluya gidiyor. Bu yüzden yardım istiyoruz. Bu çatı devam etmeli” dedi.
Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay da, “Yapacağımız her şeyi birbirimize danışalım. Bizim de sizin de yapacağımız şeyler var. Başımızda bu işi seven bir başkanımız var. Biz bu işi istişare ettiğimiz sürece biz başarılı oluruz” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d