16.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Başkan Çakır’ın Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajı

Başkan Çakır’ın Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajı

* Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte 700 öğrenci ile mesaj veren bir kaligrafi oluşturuldu.

* Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır: Bu bir barış mesajı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikle dünyaya barış mesajı verildi. Kırmızı Hayatın Rengi Olsun Projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte öğrenciler, Türkçe ve İngilizce “Çocuklar Ölmesin” kaligrafisini oluşturdu.

Büyükşehir Belediyesi hizmet binası arkasındaki alanda düzenlenen etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, daire başkanları, şube müdürleri ile öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Etkinlikte, Sümer Ortaokulu ve Hacı İbrahim Işık İlkokulu öğrencileri tarafından oluşturulan “Çocuklar Ölmesin” kaligrafisi, havadan çekim helikopteri ile görüntülendi.

Ölen çocuklar unutulur mu ki!..

Günün anlam ve önemi dolayısıyla Hacı İbrahim Işık İlkokulu öğrencilerinden Melike Aktaş tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Aktaş, “Bölüşmeyi en güzel çocuklar bilir” diyerek başladığı açıklamada şunlara yer verdi:

“En sevdiğim varlığı; Annemi işte, kardeşimle paylaşabiliyorum. Arkadaşlarımla masumca her şeyi bölüşebiliyorum. Bölerken sevgiyi katıyorum ve gülümsüyorum. Uzatırken ellerim sıcacık ve kalbim… Anlamadığım şu ki, bölüşerek yaşamak, güzellik sevgi dostluk getirmesi gerekirken ölüşme ve ağlaşma getiriyor olması. Bana garip gelen bu çelişki neden büyüklerin canını yakmaz ki… Ne kıyıya vuran Suriyeli çocukları, ne kurşunlara hedef olan Filistinli çocukları ne Bosna’nın toplu mezarlarında uçuşan kelebekleri ne onca maden içinde hiçe sayılan açlıktan ölen Afrikalı çocukları, ne elleri bağlanarak suya atılan Arakanlı çocukları ne Türkistan’ın mazlum çocuklarını ne de ülkemin teröre kurban giden nice fidanlarını çocuklarını unutmadım… Unutulur mu ki… Hangi coğrafyada olursa olsun ölen çocuklar unutulur mu ki… Bir sevgi aşısı bulunsa ve zerk edilse büyüklerin yüreklerine acaba diyorum acaba çocuklar ölmeden yaşanır bir dünya olabilir mi? Çocukça kardeşçe…”

Daha sonra Azra Can adlı öğrenci tarafından Dünya Çocuk Hakları Beyannamesi’nden bazı bölümler okundu.

Çok güzel bir görevi yerine getirdiler

Etkinlikte bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, çocukların dünyaya güzel bir mesaj verdiğini vurgulayarak, “Bu bir barış mesajı. Çocukların verdiği barış mesajı, çok önemli, çok anlamlı. Bugün de çok önemli bir gün; Dünya Çocuk Hakları Günü. Çocuklarımızın bilinçlenmesi adına, sorumlulukları adına gerçekten çok güzel bir görev yerine getirdiler ve buradan dünyaya güzel bir mesaj vermiş oldular. Hergün istisnasız çocukların katledildiklerini, çocukların yetim öksüz bırakıldığını ekranlardan her zaman izliyoruz. Dolayısıyla bu mesajın yerine ulaşmasını ve dünyada çocuklar için barış getirmesini ben de yürekten temenni ediyorum. Bu güzel etkinliğe katıldıkları için çocuklarımıza teşekkür ediyorum, bütün hocalarımızı da kutluyorum. Çocuklar ölmesin” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.