TürkiyeSON - 18.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Başkan Gürkan, Bir Ödül Daha Aldı

Başkan Gürkan, Bir Ödül Daha Aldı

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bir ödül daha aldı. EXPO 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisi Ödül Töreni’ne katılan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması Uluslararası Tarih Özel Ödülü’ne layık görülen Battalgazi Belediyesi’nin ödülünü aldı.

Expo 2016 Antalya’da en iyi bahçeler ödüllendirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği(AIPH) tarafından altın madalyanın verildiği tören, Expo Kongre Merkezi’nde yapıldı. Ödül törenine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği(AIPH) Başkanı Bernard Oosterom, AIPH Genel Sekreteri ve Onursal Jüri Başkanı Tim Brıerclıffe, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve ülke bahçelerinin yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan AIPH Genel Sekreteri ve Onursal Jüri Başkanı Tim Brıerclıffe, büyük bir onur duyduğunu belirterek, “Milyonlarca ziyaretçi, kültürünüzü, yiyeceklerinizi, insanlarınızı misafirperverliğini gördü. Bitki kültürünüzü gördü. Burada ortak bir ruhla çalışıldı. Siyasetin farkların üstüne geçtiler. Expo’lar da yarışmalarda düzenleniyor. Bunlar şehirleri, bahçeleri ödüllendirmeyi içeriyor. Peyzaj, bakım ve diğer açılardan değerlendirme yapılıyor. Herkesin kazanması mümkün değil. Expo 2016 Antalya, AIPH Altın madalyasını sunuyoruz. Ödülü de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e sunmak istiyoruz” dedi.

Ödülünü alan Bakan Çelik, Bahçecilik Sergisi Ödül Törenine katılan herkesi selamlayarak, “İlk Expo İlk Heyecan” sloganıyla yola çıktıkları Expo 2016 Antalya’da 191 gün boyunca kültürleri bir araya getiren farklı etkinliklerle ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşattıklarını kaydetti. Ziyaretçi sayısının bazı günlerde 70 binin üzerine çıktığını aktaran bakan Çelik, “Expo 2016 Antalya’nın sona geldik. 54 ülkenin resmi katılımı ile gerçekleştirilen alanda bugün ödül günü. Katılımcı ülkelerin iç ve dış mekanlarının yansı sıra 20 il ve ilçe, 14 kurum tarafından kurulan birbirinden güzel bahçeleri jüri üyeleri yoğun ve zorlu bir çalışmayla değerlendirdi. Ödüller bir bahçenin diğerine üstün olduğu anlamına gelmez. Türkiye’nin ilk Expo’suna katılarak Antalya’nın güzelliğine güzellik katan, tüm bahçeler bizim gözümüzde hepsi ödüle layıktır” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Expo 2016 Antalya’da en iyi bahçeler ödüllendirildi. EXPO 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisi Ödül Töreni’nde, Battalgazi Belediyesi Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması Uluslararası Tarih Özel Ödülü’ne layık görüldü. Başkan Gürkan’a ödülü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından takdim edildi. Battalgazi Belediyesi, EXPO 2016 Antalya’ya, 17 gün gibi kısa bir sürede hazırlanmış, 1637 yılında inşa edilen Uluslararası Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nın minyatürü olarak yapılan bahçe içerisinde, 1224 yıllarında Anadolu’nun ilk ve tek mimarı yapısı ile inşa edilen Ulu Camisi’nin minyatürü yer almaktadır. Aynı zamanda UNESCO Kültür Mirası Aday Listesi’ne seçilen Aslantepe’de bulunan tarihi mühürlerden yapılmış kıyafetlerden oluşan defileye de sahip bir bahçe özelliğini taşımaktadır. Hatırlanacağı gibi Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kamu-Der tarafından ‘Yılın İlçe Belediye Başkanı’ seçilmişti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: