TürkiyeSON - 24.04.2024 -

Belediye Adıyaman’ın Büyük Eksiğini Giderdi

Belediye Adıyaman’ın Büyük Eksiğini Giderdi

Belediye Adıyaman’ın Büyük Eksiğini Giderdi

Adıyaman Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Dr. Şerif Ayaz Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılış töreni gerçekleştirildi.
Adıyaman Belediyesi tarafından kentin büyük ölçüde eksikliğini hissettiği kültür merkezine kavuşması için çalışmalar ivedilikle başlatılarak Şire Pazarı’nın yeni yerine geçmesiyle beraber Eski Şire Pazarı olarak bilinen arsaya yapılmaya başlandı.

 

 

Yapımına başlanmasının ardından kültür merkezi eksiğinin bir an önce giderilmesi adına yoğun çalışma temposu ile inşa süreci ivedilikle tamamlandı.

Adıyaman Kültür ve Eğitim Merkezi (AKEM) olarak bilinen kültür merkezinin ismi, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olan depremlerde hayatını kaybeden Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Şerif Ayaz’ın adı verilerek Dr. Şerif Ayaz Kültür ve Eğitim Merkezi oldu.

Yaklaşık 2 bin metre kare alan üzerine kurulan Kültür ve Eğitim Merkezi, 730 metrekare kapalı alana ve 3 kata sahip. İçerisinde 8 adet derslik, 5 adet etüt odası, 4 adet sanat atölyesi, 7 idari birim ve konferans salonu bulunmakta. Ayrıca üniversite hazırlık kursları, KPSS kursları ile saz, piyano ve keman kursları verilmektedir. Günlük ortalama 500 öğrenci etüt odalarından faydalanırken diğer yandan vatandaşlar sanal gerçeklik bölümünde VR gözlük ile şehrin tarihi ve turistik yerlerini gitmeden görerek gezebiliyor.

 

 

Aynı zamanda haftanın her günü saat 08.00 ile 22.00 arası açık olan Kültür ve Eğitim Merkezi’nin içerisinde nikâh salonu ve nikâh işlemleri yürütülürken konferans salonunda kültürel ve sanatsal faaliyetler gerçekleştirilebilmektedir.

Yapımı tamamlanan Dr. Şerif Ayaz Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılış törenine Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, Ak Parti Belediye Başkan Adayı Ziya Polat, Ak Parti İl Başkanı Emrah Erkan Bulucu, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Ziya Başaran, Ak Parti İl Teşkilatı, Tabipler Odası Başkanı İsmail Tosun, Birim Müdürleri ve Kültür Merkezine adı verilen Merhum Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Şerif Ayaz’ın ailesi katıldı.

Açılış töreni, depremde şehit olan vatandaşlar için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlatıldı.

Açılış konuşması yapan Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, yaptığı konuşmada; “Bugün burada açılışını yaptığımız Kültür Merkezimize adını verdiğimiz Şerif Bey’i anmaya kelimelerimiz yetersiz kalır. 1970’li yılların ortalarında tesadüfen başlayan bir sınıf arkadaşlığımız, sıra arkadaşlığımız vardı ve o zamandan başlayan bu dostluk 40-45 yıllık bir dostluğa, kardeşliğe dönüştü.

Her şeyimi paylaşıp emanet edebildiğim bir dostum, canımdı. Gerek Belediye Başkan Yardımcılığı döneminde, gerek Tabipler Odası Başkanlığı döneminde, gerek ise hastane döneminde herkesi sükûnetle dinler, derdine derman olmaya çalışırdı.

Depremle birlikte eğitimin, kültürün ve sanatın ne kadar önemli olduğunu, gençlerimizin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha farkına vardık. Burada depremden sonraki süreçte binlerce gencimiz, binlerce çocuğumuz sınavlara hazırlık kursuna katıldı. Yaklaşık 15 tıp fakültesi, 20 hukuk fakültesi ve 200’e yakın üniversite öğrencisi burada eğitim alarak sınavlarını kazandı.

Aynı zamanda tabi kültürün ve sanatın da olduğu 8 tane sınıfın 5 tane etüt merkezinin olduğu bir merkez. Biz burayı planlarken daha önce Şerif Bey ile birlikte burası dezavantajlı bir mahalle özellikle fakir, fukaranın çok olduğu bu bölgede ki gençlere özellikle önem vermemiz gerektiği noktasında burayı planlanmıştık.

Bu merkezimizin ilim sanat ve kültür yuvası olması noktasında Adıyaman’ımıza ciddi hizmetleri olacağını düşünüyorum. Tabi burası yeterli değil daha fazla sayıda olması lazım. Adıyaman’ımıza hayırlı olmasını diliyor, depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.” sözlerini dile getirdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.