TürkiyeSON - 24.04.2024 -

Bir Daha Kerbelalar Olmasın

Bir Daha Kerbelalar Olmasın

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin Muharrem İftarı’ndaki ortak yakarış:

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen 10 Muharrem’de düzenlenen Muharrem İftarına her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Sarı Kurdela Lokantası’nda düzenlenen iftar yemeğine Malatya Valisi Süleyman Kamçı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yanı sıra AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Nurettin Yaşar, Adli ve Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Faruk Fidan, Baro Başkanı Enver Han, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Şerafettin Yılmaz,Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Yeşilyurt Belediye Başkanı H.Uğur Polat, Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Fikret Karaman, İl Müftüsü Ümit Çimen, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal Polis, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Mehmet Karlı, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Genel Başkanı Hasan Meşeli, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ile çok sayıda STK temsilcisi ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Verilen İftar Yemeği sonrasında Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Genel Başkanı Hasan Meşeli tarafından dua yapıldı. Meşeli dua sonrasında yaptığı konuşmada, iftar yemeğinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür etti. Meşeli, “Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Ahmet Çakır’ın her sene olduğu gibi geleneksel olaraktan İslam’ın bu muazzez ve mukaddes Muharrem ayında bizlere vermiş olduğu bu izzeti ikramdan dolayı şükranlarımı sunuyor, kendisini tebrik ediyorum” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi rekora gidiyor

Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ise yaptığı konuşmada, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 81 il içerisinde bir rekora gittiğini belirterek, “Bu rekorlardan bir tanesi Ehli Beyt Sevgisi Paneli. Herhalde 11.si oldu. Bu Malatya’da bir rekor. Onun dışında da değerli devlet büyüklerimizin öncülüğünde, himayesinde geçmişte Faruk Çelik Bakanımın öncülüğünde 7 Alevi Çalıştayı yapıldı. Fakat tabanda yapılması gereken çalıştay, insanların birbirlerini kucaklamaları, tanımaları, birbirlerine gönül kapılarını açmaları da bu tür etkinliklerle oldu. Bu vesile ile ben sayın Belediye Başkanımız Ahmet Çakır beye teşekkür ediyorum. Hz. Ali diyor ki, “insan bilmediğine düşmandır.” Bu etkinlikleri yapmazsak, birbirimize gönül kapısı açmazsak, birbirimizi tanımazsak, birbirimizle ilgili yanlış bilgileri nasıl sileceğiz, bilgi eksikliklerini nasıl gidereceğiz. İşte bu tür etkinlikleri ülkemizi birleştirmeye, güzellikleri paylaşmaya yönelik bir gün olarak addediyorum. Belediyemizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sivil toplum örgütlerine bu tür etkinler yapmaya devam etmelerini diliyorum.

Türkiye’nin birliğine beraberliğine katkısı olan, bu konuda bir tuğlayı üst üste koyan herkese kul-köle oluruz. Bu vesile ile bu tür çabaların devamını dilerken, Muharrem ayının ülkemize, komşularımıza, İslam alemine barış huzur getirmesini niyaz ediyorum. Yarabbi bir daha Kerbelalar olmasın” şeklinde konuştu.

Muharrem Ayı, ibretli ve hikmetli bir aydır

Daha sonra konuşan İl Müftüsü Ümit Çimen ise Muharrem Ayı’nın dini hayatımızda önemli bir yeri olduğunu belirterek, bu ayın ibretli ve hikmetli bir ay olduğunu söyledi. Çimen, Muharrem ayının, ayrıca, Peygamberimizin torunu, Hz. Ali ve Fatma’nın oğlu Hz. Hüseyin’in acımasızca şehit edildiği bir ay olduğunu kaydederek, özetle; “Muharrem Ayı, bu yönüyle de ibretli bir aydır. Hüzün mevsimidir. Bütün mü Mü’minlerin ortak acısının yaşandığı bir mevsimdir. Bu anlamıyla da bu aydan hikmetiyle birlikte ibretli aydan, ibret almayı bizlere cenabı Mevla nasip etsin inşallah. Büyükşehir Belediyemize böyle bir akşam yaşattığı için teşekkür ediyorum” dedi.

Muharrem Ayı, matem günüdür

AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar ise Muharrem ayının miladi 10 Ekim 680’den, hicri 10 Muharrem 61’den buyana bütün İslam alemi için bir matem günü olduğunu söyledi. Yaşar yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “Bu bize her zaman evladı Resulün katlini, Yezidi hatırlatır. Birine nefreti hatırlatır, birine sevgiyi, muhabbeti, şefkati, merhameti hatırlatır. Biz İslam ümmetinin tüm fertleri olarak her zaman bu aziz hatıraya saygı duyduk. Ehli Beyt’in parlayan yıldızı Hüseyin efendimizin hatırına saygı duyduk. Bu bizim hüzün günlerimizdir. Bu hüzün günlerimizde hangi mezhepten olursa olsun, bütün İslam ümmetinin ortak paydası olarak yad edilir. Bizler bu ayda ağıtlarla büyüdük. Hangi gelenekte gelirsek gelelim, bizi bu hüzün, bu acı birleştirdi. Bu acıya hiçbirimiz sırtını dönmedik. Bu acı hatırlatıldığı zaman hiçbirimiz gözyaşlarımızı tutamadık. Bugün burada bizi bir araya getiren gerek insanlık tarihi boyunca farklılığını koruyan muharrem ayının kutsiyeti, gerekse aşurenin anlamı, derinliği bizi kıyamete kadar bir araya getirecektir. Hazreti Hüseyin’in Kerbela’daki vahşetine her zaman ağlayacağız. Büyükşehir Belediyemizin bu organizasyonunu tebrik ediyorum. Allah mübarek etsin, Allah bize bir daha Kerbelalar yaşatmasın.”

Muharrem Ayı, özel bir ay

Geleneksel Muharrem Ayı iftarında, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da bir konuşma yaptı. İftara katılan herkesin Muharrem Ayı’nı tebrik ederek konuşmasına başlayan Başkan Çakır, Muharrem ayını aslına uygun olarak yaşanılması temennisinde bulundu.

Muharrem Ayı’nın hüzün yaşanılan bir ay olduğunu kaydeden Başkan Çakır, “Muharrem Ayı’nda Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının şehit edilmesi dolayısıyla unutmamamız gereken ve hüznünü yaşamamız gereken bir ay. Ama aynı zamanda Muharrem ayı İslam tarihinde olduğu gibi birçok semavi dinde de çok özel bir ay. Dolayısıyla duaların kabul olduğu bir ay. Bu ay içerisinde selamlaşma, sadakanın önemi, büyüklerin, ailelerin ziyaretleri önem arz ediyor. Aynı zamanda duaların kabul olduğu, 1 orucun 30 oruca kabul olduğu müjdesinin verildiği bir ay.

Büyükşehir Belediyesi olarak biz bu etkinliğimizi, geleneksel olarak devam ettiriyoruz. Gerçekten Malatya’da bir barış ve huzur iklimi var. Görüşler, düşünceler, mezhep farklılıkları, birliğimiz ve beraberliğimiz adına büyük bir kazanç olarak görmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Çakır bu ayların birlik ve beraberliğimizin artmasına vesile olmasını dileyerek, “Hala İslam coğrafyasının birçok noktasında Kerbela’ya benzer olaylar oluyor. İçimizi kanatan, gerçekten çare olamadığımız bir süreç yaşıyoruz. Bizim kendi içimizdeki birliğimiz, beraberliğimiz, dayanışmamız, kardeşliğimizi artırmamız gerekiyor. Ben bu vesile ile buraya katılan bütün kardeşlerime, dedelerime, bütün konuklarıma teşekkür ediyorum. İnşallah daha güzel Muharrem aylarında, aşurelerde buluşmak üzere saygılar sunuyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.