TürkiyeSON - 15.04.2024 -

Bir Litre Atık Yağ, Bir Milyon Litre İçme Suyunu Kirletmektedir

Bir Litre Atık Yağ, Bir Milyon Litre İçme Suyunu Kirletmektedir

Yeşilyurt Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve MASKİ Genel Müdürlüğü işbirliğiyle bitkisel yağ atıklarının geri dönüşümünü sağlamak için proje hayata geçirildi. Temiz ve çevreci bir toplumsal hayat kültürü oluşturması amacıyla başlatılan proje kapsamında Bostanbaşı Mahallesi Arma Kent Konutlarında açılış programı düzenlendi. Açılış programına Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, Yeşilyurt Belediyesi Başkan Yardımcıları, MASKİ Daire Başkanları ile Birim Müdürleri ve mahalle sakinleri katıldı.

ÖZGÜR, “ATIK YAĞLAR ALTYAPI SİSTEMLERİNİN EN BÜYÜK TEHDİDİR”

Dökülen atık yağların kanalizasyon hatlarında ciddi tıkanmalar oluşturmasına dikkat çeken MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, “Şehirlerde aynı insanlar gibidir. İnsanın yaşamını sağlıklı idame ettirebilmesi için hayat veren sıvının bulunduğu damarların temiz olması gerekmektedir. Şehirlerimizin damarları kanalizasyon alt yapılarıdır ve şehrimiz için çok önemlidir. Evlerimizde kullandıktan sonra atık hale gelen yağlarımız altyapı sistemlerinin en büyük düşmanıdır. Bu atık yağlar sistemleri tıkamakta, kalıcı hasarlar vermektedir. Bu zararlar direkt olmakla beraber dolaylı olarak da birçok zararı vardır. Geri dönüşüm işlemlerinde maliyetleri arttırmakta, alt yapı maliyetlerini arttırmakta ve doğal olarak başka yerlerde harcanacak milli sermayeye de zararlar vermektedir” dedi.

BAŞKAN POLAT, “EVSEL ATIK YAĞLAR SU KİRLİLİĞİNİN %25 İNİ OLUŞTURMAKTADIR”

Atık yağların sularımız için de ciddi bir tehdit olduğunu belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Bu projede en aktif rol alacak kişiler hanımefendiler. Onlar ne kadar çok dikkat ederlerse gerek şehirlerine gerek ülkelerine gerek dünyaya en önemli katkılardan birini sağlamış olacaklardır. Evsel atık yağlar su kirliliğinin %25 ini oluşturmaktadır. Bir litre atık yağ, Bir milyon içme suyunu kirletmektedir. Evsel atık su içinde bulunan yağları biyolojik olarak arıtmak mümkün değildir. Sonu arıtma ile bitmeyen atık suların içindeki bitkisel atık yağlar; denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğü zaman o suyun kirlenmesi ve sudaki oksijenin azalması sonucu; ortamdaki, başta balıklar olmak üzere diğer canlılar üzerinde büyük tahribata yol açar. Ayrıca Biyodizel Enerji olarak da ekonomiye kazandırılabilir. Biyodizel bitkisel atık yağlardan üretilen çevreci bir yakıttır. Yeşilyurt Belediyesi olarak Geri Dönüşüm Evlerinden, okullardan, muhtarlıklardan ve atık yağ üreten işletmelerden eğitim ve denetim faaliyetleri sonucunda ortalama aylık 3.500 kgbitkisel atık yağ toplamaktayız. Bu miktar ilimiz genelinin yaklaşık %60’ına tekabül etmektedir, bu projeyle rakamların artmasını temenni ediyoruz. Bu hassasiyetinden ve katkılarından dolayı Büyükşehir Belediyemize ve özellikle MASKİ Genel Müdürümüze çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Programdan sonra Yeşilyurt Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Mahalle sakinlerine aşure ikram edildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.