14.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Bizim önceliğimiz olacak!

Bizim önceliğimiz olacak!

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen “7. Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Sempozyumu ve Fuarı” kapsamında gerçekleştirilen “Kentiçi Toplu Ulaşımın Gelecek Vizyonu” konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

 

IMG_1244Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Rafet Bozdoğan’ın oturum Başkanlığını yaptığı panele, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Burulaş (Bursa Ulaşım) Genel Müdürü Levent Fidansoy da konuşmacı olarak katıldılar.

Sürdürülebilir kent içi ulaşım, oldukça kompleks bir hale gelmiştir

Panelde yaptığı konuşmada özellikle teknolojik alandaki gelişmeler sonucunda, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sürdürülebilir kent içi ulaşımın oldukça kompleks bir hale geldiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Sürdürülebilir kent içi ulaştırma planlamasında, öncelikler ve tercihler tespit edilirken; ekonomik ve kültürel önceliklerin yanı sıra, diğer bir takım özelliklerin de mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Ulaştırma sistemleri oluşturulurken gürültü, hava kirliliği, güvenlik, enerji tüketiminin de dikkate alınması gerekmektedir.

Nüfusu hızlı bir şekilde artan şehirlerimizin ulaşım sorunlarıyla karşı karşıya bulunduğu bilinmektedir. Ne kadar önlem alınırsa alınsın, kısa bir zaman içinde sorunlar tekrar ortaya çıkabilmektedir. Ulaşım alanında yapılan çalışmaların amacı; ülkemizin ulaşım sorunlarının nedenlerini ve sonuçlarını ortaya koymak, kentlerimizin mevcut ulaşımında gelinen son durumunu yeni ulaşım yöntemlerini de göz önünde bulundurarak incelemek ve kent içi ulaşıma çözümler getirmektir.

Bu bağlamda yapılacak olan Ulaşım Master Planları gelecekteki ulaşım politikasını belirleme ve en iyi ulaşımın nasıl yapılacağı konusunda vizyonumuzu şekillendirecektir” dedi.

Gelecekte fosil yakıtların ihtiyacı karşılayamayacağı görülmektedir

Başkan Çakır konuşmasında, toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından dört temel faktörün göz önüne alınması gerektiğini ifade ederek; bu faktörlerin,‘Ekonomik, Hız, Güven, Konfor ve Rahatlık’ olduğunu belirtti.

Motorlu ulaşım araçlarının tarih sahnesine çıktığından beri birçok yenilik ve değişikliklere rağmen değişmeyen tek hususun, kullanılan yakıt cinsi olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Günümüzde de bu durumda bir farklılık yok ve bu durum aynen devam etmektedir. Hiç bitmeyecekmiş gibi araçlar için enerji elde etmede yoğun olarak fosil yakıtların tüketimine devam edilmektedir.

Günden güne artan nüfus ve gelişen sanayi, bir taraftan hızla mevcut enerji kaynaklarını tüketmeyi sürdürürken diğer taraftan çevreye ve insanlara; meydana getirdiği çevre kirliliği ile zarar vermeye devam etmektedir.

Dünyada yapılan çeşitli araştırmalar; mevcut enerji kaynaklarının, insanoğlunun günden güne artan ihtiyaçlarından dolayı, enerji talebini kısmen veya tamamen karşılayamayacağını göstermektedir. Ayrıca, bu duruma çevre kirliliği yönünden bakıldığında fosil yakıtların çevreyi kirlettikleri de görülmektedir” dedi.

Toplu taşıma alanında yeni sistemler ile ilgili araştırmalarımız sürüyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak gelecek planlamasını yaparken temel parametreler ile mevcut durum analizini yaparak en uygun çözümün uygulanmasını amaçladıklarını ifade eden Başkan Çakır, Malatya’da şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinin halihazırda otobüs, minibüs ve taksiler ile yapıldığını, bu modellere ek olarak trambüs sisteminin de yakında hizmete gireceğini söyledi.

Başkan Çakır trambüs sistemini; daha az araçla daha çok yolcu taşımak, işletme maliyetini minimuma indirmek, çevre dostu bir sistem olduğu, daha düşük yakıt maliyeti olduğu, daha rahat, güvenli ve konforlu olduğu için tercih edildiğini söyledi.

Malatya’da toplu taşıma alanında yeni sistemler ile ilgili araştırmaların sürdürüldüğüne değinen Çakır, doğalgazlı araç alımı konusunda da CNG (Doğalgaz) istasyonu kurulumu, dizel araçların CNG sistemine dönüşümü ve yeni CNG’li araç alımı hakkında fizibilite çalışmalarının yapıldığını belirtti.

Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, panelin ardından katılımcılar ile birlikte fuarı gezdiler.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.