14.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

‘Bu Hadiseler Yıllardır Yaşanıyor’

‘Bu Hadiseler Yıllardır Yaşanıyor’

Malatya’da yaşanan zirai don olayından sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçimlerden önce geldiği Malatya’da çitçilere müjdelediği destek primleri çiftçilerin hesaplarına yatmaya başladı.

sdBu sene kayısısı dondan hasar gören çiftçilere dönüm başı olarak 41 TL ödenirken Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, çiftçilere ödenen destek primleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Geçen yıl yüzde 95 dolayında don olayı yaşandığını hatırlatan Solmaz, “Bu yıl da yüzde 60 civarında don oldu. Don olduktan sonra Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu Malatya mitinginde çiftçilerimize destek sözü vermişti, çiftçilerimizde bunu üzerine müracaatta bulundular. Daha sonra hasar gören araziler tespit edildi ve çiftçilerimize bir miktar para yatırıldı, bu yatırılan para dönüm başına 41 lira oldu, bu para çiftçilerimiz için yeterli değil üstelik geçen yılda bir don olayı yaşanmıştı ve sıfır üretim olmuştu bu yatırılan parada çiftçilerimizin ekonomisinde bir rahatlatmaya yol açmadı” dedi.

Çiftçilerin mağdur olduğunu dile getiren Solmaz, “Arazisi büyük de olsa çiftçilere 50 dönüme kadar bir ödeme yapıldı, yani arazisi 100 dönüm olanda, 50 dönüm olanda 2 bin lira civarında bir para aldı. Bu para belki de o bahçenin ilaç parasını bile karşılayamayacak, yine bereket ki kendi bahçesi yanan bir çiftçi komşu bahçelerde işçilik yaparak geçimini sağlamaya çalıştı, yoksa durum daha vahim olabilirdi” dedi.
Malatya’da çiftçiliğin gerileyebileceğini sözlerine ekleyen Solmaz, “Bu hadiseler yıllardır yaşandığı için Malatya’da çiftçilik gün be gün gerilemekte. Bir baba evladının ihtiyaçlarını karşılayamadığı için evladının yanında mahçup duruma düşüyor, bunu gören evlatta çiftçilikle uğraşmak istemiyor ve başka işlere yöneliyor. Yani yılda 2 bin lira gibi bir ücretin bir çiftçinin evine girmesi çiftçileri bitirir. Eğer bu şekilde devam ederse Malatya ileri ki yıllarda tarım alanında gerileyebilir” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.