TürkiyeSON - 04.12.2023 -

Bunun adı kentsel dönüş değil!

Bunun adı kentsel dönüş değil!

MALATYA-DR.ALİ YALÇIN

Yeşilyurt belediyesinin ve büyükşehir belediyesi meclisi yetkilileri tarafından kentsel dönüşüm uygulamasının başlatılacağı haberleri üzerine afet evlerinde yaşanan huzursuzluğu, tedirginliği yerinde şahitlik eden Yalçın, “Kentsel Dönüşüm, gerçekten adil, yüzü halka dönük, dürüst yöneticilerin, belki sağlıklı yapılanma çerçevesinde vatandaşın lehine uygulamaları olabilecek bir projedir. Ama Malatya’da Beydağı yamaçlarında, TOKİ üzerinde ve gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri kötü örnekleri sergilendiği için mağduriyetler yaşandı. Buralarda rant alanları oluşturuldu. Mahalle sakinleri defalarca vaatler, sözler verildiği halde mağdur edildiler” dedi. Vatandaşın hakkının hukukunun güzel bir imar planı ile kentsel dönüşüm algısıyla korunacağına asla ve kat’a inanmıyoruz Yalçın, Afet Evlerinde yaşayanların komşuluk ilişkileri geliştirmiş, bağında bahçesinde sebzesini yetiştirmeye başlamış huzurlu bir görüntü veriyorken şimdi de ne olacağını, nasıl olacağını çok bilemediği ama önceki uygulamalarında yüz de yüz mağduriyetlerin oluşturulduğu kentsel dönüşüm projesinin buradakilerde büyük bir tedirginlik oluşturduğunu, söyledi.

YENİ EVLER YAPACAĞIZ

Kentsel Dönüşüm konusunda aydınlatılmadıklarını ifade eden mahalleliler, başka bir yerde uygulanabilecekken neden Afet Evleri? Yalçın, evlerine konuk olduğu vatandaşların kendisine, “Mevcut yöneticilerin adı etrafında dönen bir sürü şaibeden dolayı biz belediyenin bu uygulamasına güvenmiyoruz, vatandaşı koruyacağına inanmıyoruz. Vatandaşın hakkının hukukunun güzel bir imar planı ile kentsel dönüşüm algısıyla korunacağına asla ve kata inanmıyoruz. Ama ne yazık ki aydınlanmak için yaptığımız başvuruların, verdiğimiz dilekçelerin bir karşılığı yok. Bizlere söylenen; kanun geçti, bu alanı kentsel dönüşüm planına sokacağız, evlerinizi yıkıp yerine yeni evler yapacağız, sizi de bir miktar borçlandıracağız” dediklerini aktardı.

KİMSENİN VATANDAŞI KÜÇÜCÜK EVLERİNDE TEDİRGİN ETMEYE HAKKI YOK

Bu vesile ile seslenen Yalçın, “Adil, merhametli yönetimler, vatandaşın hakkını, hukukunu koruyacak yönetim anlayışı içinde bir diyalog ortamı oluşsun ve vatandaş mağdur edilmesin. Vatandaşı ezmeyin, korkutmayın. Korkuya dayalı siyaset, uygulamalar Malatya’da daha önce de yaşandı. Bu vatandaşı küçücük evlerinde tedirgin etmeye hakkınız yok. Eğer bir uygulama yapacaksanız, öncesinden mutlaka izah ederek, vatandaşın korunacağı, mağdur edilmeyeceği mesajını net vererek bunu yapmaları gerekiyordu, yapmadılar. Öyle inanıyorum ki vatandaş sırf bunun için tepkilerini sandıkta net bir şekilde ortaya koyacaklar” dedi.

VATANDAŞ: DİRENECEĞİZ!

Afet Evleri sakinleri adına konuşan vatandaş da tepkisini, “Mahalle olarak, kesinlikle bu dönüşüme taraftar değildir. Yakında da imzalar toplanacak. Bunların bir kısmını İl başkanlığına, bir kısmını bakanlara göndereceğiz. Gücümüz yettiğince direneceğiz. Afet evleri olarak 40 metre yapmışlar onu da elimizden almak istiyorlar” sözleriyle dile getirdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: