16.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Organizasyona Ev Sahipliği Yapacak

Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Organizasyona Ev Sahipliği Yapacak

13-14 Kasım Tarihleri arasında Malatya’da

UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı ve Sürdürülebilir Kentler Forumu düzenlenecek

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULUSLARARASI ORGANİZASYONA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Bugüne kadar gerçekleştirdiği yatırım ve hizmetler ile bölgesinin cazibe merkezi haline gelen, projeleri Türkiye genelinde örnek olarak gösterilen ve aynı zamanda birçok ulusal ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi, 13-14 Kasım tarihleri arasında dev bir organizasyona daha ev sahipliği yapacak.

UCLG-MEWA (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı; Çevre Komitesi Toplantısı ve Sürdürülebilir Kentler Forumu Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Malatya’da gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, Malatya Büyükşehir Belediyesinin ulaşım ve çevre alanında üyesi olduğu UCLG-MEWA’nın Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı, 2016 yılında yapılacak olan HABİTAT III toplantısı için belirlenecek yol haritasına önemli bir eşik olacak.

Bu toplantı sırasında, teşkilat üyelerinin dikkatini uluslararası alanda gerçekleştirilecek çalışmalara çekmek için de ortak kuruluşlardan konularında uzman kişilerin davet edildiği kısa bir oturum düzenlenecek.

13-14 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan ve Malatya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğini yapacağı uluslararası toplantının ilk gününde; yıl sonunda Paris’te gerçekleştirilecek olan ‘İklim Değişikliği Çevre Sözleşmesi’ne ilişkin 21. Taraflar Konferansı (COP 21)’nın önemi üzerinde durularak teşkilatın ilk Çevre Komitesi Toplantısı yapılacak. Ayrıca, teşkilat üyeleri ve ortaklarları ile birlikte 2016 yılı gündeminin de oluşturulacağı bu toplantıda, MEWA bölgesindeki iyi uygulamalar ve yerel yönetimlerin çevre politikalarına bakışları değerlendirilecek. Toplantı sırasında ayrıca, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaları sürdürülen ve Türkiye’ye örnek proje olarak gösterilen Malatya Entegre Çevre Projesi ile ilgili de bir sunum yapılacak.

Toplantının ikinci gününde ise katılımcıların sürdürülebilirlik vizyonlarını tartışmak üzere daha geniş bir tartışma platformu yaratmak ve şehirlerarası bilgi ve tecrübelerin paylaşımını sağlamak amacıyla ‘Sürdürülebilir Kentler Forumu’ düzenlenecek. Bu forum’un yerel yönetimlerin çevre ile ilgili alacakları kararlarda sürdürülebilirliği nasıl sağlayacaklarına ve uluslararası platformda süren önemli gelişmelere nasıl aktif bir şekilde dahil olabileceklerine ilişkin yol gösterici olması öngörülüyor.

Toplantı süresince dünyada çevre ve sürdürülebilirlikle ilgili ön plana çıkan;

– Yerel Yönetimler ve Sürdürülebilir Yaşam: Değişimin Temel Aktörleri Kentler

– COP 21’e Doğru İklim Değişikliği Politikalarının Bölgemizdeki Yansımaları

– Yeşil Şehirler Yetiştirmek: Kentsel ve Kent Çeperi Tarım Alanları

– Sürdürülebilir Atık Yönetimi: Enerji Üretimindeki Fırsat ve Kaynağında Azaltma

konularında 4 ayrı oturum düzenlenecek.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.