TürkiyeSON - 13.04.2024 -

Çalık: “Kamıştaş Mahallesi için yeni yerleşim yeri belirlendi”

Çalık: “Kamıştaş Mahallesi için yeni yerleşim yeri belirlendi”

Çalık: “Kamıştaş Mahallesi için yeni yerleşim yeri belirlendi”

AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur çalık, Battalgazi ilçesine bağlı Kamıştaş Köyünün yeni yerleşim yerine taşınacağını ve bunun için başlatılan çalışmalarda önemli mesafelerin alındığını kaydetti.

Çalık, beraberinde Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Orhan, AK Parti Battalgazi ilçe Başkanı Basri Kahveci ile birlikte Kamıştaş Köyü muhtarı Şevket Canseven, Kamıştaş Derneği Başkanı Mehmet Conger  ile mahalle sakinleri katıldığı toplantıda mahallenin yeni yerleşim yeri konusunda ki son gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Çalık, “AK Parti iktidarları döneminde ilk başladığımız 3 Kasım 2002 yaklaşık 17 yıllık  iktidarımız süresince her adımda çok önemli  reformlar  ve adımlar attık.  Bu atmış olduğumuz reformlardan ve adımlardan bir tanesi de insanlarımıza hizmet edebilmek ve çevreyi koruyarak yeni yerleşim yerlerini sağlamak. Kamıştaş köyümüz muhtarımız ve orada yaşayan  vatandaşlarımız özellikle hanelerin artık oturulamaz hale geldiklerini ve yeni yerleşim yerine ihtiyaç olduklarını  belirtmişler 2017 yılından itibaren de yeni  bir alana taşınma ihtiyaçlarını hem kaymakamlığımıza, hem Çevre İl Müdürlüğümüze  hem de bakanlığımıza bildirmişler. Bu konuda bana iletilen bilgileri Çevre ve Şehircilik Bakanı ve ilgili bürokratlar ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonrası Kamıştaş ın yaşamış olduğu bu sorunun biran önce bertaraf edilmesi için adımlar atıldı. Ve il adım olarak bakanımızın vermiş olduğu talimatlar çerçevesinde de Yapı Denetim Genel Müdürlüğümüzün ekipleri Kamıştaş’a geldi ve  il müdürümüzün destekleri ve çalışmaları ile  devam etmekte. Şu anda 145 dönümlük bir alan üzerine Kamıştaş köyümüz  yeniden yerleşimi planlanacak. Yaklaşık 90 parsel üzerine 800 metrekarelik birer parselden oluşacak 90 parseli Kamıştaş’ta yaşayan vatandaşlarımıza, hak sahiplerine teslim edilecek. Ve onların üzerine de konutlar,  yeni evler,  sosyal donatım merkezleri, ibadet yerleri,   yürüme yolları dahil olacak şekilde Kamıştaş’ta yeni bir yerleşim alanı tahsis edilecek.” ifadelerini kaydetti.

Çalık şunları söyledi, “Kamıştaş’ın yeni yerleşim yerine taşınmasını sağlayacağız. Ben şimdiden Kamıştaş’ın  yeni yerleşim yerinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.   Bu sürecin hızlı yaşanabilmesi için Kamıştaş’tan  İstanbul’a göç eden vatandaşlarımız evleri burada yıkık olduğu için, oturulamaz  halde oldukları için mecburen burada giden vatandaşlarımızın  şehirden yeniden Kamıştaş’a dönmeleri için  çok önemli bir adım olarak düşünüyorum.  İstanbul’dan Malatya’ya Kamıştaş’a gelip kayıtlarını yapmalarını ve bu bölgede yaşamalarını idame etmelerini ben gönülden arzu ediyorum.  Çalışmalarından dolayı büyükşehir belediye başkanımıza ve Battalgazi belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ