TürkiyeSON - 07.06.2023 -

CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN

CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Camide Çocuk Sesi Vatanımın Neşesi” sloganıyla başlatılan 2018 Yaz Kur’an Kursları Açılış Programı’na katıldı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte, programa katılan çocuklar ve ailelerine hitap eden Erbaş, her yaz tatili döneminde olduğu gibi bu yıl da yaz Kur’an kurslarını başlatmanın sevinci, heyecanı içinde olduklarını söyledi. Yaz Kur’an kurslarını birçok açıdan önemli gördüğünü belirten Erbaş, “Çünkü bu kurslar sayesinde çocuklarımız, doğru yöntem ve bilgiyle dinimizi tanıyacaklar, böylece din istismarının önemli bir sorun olarak karşımıza çıktığı bir dönemde hem yanlış yönlendirmelerden etkilenmeyecekler, hem de ileri yaşlarındaki olası bir manevi boşluğu Allah’ın izniyle dolduracaklar ve böyle manevi bir boşluğa düşmeyecekler. Aynı zamanda yavrularımız burada yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim ile tanışacaklar, onu okumayı öğrenecekler ve tertemiz kalplerini Kur’an-ı Kerim ile koruyacaklar. Kur’an-ı Kerim’in en yüce öğretmeni sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed, bir hadislerinde -bir kalp ki onda Kur’an yoktur, o harabe bir eve benzer. Bir kalp ki onda Kur’an vardır, o kalp mamur bir eve benzer- buyurmuştur” diye konuştu.

 

Çocukların camiyle, mihrapla ve cemaatle tanışma fırsatı Çocukların yaz Kur’an kurslarında temel dini bilgileri, ibadeti ve ahlaki değerleri öğreneceğini ifade eden Erbaş, çocukların camiyle, mihrapla ve cemaatle tanışacağını, birlik ve beraberliği, yardımlaşmayı, kardeşliği, paylaşma ve dayanışma ahlakını yaşayacaklarını söyledi. Erbaş, “imam hatip okullarının çok açıldığı” yönünde zaman zaman haberler yapıldığını anımsatarak, imam hatip liseleri, ortaokulları ve ilahiyat fakültelerindeki öğrencilerin toplamının genel öğrenciler içerisindeki oranının yüzde 13 olduğunu bildirdi. Bu oranın çok olmadığına dikkat çeken Erbaş, öğrencilerin yüzde 13’ünün örgün eğitim ile dini öğrendiğini, geriye kalan yüzde 87’nin ise yaz Kur’an kursları ile dini öğrendiğini ifade etti. “Bırakın camide neşeli olsunlar” Cami görevlileri ile cemaatten, çocukların camiye gelmelerine ve camiyi sevmelerine katkıda bulunmalarını isteyen Erbaş, “El birliğiyle bu işi yapacağız. Onlara nasihat ve emir vermekten çok örnek yaklaşımda bulunalım. Çocuklardan bir yetişkin tavrı beklemeyin. Bırakın camide neşeli olsunlar. Biliyorum camide koşacaklar, gürültü yapacaklar. Sabırlı olunuz. Onları aramıza alarak beraber namaz kılalım.

 

Hocalarımız elbette onlara cami adabından bahsedeceklerdir. Ancak tahammülsüzlüğümüz, sabırsızlığımız nedeniyle bir çocuğumuz camiden ve İslam’dan uzaklaşırsa bunun büyük vebali olduğunu unutmayalım” şeklinde konuştu. Motivasyon merkezli yaklaşımla hazırlanmıştır Erbaş, yeryüzüne temiz bir fıtratla gelen çocukların, kendisiyle, toplumla ve Rabbiyle barışık, duyarlı, sorumluluk sahibi insanlar olarak yetişmesini temin etmenin kendilerinin sorumluluğunda olduğu kaydederek, şu ifadeleri kullandı: “Onların İslam’ı ve Kur’anı öğrenmelerini sağlamak bizim sorumluluğumuzdur. İnsanlığımızın en güzel örneği Peygamberimiz ile tanışmaları bizim sorumluluğumuzdur. Din eğitiminden uzak kalan çocuklarımızın tarihini, toplumunu, medeniyetini tanıması oldukça zordur.

 

Dinden uzak bir medeniyetin gelişmesi mümkün mü? İşte derdimiz bu. Onun için çocuklarınızı bu değerli kurumlara katılmaya teşvik edip yardımcı olun. Çocuklarımızın tatil dönemi olduğunun farkındayız, bunun için özel hazırlık yapıyoruz. Yaz Kur’an kursları, motivasyon merkezli yaklaşımla hazırlanmıştır. Çocuklarımızı yoracak, onların tatillerini daraltacak bir program değildir. Çocuklarımızın tatil dönemindeki bu anlamlı faaliyete katılımı ve devamlılığı konusunda gayret göstermenizi velilerimizden istiyorum.”

 

CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN

Kaynak Milli Gazete

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: