TürkiyeSON - 25.02.2024 -

Dünya bu görüntü ile sarsıldı… Varoufakis kim olduğunu açıkladı: “Ona yalvardım”

Dünya bu görüntü ile sarsıldı… Varoufakis kim olduğunu açıkladı: “Ona yalvardım”

Dünya bu görüntü ile sarsıldı… Varoufakis kim olduğunu açıkladı: “Ona yalvardım”

İsrail televizyon kanalları ve sosyal medya hesapları onlarca Filistinli mahkumun iç çamaşırlarıyla ve gözleri bağlı bir şekilde tutulduğunu gösteren görüntüler paylaştı.

Ancak resimlerde diğerlerinin yanı sıra bir gazetecinin de görüldüğü bildirildi.

İÇ ÇAMAŞIRLI PAYLAŞTILAR

İsrail gazeteleri Haaretz ve The Times of Israel, diğer yayın kuruluşlarının yanı sıra, görüntülerin “tutuklanan teröristlere” ait olduğunu belirtti.

GÖRÜNTÜLERDE GAZETECİ VE OKUL MÜDÜRÜ

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemcisi Rami Abdu görüntülerde Hamas’la bağlantısı olmayan bir kişinin olduğunu ifade etti.

Londra merkezli haber sitesi Al-Araby Al-Jadeed, muhabirlerden birinin tutuklandığını ve paylaşılan görüntülerde görüldüğü belirtildi. Görüntülerdeki kişinin ise gazeteci Dia Kahlout olduğu iddia edildi.

2015’te kısa bir süre Yunanistan’ın maliye bakanı olarak görev yapan Yanis Varoufakis de Kahlout’u tanıdığını belirterek sosyal medya hesabından paylaştı.

Varoufakis paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemcisi Rami Abdu, İsrail ordusu tarafından Gazze’de birçok siville birlikte kaçırılan arkadaşı Dia Kahlout için “Ona gitmesi, güneye taşınması için yalvardım. O ise engelli kızını ve yaşlı annesini bırakamayacağını söyledi.” dedi.

Dünya bu görüntü ile sarsıldı… Varoufakis kim olduğunu açıkladı: "Ona yalvardım" - Resim : 1

KÜLLİYE’DEN YANIT VAR

İletişim Başkanlığı’na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi konuya ilişkin bir açıklama yayınladı.

Merkez açıklamasında iddiaları yalanlayarak şu sözlere yer verdi;

“İsrail’in sosyal medyadaki propaganda hesapları tarafından paylaşılan bazı görüntülerle ilgili, “İsrail ordusu Han Yunus’ta çok sayıda Hamas üyesini yakaladı” iddiası doğru değildir.

İsrail, gözaltına alınanların “Hamas üyesi” olduğuna dair herhangi bir kanıt sunamamıştır. Gözaltıların iddia edildiği gibi Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta değil, kuzeydeki Cebeliye’nin de kuzeyinde bulunan Beyt Lahya’da yapıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca tutuklular arasında gazeteci Diaa El Kahlot ve akrabalarının olması; yaşlı ve çocukların bulunması ile İsrail medyasında yer alan haberler, gözaltına alınanların siviller olduğunu göstermektedir.

İsrail medyasında yer alan görüntülerin kaynağı olarak, İsrailli savaş muhabiri Itay Blumental’in gösterildiği belirlenmiştir.

Blumental’in görüntüleri, “Gazze Şeridi’nde teslim olan çok sayıda kişi IDF tarafından tutuklandı. Şimdi bu kişilerden herhangi birinin Hamas veya İslami Cihad’a üye olup olmadığı kontrol edilecek” notuyla paylaştığı tespit edilmiştir.

İsrail medyasının da görüntüleri, “Cebeliye bölgesinde Filistinli erkekler IDF’ye teslim oldu” şeklinde servis ettiği görülmektedir.

İddia ile örtüşmeyen bu bilgiler üzerine, gözaltına alınan Filistinliler ve gözaltı konumuyla ilgili araştırma yapılmıştır.

Bölgedeki gazeteciler İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bir okula sığınan Filistinli sivilleri tutuklayarak üzerlerindeki elbiseleri zorla çıkardığını bildirmiştir.

Ayrıca görüntülerde tabelası görünen, “Ulayyan Eczanesinin” Cebeliye Mülteci Kampı ve El Foqa okulunun karşısında olduğu tespit edilmiştir.

Görüntülerde üstü çıkarılarak elleri bağlananlardan birinin El Arabi muhabiri Diaa El Kahlot olduğu belirlenmiştir. Yayın kuruluşu, Kahlot’un Beyt Lahya’daki Pazar Caddesi’nde kardeşleri ve akrabalarıyla birlikte gözaltına alındığını doğrulamıştır.

Cenevre merkezli Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme Örgütü (Euro-Med) Başkanı Ramy Abdu, 7 Aralık’ta gözaltına alınanların Filistinli siviller olduğunu, aralarında 15 yaşında çocukların ve 60-65 yaşındaki yaşlıların (isimleriyle) olduğunu duyurmuştur.

İsrail kaynakları, gözaltına alınanların Hamas üyesi olduğuna dair herhangi bir kanıt sunmamıştır.

Bu bilgiler ışığında gözaltı konumunun Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus değil, kuzeydeki Cebeliye – Beyt Lahya bölgesi olduğu, gözaltına alınanların ise bölgedeki kamp ve okullarda barınan siviller olduğu anlaşılmaktadır.

Kaynak:Odatv.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.