TürkiyeSON - 21.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Ecdadımızın Bıraktıklarına Sahip Çıkıyoruz

Ecdadımızın Bıraktıklarına Sahip Çıkıyoruz

Her yıl 8-14 Mayıs tarihlerinde kutlanan Vakıflar Haftası münasebetiyle bu yılda çeşitli etkinlikler yapılıyor. Etkinlikler çerçevesinde Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca ve kurum personeli Belediye Başkanı Sami Aydın’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Vakıflar Bölge Müdürü Karaca, “Horasan’da bulunan 1048 yılı kaynaklı vakıf arşivlerinden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda 1048’den başlayan Selçuklunun sonu Osmanlı’nın başına doğru Vakıfların daha sistematik bir hale geçtiğini görüyoruz. Bu tarihlerden sonra Cumhuriyet Döneminde de 34 yıldır Vakıflar Haftası 8-14 Mayıs tarihlerinde kutlanıyor. Bu hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğiz. Göreve geldiğimden bu yana Vakıflar olarak belediyeden her konuda yardım gördük, bunun için size teşekkür ediyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Sami Aydın’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Çok değerli müdürümün de ifade ettiği gibi, İslam medeniyetinin aynı zamanda bir vakıf medeniyeti olarak inşaa edildiğini, ihtiyaç sahibi insanlara yardımın vakıf anlayışının olmazsa olmaz unsurlardan birisi olduğunu, Peygamber efendimiz ve hatta İslam’ın doğuşundan itibaren bu anlayışın günümüze kadar devam ettiğini biliyoruz. Ancak kurumsal bir yapıya kavuşması özellikle Selçuklunun son dönemleri ve Osmanlı İmparatorluğunun ilk dönemlerinde başlıyor. Özellikle Osmanlı döneminde zirve yapıyor. Belki Cumhuriyetle birlikte Vakıf algısında bazı ufak tefek değişiklikler oluyor ama Allah’a çok şükür bugün de görüyoruz ki; gerek Vakıflar Genel Müdürlüğümüz gerekse Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz kanalıyla hem ecdadın bize bıraktığı mirasa sahip çıkmaya çalışıyoruz hem onların bize bıraktığı fiziki yapılara sahip çıkmaya çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bununla beraber de vakıfların her geçen gün garip gurebaya sahip çıkan ve onlar için yeni projeler üreten bir anlayış içerisinde olduğuna vurgu yapan Başkan Aydın, “Bunun da mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Zaten belediye kurum olarak aslında vakıfcılıkla çok örtüşen bir kurum. Her ne kadar belediye direk vakıf olarak algılanmıyor olsa da biz belediye bünyesinde yapmış olduğumuz özellikle sosyal projelerde ‘Hayat Ağacı Derneği’ bünyesinde ‘Gıda Bankası’ bünyesinde ‘Kültür Merkezlerimizde’ bir vakıf hizmeti de yürütüyoruz. Diğer taraftan şehirdeki tarihi eserlerin topluma kazandırılması, bunlara yeni fonksiyonlar verilmesi noktasında Kent Meydanı gibi Kale Projesi gibi diğer birçok projeleri dikkate aldığımız zaman bunlar tamamen vakıf anlayışıyla bütünleşen çalışmalar. Biz Sivas’ta bölge müdürlüğümüzle istişareli bir şekilde, karşılıklı paylaşım çerçevesinde Sivas’ın vakıf anlayışını ve vakıf değerlerini yaşatmasını arzu ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkan Aydın son olarak cuma gününden başlayarak cumartesi ve pazar günü yapılacak Tarihi Kentler Birliği Toplantısının da vakıf anlayışıyla yapılacağını kaydetti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: