25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Enver Kiraz’a ziyaret

Enver Kiraz’a ziyaret

KİRAZ, EĞİTİM- SEN ŞUBESİNİ YÖNETİCİLERİNİ KABUL ETTİ. GÜNDEM ANAOKULLARINDA DİNİ EĞİTİMİN SAKINCALARI

KİRAZ; “AİLELER KAYGILI, KİM TARAFINDAN NASIL BİR EĞİTİM VERİLECEK?”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, 4-6 yaş arasındaki ana okul çocuklarına milli eğitim ve müftülük arasında düzenlenen protokolle din eğitimi verilmesinin kaygı verici olduğunu belirterek “Bu eğitim o yaştaki çocuklara pedagojik anlamda zihinsel gelişim anlamında ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Bu bilimsel değildir” dedi.

Eğitim Sen Malatya Şube yöneticileri kısa süre önce il kongresini gerçekleştiren CHP İl Yönetimini ziyaret ederek başarı dileklerini iletti. Ziyarette konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Enver Kiraz “ Eğitim Sen Başkanı Tarık Kaya’ya yönetim kuruluna ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek “Sendikalar ve STK’lar ile önemli ilişkileri geliştirmeye çalışan siyasi partiyiz. Onların düşüncelerini, olaylara bakışını önemseyen bir siyasi partiyiz. Malatya Milletvekilimiz Veli Ağbaba aynı zaman da partimizin STK ve sendikalardan sorumlu genel başkan yardımcısı. Bu anlamıyla da sendikalarla ayrı bir ilişkimiz devam ediyor. Çeşitli zeminlerde birçok konuyu ortaklaştırarak bir mücadele vermeye çalışıyoruz. Onların da düşünceleri doğrultusunda belki siyasi parti çalışmalarımıza yön veriyoruz. Ülkede önemli bir demokrasi mücadelesi veriyoruz, adalet mücadelesi veriyoruz. Bu anlamda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz” dedi.

3 AY EĞİTİM ALAN KİŞİ 4 YILLIK ÖĞRETMENİN ÖNÜNE GEÇİYOR

Son dönemlerde en önemli gündem maddelerinden birinin eğitimin dinselleştirilmesi olduğunu vurgulayan İl Başkanı Kiraz  “4+4+4 eğitim sistemiyle eğitimin köküne dinamit konuldu. Ardından da onu destekleyen programlar uygulanmaya başlandı. Eğitimin dinselleştirildiği ortamda geleceğimizin de sıkıntılı bir ortama gireceğini düşünüyoruz. CHP olarak Laik, bilimsel, çağdaş eğitimin ne kadar hayati olduğunu, önemli olduğunu vurguluyoruz.  Hükümet de 18 ay önce laikliğin önemini bir cemaatin darbe girişiminde çok yakından gördü. Cemaatlerden terör örgütü çıkabileceğini tüm Türkiye’yi ateşe atabileceğini 15 Temmuzda gördük. Biz bu gerçeği yıllardır vurguluyorduk. Ama hükümet bunu görmedi. Tekrar aynı hatalarla ülkeyi yönetmeye devam ediyorlar. 4-6 yaş arasındaki ana okul çocuklarına milli eğitim ve müftülük arasında düzenlenen protokol ile din eğitimi verilmesi kaygı verici bir durumdur. O yaştaki çocuklara pedagojik anlamda zihinsel gelişim anlamında ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Bu bilimsel değildir.  Ailelerde önemli bir kaygı var kim tarafından nasıl hangi şartlarda dini eğitim verileceği yönünde kaygılar var. Toplumun tüm kesimin bu kaygıyı duyması gerekiyor. 3 aylık eğitim almış bir lise mezunu 4 yıllık öğretmenin önüne geçtiğini görüyoruz. Müftülük personelinin okullarda eğitim veriyor olması düşündürücü. Tersten düşünürsek bir öğretmenin de gidip camide vaaz vermesi namaz kıldırması anlamına gelir. Ki bunu da kabul etmek mümkün değil. Din eğitimi gibi çok önemli bir eğitimin 3 aylık eğitim almış kişiler tarafından verilmesi sakıncalıdır. Bu eğitimler 4 yıllık eğitim almış eğitim fakültesi mezunları tarafından verilmelidir. Normal şartlar altında 4-6 yaş arasındaki çocuklara din eğitimi verilmesi sakıncalı olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

ÇAĞDAŞ, LAİK, DEMOKRATİK EĞİTİM SİSTEMİ İSTİYORUZ

Kiraz, bir diğer önemli konunun da imam hatip meselesi olduğunu vurgulayarak “Her mahalleye imam hatip okulu açma hevesi bugün gerçekleşiyor. Eğitim çalışanlarını da sayılamayacak kadar sorunu var. Yine OHAL kapsamında eğitim camiası ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakıldı.  FETÖ’yle hiç alakası olmayan eğitim emekçilerinin cezalandırılması görevlerinden uzaklaştırılması kabul edilemez. Tüm bu sorunları eğitim sendikalarımızla ortaklaştırarak birlikte mücadele edeceğiz. Daha çağdaş laik demokratik eğitim sisteminin oluşması için geçmişte olduğu gibi bundan sonra da CHP olarak mücadelemize devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

EĞİTİM SEN BAŞKANI KAYA ; “T6OPLUMUN TÜM KESİMLERİNE ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ”

Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya ise  “10 Ocak çalışan gazeteciler günü geçti ama gazeteci arkadaşların tekrar gazeteciler gününü kutluyoruz. Gazetecilerin sorunlarını biliyoruz, bu ülke de özgür habercilik yapanların neyle karşılaştığını biliyoruz. Anayasa mahkemesi kararlarına rağmen hala bırakılmadıklarını biliyoruz bu gerçekten bir sorun. Biz gazetecilere ve toplumun her kesimine özgürlük istiyoruz. Eğitim Sen olarak özgürlükten yanayız” dedi.

KAYA ; “ ÜLKENİN SORUNLARINI KONUŞMAK ZORUNDAYIZ”

Bizim bugün buraya geliş nedenimiz İl Kongresini yapmış olan Cumhuriyet Halk Partisi yeni yönetimine başarı dileklerimizi iletmek amaçlıdır” diyen Kaya , “Enver Bey yeniden il başkanlığına seçildi. Eğitim Sen olarak hem Parti yönetimini hem de il başkanını tebrik etmek için geldik. Elbette ki sadece bir ziyaret tebrikten öte biz bir araya geldiğimizde ülkenin sorunlarını da konuşmak zorundayız. Ve bu sorunlara karşı neler yapabileceğimizi konuşma zorunluluğu var. Bu bize tarihsel sürecin dayattığı bir şey.  Zor dönemlerden geçiyoruz, OHAL koşulları var. Eğitim alanında da birçok uygulama ile karşı karşıyayız.  9 yaş çocukların evliliği ile ilgili durum akabinde 4, 6 yaş çocuklarla ilgili ilimizde gerçekleşen İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik üçlü protokolüyle ilişkin tepkilerimizi de dile getiriyoruz. Tüm bu sorunları CHP İl Başkanlığı ile değerlendiriyoruz. ”dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.