16.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Erken teşhis hayat kurtarır

Erken teşhis hayat kurtarır

Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Battalgazi Belediyesi tarafından ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme’ ayı nedeniyle, Hükümet binası önünde çadır açılarak, vatandaşlara pembe kurdele takılıp farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.klıpşjkhıjj

Meme kanseri kaderiniz olmasın sloganı ile yapılan etkinlikte Kapalı çarşı üstünde geçen vatandaşlara pembe kurdele takılarak broşür verilip açıklamalarda bulunuldu.

Erken teşhis önemli

Törende konuşan İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, halkı bilinçlendirmek için böyle bir etkinlik düzenlediklerini kaydederek, “Battalgazi Belediyesi’yle ve Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü ortak etkinliklerden bir tanesindeyiz. Bu çalışmalarımız Ekim ayının sonuna kadar devam edecek. Meme kanseri kadınlarda en fazla görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Özellikle meme kanserinde erken teşhis önemlidir. Erken teşhis edildiğinde yüzde 100’e varan tedavi imkânı yapılabilmektedir. Meme kanseri tıptaki son gelişmelerden dolayı kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkmış durumdadır.

İşlemler tamamen ücretsiz

Bu konuda hem ulusal bazda hem de Malatya’da KETEM birimimiz var. Bu merkezde özellikle 40 yaş üzeri bayanların müracaat etmelerini bekliyoruz. Tarama tamamen ücretsiz ve zaman olarak da 10-15 dakikalık bizlere zaman ayıracaklar. Burada sadece meme kanseri değil aynı zamanda rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri konusunda erken teşhis için uygulamalarımız bulunmakta. Tarama için gelecek olan vatandaşlarımız Beydağı Devlet Hastanesi’nde merkezimiz var. Burada işlemler tamamen ücretsiz yapılmaktadır” şeklinde konuştu. Erkekler için kolon kanseri taramalarının olduğunu dile getiren Dr. Şener Erkekler için de kolon kanseri taramalarının yapıldığını söyledi.

Kadınların korkulu rüyası

Battalgazi Belediyesi Kültür Müdürü Mercan Sarı ise, burada yaptığı konuşmada kanserin asrın hastalığı olduğunu dile getirdi ve konuşmasını, “Tabi ki kanser asrın hastalığı. Kadınların korkulu rüyasıdır. Bu konudaki uzmanların söyledikleri tek şey erken teşhis, kendi kendine muayene ve farkındalıktır. Bu nedenle tüm kadınlarımızın bu konuda dikkatli olmaları gerekir. İlk muayeneyi kendilerinin yapması daha sonra en yakın sağlık kuruluşuna KETEM’e gidip tarama yaptırmalarını istiyoruz. Biz de Battalgazi Belediyesi olarak bu konuda çok duyarlıyız” şeklinde sürdürdü.

Erken teşhis hayatımı kurtardı

Meme kanseri ile mücadele eden vatandaşlardan yaklaşık 1 ay önce ameliyat geçirerek, tedavi gören Fatoş Karaklıç adlı vatandaş, meme kanserinde erken teşhisin çok önemli olduğunu yaşayarak anladığını ifade ederek 40 yaş üstü bayanların konuya daha çok önem vermeleri gerektiğini hatırlattı. Fatoş Karakılıç ifadesinde “4 ay önce bana hastalık teşhisi konuldu. Bu süre içinde tetkiklerim yapıldı. Ultrasonlarım çekildi. Bende hastalık başlangıcı görülünce patolojik testlere alındım. Paoatojik testlerin sonucunda bende görülen kitlenin iyi huylu olduğu anlaşıldı ve yaklaşık 1 ay önce hekimlerimiz operasyon kararı aldılar. Yapılan ameliyat ile Sol kol altı bölgemden yumurta büyüklüğünde bir kitle alındı. Şu an sağlığım yerinde. Bu arada 40 yaş üstü bayanlara sesleniyorum. Sakın ihmalkâr davranmayın” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.