TürkiyeSON - 24.02.2024 -

Esnaf ve Sanatkârlara Sicil Kaydı Uyarısı

Esnaf ve Sanatkârlara Sicil Kaydı Uyarısı

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB), Maliye’ye kayıt yaptırıp da esnaf sicil kaydı olmayan esnaf ve sanatkârların, faaliyetlerinin durdurulması cezası ile karşı karşıya bulundukları uyarısını yaptı.

MESOB Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada. 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 68. maddesi gereğince esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyette bulunabilmeleri ve ilgili odaya kaydedilmeleri için esnaf siciline kayıtlarının şart olduğu ve sicile her bir meslek için ayrı kayıt yapmalarının gerekli olduğu kaydedildi. Uyarıda, aynı kanunu 6. maddesi gereğince de Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde mesleki odaya kaydının yapılamayacağı hatırlatıldı.

Açıklamada, Maliye’ye vergi kaydı yaptırım da, esnaf sicil kaydı yaptırmayanların tespit edilmesi durumunda sicil kaydı yaptırana kadar faaliyetlerinin durdurulması cezası ile karşı karşıya bulundukları belirtildi.

İşyeri açmak ve mesleki faaliyette bulunmak isteyen esnaf ve sanatkârların Belediyeden ruhsat alabilmeleri için sicil tasdiknamesi ve mesleki odaya üye olduklarına dair belgeyi sunma zorunluluklarının bulunduğu uyarısı da yapıldı.

Sicile kaydı yapılan esnaf ve sanatkârların ise kayıt beyannamelerindeki hususlarda meydana gelen değişiklikleri en geç 30 gün içinde Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğü’ne bildirmek zorunda oldukları belirtildi.

Malatya’da esnaf sicil kaydı bulunmayanların adreslerine uyarı mektubu gönderildiği aktarılan MESOB Genel Sekreterliği’nin açıklamasında esnaf ve sanatkârların sicile kayıt mecburiyeti ve sicil işlemleri konusundaki sorumlulukları yerine getirmeleri, aksi takdirde yapılacak denetim ve işlemlerde cezai işlemlerle karşı karşıya kalabilecekleri belirtildi.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.