22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Festival filmleri belirlendi..Tam listesi

Festival filmleri belirlendi..Tam listesi

Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Süleyman Kamçı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında Ulusal ve Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmleri, Ulusal Kısa Film Yarışmacı filmleri, Belgesel Yarışmacı filmleri ve jüri üyeleri açıklandı.ertet

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile düzenlenen 5. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin basın toplantısı 5 Kasım Çarşamba günü Four Seasons Bosphorus’ta yapıldı.

Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Süleyman Kamçı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında Ulusal ve Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmleri, Ulusal Kısa Film Yarışmacı filmleri, Belgesel Yarışmacı filmleri ve jüri üyeleri açıklandı.

Festival ana sponsoru Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ertan Mumcu, Festival Sanat Yönetmeni İhsan Kabil, Festival Genel Koordinatörü Hüseyin Namık Yıldırım’ın konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya onur ve emek ödüllerine değer görülen sanatçılar, jüri üyeleri, danışma kurulu üyeleri ve pek çok sayıda basın mensubu katıldı.

Basın Toplantısı açılış konuşmasını yapan Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Süleyman Kamçı, 100. yaşını kutladığımız sinemamızın değerli isimlerine teşekkürlerini sunarken festivallerin sektörde yeni ufuklar açtığını da vurguladı. Vali Süleyman Kamçı konuşmasında;“5. Malatya Uluslararası Film Festivali münasebetiyle bir araya gelme fırsatı bulmanın mutluluğu içerisinde; Kemal SUNAL, İlyas SALMAN, Kenan IŞIK ve ismini şu an sayamayacağım, Türk milletinin gönlünde taht kuran onlarca sanatçımızın memleketi ve Kayısının Başkenti olan Malatya’dan en derin sevgi ve saygılarla basın toplantımıza “hoş geldiniz” dedi.

FESTİVAL RENKLİ GEÇECEK

Malatya Valisi Süleyman Kamçı, şunları kaydetti: “Önemli sinema organizasyonları arasında yerini almış bulunan film festivalimizin Türk ve dünya sinemalarına yeni ufuklar açması dileklerimle toplantıyı açıyorum. 21-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan 5. Malatya Uluslararası Film Festivali ile sinema dünyasının saygın simaları ilimizde sinemaseverlerle buluşacaktır. İzleyicilerin beğenisine sunulacak olan birbirinden değerli yapıtların yanı sıra atölye çalışmaları, fotoğraf sergileri, minder sohbetleri, söyleşiler ve gezi programları ile ağırlamaktan büyük bir onur duyacağımız konuklarımız Malatya’mızın kültürel dokusunu ve elbette sinemanın eşsiz atmosferini teneffüs etme imkânı bulacaklardır. Malumlarınız olduğu üzere, bu yıl aynı zamanda Türk sinemasının 100. Yaşını da kutlamaktayız. Bu vesileyle Türk Sinemasına emek sarf eden, ömrünü Türk Sinemasına vakfeden bütün sanatçılarımıza ve sinema sektörünün değerli çalışanlarına huzurlarınızda şükranlarımı sunuyor, ebediyete uğurladığımız sinemamızın birbirinden değerli isimlerini rahmetle yâd ediyorum! Ben, 5. Malatya Uluslararası Film Festivali’mizin güzel bir atmosferde geçeceğine olan inancımla organizasyonda emeği bulunan herkese ve basınımızın siz güzide temsilcilerine değerli iştirakleriniz için bütün Malatyalılar adına teşekkür ediyorum ”dedi.

Festival Genel Koordinatörü Hüseyin Namık Yıldırım ise festival programının bu yıl daha da dolu olduğunu belirterek festival süresince 125 filmin gösterileceğinin de vurgusunu yaptı. Yıldırım “125 film seyirciyle buluşacak; fakat festivaller sadece film gösterimlerinin yapıldığı bir yer değildir. Sinemayı daha iyi anlayabilmek adına atölye çalışmaları ve sergilerle de festivali anlamlı kılmak istiyoruz.” dedi.

21 Kasım Cuma akşamı, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Festival Açılış Töreni’yle başlayacak festival heyecanı 27 Kasım Perşembe akşamı düzenlenecek Festival Ödül Töreni’nde ödüllerin verilmesiyle son bulacak.

YARIŞMA FİLMLERİ JÜRİYE EMANET

5. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nın Jüri Başkanlığını Yönetmen Erden Kıral üstlenirken Sinema Yazarı Kerem Akça, Gazeteci-Yazar Yıldız Ramazanoğlu ve Yönetmen İsmail Güneş de jüri üyesi olarak görev alıyor.

Festivalin Uluslararası Yarışma Jürisi ise Alman Akademisyen-Sinema Tarihçisi Dr. Hans Jochim Schlegel, Akademisyen Nesim Bencoya, Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun ve İranlı Yönetmen ve Oyuncu Reza Attaran’dan oluşuyor.

Gazeteci-Yazar Bünyamin Yılmaz, Yönetmen Faysal Soysal, Ticaret Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Rıdvan Şentürk ve (MUFF Genel Koordinatörü, Yönetmen Hüseyin Namık Yıldırım da Ulusal Kısa Film Yarışması’nın jüri üyeliğini üstlenirken; bu yıl ilk defa düzenlenen Belgesel Film Yarışması’nın jüri üyeleri de Sinema Yazarı Burçak Evren, Gazeteci, Belgesel Yönetmeni Turgay Kural, Gazeteci, Belgesel Yönetmeni Müjgan Taner, Akademisyen Mevlüt Akyol, Belgesel Yönetmeni Semra Güzel Korver ve Belgesel Yönetmeni Ertuğrul Karslıoğlu’ndan oluşuyor.

SOLUKSUZ YARIŞMA HEYACANI

Bu yıl beşinci yaşını kutlayan Malatya Uluslararası Film Festivali’de bir kez daha soluksuz yarışma heyecanı sinemaseverleri bekliyor. Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinde yarışacak filmler;

5. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, 23 filmin başvurduğu Ulusal Uzun Yarışma kategorisinde 9 film yarışıyor.

Annemin Şarkısı / Yön: Erol Mintaş
Balık / Yön: Derviş Zaim
Beni Sen Anlat / Yön: Mahur Özmen
Gittiler: “Sair ve Meçhul” / Yön: Kenan Korkmaz
İçimdeki İnsan / Yön: Aydın Sayman
Karınca Kapanı / Yön: Nuri Fırat Tanış
Kırlançgıçlar Susamışsa / Yön: Muhammet Çakıral
Netekim Karakolu / Yön: Yasin Korkmaz
Toz Ruhu / Yön: Nesimi Yetik

Uluslararası Uzun Metraj Yarışma kategorisinde yarışacak filmler;
164 filmin müracaatta bulunduğu kategoride 10 film yarışacak. Yarışmacı filmlerin hepsi de Türkiye Premiere’ini Malatya Uluslararası Film Festivali’nde yaparak sinemaseverlerle buluşacak.
Denizin Acımasızlığı / The Cruelty of the Sea/ La Crudelta del Mare, Rodolfo Bisatti 2014, 99′ İtalya (Premiere)
Hannah’nın Yolculuğu / Hannah’s Journey / Hannah’s Reise / Julia von Heinze, 2013, 100′, Almanya, İsrail (Premiere)
Hasan’ın Yolu/ Hasan’s Way / El Rayo Ernesto de Nova & Fran Aaujo, 2013, 86’’, Fas, Portekiz, İspanya (Premiere)
Juana 12 Yaşında / About 12 / Juana A Los 12, Martin Shanly, 2014, 75’, Arjantin, Avusturya (Premiere)
Kebap ve Burçlar / Kebab and Horoscope / Kebab i Horoskop, Grzegorz Jaroszuk, 2014, 72′, Polonya (Premiere)
Kızlar Bağırmaz… / Hush! Girls Don’t Scream / Hiss! Dokhtarha Faryad Nemizanand, Pouran Derakdshandehi 2013, 102′, İran (Premiere)
Olmayan Zaman / Non-Present Time / Nesamasis Laikas, Mykolas Vildziunas, 2014, 80′, Litvanya, (Premiere)
Quchi’de Yaz / A Time in Quchi / Shu Jia Zuo, Chang Tso-chi , 2013, 111′, Tayvan (Premiere)
Titli / Kanu Behl, 2014, 125′, Hindistan (Premiere)
Ürkek / Violet, Bas Devos, 2014 72’ Belçika, Hollanda (Premiere)

Ulusal Kısa Metraj Yarışma kategorisinde yarışacak filmler;
5. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, 8 film yarışıyor.

Alamor / Yön: Özer Kesemen

Düldül ve Bülbül / Yön: Nazlı Elif Durulu
Dün Bugün Yarın / Yön: Anıl Kaya
Kafa / Yön: Koray Sevindi
Ne Topraktır Ne Asfalt / Yön: Bedir Afşin
Öğretmen / Yön: Baran Gündüzalp
Ukde / Yön: Mehmet Gülkanat
Yuva / Yön: Onur Yiğit

Ulusal Belgesel Yarışma kategorisinde yarışacak filmler;
Bu yıl ilk defa düzenlenen Ulusal Belgesel Yarışma Kategorisine 25 film müracaatta bulunurken 8 film yarışmaya değer görüldü.
Fırtına / Yön: Aydın Kapancık
Karda Açan Menekşeler / Yön: Berfi Dicle Öğüt
Külkedisi Değiliz / Yön: Emel Çelebi
Nail V. / Yön: Kurtuluş Özgen
Tepecik Hayal Okulu / Yön: Güliz Sağlam
Yolanda / Yön: Emre Karapınar
Yüzde 12.29 / Yön: Oktay Altunnar
Zülfü Livaneli: Doğu ile Batı Arasında Bir Ses / Yön: Orhan Çalışır, Cengiz Kültür, Dirk Meissner

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.