TürkiyeSON - 06.12.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Foseptik kuyuları tehlike saçıyor

Foseptik kuyuları tehlike saçıyor

Hava

Bölgede alt yapının olmamasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Çamurlu Mahallesi sakinleri, özellikle yaz aylarında kokudan ve sinekten mahallelerinde duramadıklarını söylediler. Çocuklarının pis suların etrafında oyun oynadığını belirten mahalliler, yetkilere seslenerek çare istedi.

Mahalle halkı olarak yıllardır fosseptik çukurlarıyla uğraştıklarını söyleyen Yusuf Karakuş, mahallelerinde bulunan foseptik çukurlarının dolup taştığını ifade etti. Karakuş, “Mahallemizde bulunan foseptik kuyusuna bir çare bulunamadı. Çocuklarımız foseptik çukurlarının yanı başında oyun oynuyorlar. Çocuklarımız, yarın öbür gün bu mikroptan hasta olsa bunun hesabını kim verecek? En kısa zamanda buraya bir çözüm istiyoruz. Bu pis su tarlalarımıza ve ürünlerimize de akıyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Ürünlerimiz de bu pis sulardan zarar görüyor” ifadelerini kullandı.
Yusuf Karakuş, “Bu pis su Elazığ yoluna kadar akıyor. Vidanjör de gelip çekemiyor, zaten vidanjörlerle olacak bir iş değil. Arayıp durumu yetkililere anlattık, bir kepçe yolladılar, akan pis suyun üzerine toprak döktüler. Ama bu bir çözüm değil, yine su akıyor, yine pis kokudan duramıyoruz. Yetkililer, ihalesi yapıldı 3 sene içinde yapılacak diyorlar. Biz 3 seneye razıyız. Zaten 15 senedir bu sorunla uğraşıyoruz. Biz somut bir şeyler yapılsın istiyoruz artık, 3 seneye razıyız. Yeter ki artık yapılsın. Artık kazma vurulsun ve iş başlasın, bunu istiyoruz. Yetkililere sesleniyoruz” dedi.
Mahallelerinin ortasında akan pis suyun kendilerine ve ürünlerine zarar verdiğin söyleyen Hamza Karakuş, “Çocuklarımız pis suların etrafında oynuyor. Mahallenin ortasından akan pis sular mahalleliye zarar veriyor. Havalar da ısındı, sineklerden, kokudan bahçelerimizde ve evimizde duramaz hale geldik. Sadece bir çare istiyoruz. Şu dönemdeki imkanlardan bizlerin de yararlanması gerekiyor. Mahallemize hizmetin gelmesini istiyoruz. Bu kadar gelişen bir ülkede bu pisliğin içinde yaşamak bizlerin hakkı değil. Yetkililerin bu sıkıntıya el atmasını ve mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“SADECE TEMİZ BİR HAVA İSTİYORUZ”

Şükran Çamurlu isimli başka bir mahalleli de yetkililere seslenerek, “Sabah kalkınca temiz bir hava istiyoruz, çok şey istemiyoruz. Pis kokundan, sineklerden kapımızı ve penceremizi açamıyoruz. 10 senedir, buradayım sorunlarımız artarak devam ediyor. Fosseptik çukuruna en yakın ev bizimki. Artık ne yapacağımızı şaşırdık, çok mağdur oluyoruz. Yaz aylarında balkonumuzda oturmaya hasret kaldık. Sadece temiz bir hava istiyoruz” şeklinde konuştu.

ALT YAPI SORUNLARI 2-3 SENE DAHA DEVAM EDECEK

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nden (MASKİ) alınan bilgilere göre, Doğu Kolektör Hattı için şu an fizibilite çalışmaları halen devam ediyor. Doğu Kolektör Hattı Projesi’nin ise 2-3 sene içinde tamamlanması planlanıyor. Öte yandan, Çamur Mahallesi’nde inceleme yapan ekiplerin bahse konu olan foseptik kuyusunda da inceleme yaptığı öğrenildi. Kuyunun duvarlarının ve giderinin tahrip olduğunu söyleyen yetkililer, bölgede en kısa sürede çalışma yapacaklarını belirterek, “Ekipler, Çamurlu Mahallesi’nde inceleme yaptı. Foseptik kuyusu ve duvarları hasar görmüş durumda. Foseptik kuyunun en kısa sürede tadilatı yapılacak. Ancak bir vatandaşımız tarlasına buğday ektiği için mahsulünü kaldırdıktan sonra çalışmaların başlamasını istedi” bilgisini verdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: