TürkiyeSON - 07.06.2023 -

Girişimcilik İçin ‘Engel’ Yok

Girişimcilik İçin ‘Engel’ Yok

Sivas Belediyesi engellilere yönelik faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda çok sayıda meslek edindirme kursu açan ve engelli bireylerin faydalanmasına katkı sunan Sivas Belediyesi engelli bireyler için bir ilke daha imza atarak girişimcilik kursu açtı.

Kursun açılmasına Sivas Belediyesi’nin yanı sıra Cumhuriyet Üniversitesi Engelliler Birimi, İŞKUR ve KOSGEB’te destek verdi.

Belediye Engelliler Kültür Merkezi’nde başlayan girişimcilik kursunun ilk toplantısına Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat ile KOSGEB İl Müdürü Bahattin Ünal da katıldı.

4 gün sürecek olan girişimcilik kursundan 17 kursiyer faydalanırken 1 hafta içerisinde kursiyerler sertifikalarını alacak.

Toplantıda konuşan KOSGEB İl Müdürü Bahattin Ünal, “Eğitimlerde 4 ana konu bahsedilecek. Bir iş yeri kurabilecek misiniz? Kurarken nelere dikkat etmeniz gerekecek? Kuruluş sürecinden, sizin işletmeyi sürdürme aşamalarınıza kadar olan süreçler hakkında yine üniversitedeki hocamız tarafından bilgiler verilecek. Bu eğitimin sonunda belgelerinizi iki hafta içerisinde alacak olmanıza rağmen, kurs tamamlandıktan 1 gün sonra bile işyerinizi kurma imkânına sahipsiniz. Pozitif ayrımcılık uygulanan özel guruplar dâhilinde engelli arkadaşlarımız da bulunuyor.” ifadesini kullandı.

İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat ise “Sivas’ta engelli kardeşlerimizin gerek istihdamını gerekse hayatlarını kolaylaştırmaları açısından güzel şeyler oluyor. Biz kurum olarak bu güzel faaliyetlerin içerisinde olmaktan çok mutluyuz. Engelli kardeşlerimizin istihdamı ve hayata entegrasyonu konusunda hep birlikte el ele verip engel gibi görünen şeyleri ortadan kaldırma konusunda gayret gösteriyoruz.” dedi.

Rektör Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı ise; “Yıllarca kendilerine destek arayan bir arkadaş gurubu ile birlikteyiz. Bu arkadaşlarımızın tek isteği ‘bize engel değil destek olun’ idi. Şu anda Sivas’ta gerçekten çok güzel bir destek organizasyonu var. Türkiye’de engelliler için birçok ilkler

Sivas’ta oluyor ve bu ilkler girişimcilik kursu ile sınırlı kalmayacak.” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, “Engelli bireyler için kurumlarımız arasında mükemmel bir diyalog var. Bu uyumun meyvelerini alıyoruz. Engelli kardeşlerimize daha fazla nasıl hizmet ederiz düşüncesiyle hareket ederek güzel bir imkân sağladık. İlimizin engelliler adına çok şanslı bir il olduğunu düşünüyorum. Birçok faaliyetimizde engelli kardeşlerimize öncelik veriyoruz. Sivas Belediye Başkanımız Sami Aydın’ın bana verdiği özel talimat doğrultusunda engelli kardeşlerimizin hangi sıkıntısı var ise gidermeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kursiyerler ise, kurumlar arasındaki iş birliğinin kendileri için büyük bir imkân sağladığını belirterek; “Farklı illerde de yaşadık ancak bu imkânlardan haberdar değildik ama bugün Sivas’ta sağlanan imkânlardan faydalanıyoruz. Bunu sağlayan herkese teşekkür ederiz.” dediler.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: